Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

4 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Skarbu Państwa o rządowym projekcie ustawy o uchyleniu ustawy o przekształceniu własnościowym przedsiębiorstwa państwowego Polskie Linie Lotnicze ˝LOT˝ (druki nr 1242 i 1262).


Poseł Adam Kwiatkowski:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość mam zaszczyt zaprezentować nasze stanowisko.

    My nie możemy poprzeć projektu tej ustawy. Dzisiaj rozmawiamy o prywatyzacji LOT, a nie rozmawiamy o jego restrukturyzacji, nie rozmawiamy o planie naprawczym. On jest dla LOT niezbędny, jest potrzebny, przecież w czerwcu ma być w Brukseli. Mówił minister Budzanowski o tym, że jest ponad sto miejsc, w których trzeba szukać oszczędności. Mówił o tym, że ten plan jest gotowy. Po kilku dniach pan minister Baniak powiedział, że on ma być poprawiony. Gdzie jest ten plan? Jeśli ten plan za chwilę nie zostanie przedstawiony w Brukseli, będzie to powodowało konieczność zwrotu ostatniej pomocy publicznej. Czy logiczne jest wspieranie spółki z pieniędzy publicznych, a następnie decydowanie o tym, że ona ma być sprywatyzowana? Czy jedynym sposobem nowego prezesa, którego powołaliście państwo wbrew radzie nadzorczej, na zarządzanie tą spółką jest doprowadzenie do jej prywatyzacji? Dlaczego nie chcecie odpowiadać na pytania zadawane przez posłów Prawa i Sprawiedliwości, dlaczego nie chcecie prowadzić otwartej debaty, dlaczego nie chcecie rozmawiać i słuchać pomysłów zgłaszanych przez pracowników i związki zawodowe, pracowników, którzy są dzisiaj są największą wartością tej spółki, a których prezes Mikosz z tej spółki zwalnia? Nie macie, państwo, nad tą spółką żadnego nadzoru, doprowadziliście tę spółkę na skraj upadku. Powinna być decyzja o tym, że najpierw ją wspomagamy, najpierw przygotowujemy program naprawczy, a potem ewentualnie doprowadzamy do jej prywatyzacji. Państwo wszystko stawiacie do góry nogami, wyciskacie tę cytrynę, traktujecie to jak Bizancjum.

    Kilka przykładów tego Bizancjum, panie ministrze. Czy prawdą jest, a chyba jest to prawdą, że w spółce pojawił się nowy samochód? Nowy prezes, musi być też nowy samochód, który, jak się mówi, jest wart kilkaset tysięcy złotych. Takie pytanie było już w Sejmie zadawane. Pan prezes zwolnił już ponad stu pracowników LOT-u, ale okazuje się, że kilkunastu z nich - kilkunastu z tych, którzy kiedyś już w LOT pracowali, za jego poprzedniej kadencji - do LOT-u wróciło. Jako kto? Jako doradcy, eksperci, pełnomocnicy prezesa zarządu? To ludzie, którzy zarabiają zdecydowanie więcej niż wynosi średnia płaca w tej spółce, zarabiają oni podobno, bo to wszystko jest oczywiście tajne, po kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie. A przecież macie zwalniać dalej. Czym oni się zajmują? Skąd spółki?

    Panie ministrze, była mowa o tym, że Ernst & Young, spółka doradcza, będzie tą spółką, która doprowadzi do tego, że Bruksela da zgodę na pomoc publiczną. Dzisiaj tej spółki już nie ma, ona sądzi się z LOT-em i chce od LOT-u uzyskać zadośćuczynienie, jest już Pricewaterhouse Coopers. Czy to nie jest tak, że jakieś, i jakie, względy decydują o tym, że takie spółki się tam znajdują?

    Wicemarszałek Eugeniusz Tomasz Grzeszczak:

    Panie pośle, przepraszam, doliczę panu czas.

    Pragnę poinformować Wysoką Izbę, że na galerii mamy parlamentarzystów z Indonezji, którzy przebywają w naszym parlamencie tytułem rewizyty w ramach współpracy parlamentarnej. (Oklaski) Dziękujemy i pozdrawiamy.

    Proszę bardzo, panie pośle.

    Poseł Adam Kwiatkowski:

    A tych spółek jest przecież więcej, jest spółka, która ma wprowadzać siatkę połączeń, i spółka BPI Polska, która dba o dobry HR czy PR pana prezesa. Tak wygląda Bizancjum za rządów starego - nowego prezesa.

    Panie ministrze, a co się dzieje z dreamlinerem, dlaczego dreamliner z Chicago nie odleciał do Etiopii? Mowa jest o tym, że ma zepsuty podobno jeden silnik. Kto się tym samolotem zajmował? A co z samolotem, który stoi na Okęciu? Przecież jego silniki nie umożliwiają odlotu do Etiopii na wymianę akumulatorów, a firma Monarch - to jest kolejna firma, która żeruje na LOT - miała przecież przez cały ten czas opiekować się tym samolotem. Czy to, co pisał tygodnik ˝Polityka˝, któremu trudno jest zarzucić, że źle pisze o rządzie, jest prawdą czy nie jest prawdą? A jeśli jest to nieprawda, to dlaczego LOT tego nie prostował? Chyba że o czymś nie wiemy.

    Kolejna decyzja, która może świadczyć o tym, że mamy do czynienia z Bizancjum, to decyzja o leasingu airbusa. Dlaczego airbus, a nie boeing 767, dlaczego inwestujemy w załogi, dlaczego nie mogą tymi samolotami latać polscy piloci? Ten leasing kosztuje nas prawie 2 mln euro za miesiąc, a przecież polscy piloci siedzą w tym czasie w domu. A ten wypadek, który miał ostatnio miejsce w Chicago, czym on był spowodowany? Dlaczego nie zdarzyło się to nigdy pilotom LOT? Kto zapłaci za te straty, które LOT (Dzwonek) w tym wypadku poniósł, bo musiał ludziom, którzy mieli wykupione bilety, zapewnić inny transport?

    I jeszcze kilka uwag na koniec. Ja mam wrażenie, że bardzo ważne jest to, żeby odpowiedzieć na pytanie, kto doprowadził LOT do takiej sytuacji. To państwo żeście doprowadzili LOT do takiej sytuacji z powodu braku jakiegokolwiek nadzoru i z powodu zgody na to, co się tam dzieje, z powodu braku odpowiedzi na pytania opozycji i braku odpowiedzi na pytania tych, którzy w LOT pracują. Jesteście mistrzami destrukcji, zachowujecie się jak dzieci, które, gdy niszczą zabawki, proszą rodziców o nowe. Psujecie, bo uważacie, że jesteście bezkarni. I w tym momencie wychodzi też na jaw wasza arogancja. Ale wasza władza dobiega końca, m.in. dlatego że nie nadzorujecie tak istotnych spółek, jak LOT. Bo to jest bardzo istotna spółka, która ma bardzo duży majątek. Jej majątkiem są choćby pracownicy, których w tej chwili zwalniacie. Wyprzedajecie ten majątek, obniżacie jego wartość. I to są rzeczy, którym będziemy się...

    Wicemarszałek Eugeniusz Tomasz Grzeszczak:

    Panie pośle, doliczyłem panu czas, który panu zabrałem, ale proszę kończyć.

    Poseł Adam Kwiatkowski:

    Panie marszałku, ostatnie zdanie.

    Będziemy o tym pamiętać i liczymy na to, że państwo będziecie mieli jeszcze czas - macie ten czas - na refleksję. I róbmy wszystko po kolei: najpierw restrukturyzacja, najpierw program naprawczy, a potem dyskusja o tym, czy i jak prywatyzować. Dziękuję bardzo.

    (Poseł Ryszard Zbrzyzny: Na przykład Amber Gold.)



Poseł Adam Kwiatkowski - Wystąpienie z dnia 08 maja 2013 roku.


97 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:









Poseł Adam Kwiatkowski - Wystąpienie z dnia 23 kwietnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 91 Informacja bieżąca w sprawie przygotowania wyborów prezydenckich w...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Adam Kwiatkowski - Wystąpienie z dnia 23 kwietnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 91 Informacja Ministra Spraw Zagranicznych o zadaniach polskiej polityki...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Adam Kwiatkowski - Wystąpienie z dnia 23 kwietnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 91 Informacja Ministra Spraw Zagranicznych o zadaniach polskiej polityki...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy