Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

13 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o podatku od usług finansowych (druk nr 1225).


Poseł Łukasz Krupa:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W imieniu klubu parlamentarnego Ruch Palikota mam okazję i zaszczyt zaprezentować stanowisko klubu w sprawie projektu ustawy o podatku od usług finansowych, zawartego w druku nr 1225.

    Niniejszy projekt jest projektem naszego klubu, więc od razu mogę poinformować, iż, co naturalne zresztą, klub Ruchu Palikota będzie rekomendował skierowanie tego projektu do prac w komisjach sejmowych, w komisji sejmowej. Wszystkie kluczowe, niezbędne i szczegółowe informacje do dyskusji na ten temat przedstawił mój kolega Wincenty Elsner, który reprezentował posłów wnioskodawców, więc nie będę po nim szczegółowo tego omawiał. Natomiast chcę zwrócić na kilka ważnych kwestii uwagę i wymienić najważniejsze argumenty przemawiające za tym projektem.

    Projekt zakłada objęcie nowym podatkiem od usług finansowych tylko podmiotów, które w ramach swojej działalności świadczą usługi finansowe, przy założeniu, że podatkiem będą objęte obie strony transakcji, ale dotyczyć to będzie tylko tych transakcji, których obiema stronami będą podmioty spełniające kryteria płatnika tego podatku w rozumieniu projektowanej ustawy. Upraszczając, oznacza to, że nowym podatkiem objęty będzie jedynie profesjonalny, w cudzysłowie, obrót pomiędzy instytucjami finansowymi. Projektodawcy zależy szczególnie na objęciu nowym podatkiem głównie transakcji o charakterze krótkoterminowym, mających często charakter spekulacyjny. Dodatkową korzyścią z wprowadzenia tego podatku, oprócz wpływów do budżetu, jest zatem spadek transakcji o charakterze spekulacyjnym, oderwanych często zupełnie od ekonomicznych wskaźników, a tym samym stabilizacja sektora finansowego i zwiększenie jego wiarygodności.

    Należy zwrócić uwagę, iż projektodawca zwalnia z opodatkowania w przedmiotowym projekcie usługi finansowe polegające na pierwotnym obrocie instrumentami finansowymi. Ma to na celu wyeliminowanie ewentualnego zwiększenia kosztów pozyskiwania kapitału przez przedsiębiorców.

    Zwolnieniem z projektowanego podatku objęto również grupę instytucji takich jak Skarb Państwa, jednostki samorządu terytorialnego, Narodowy Bank Polski, Europejski Bank Centralny, centralne banki państw członkowskich i państw trzecich oraz szereg innych szczegółowo wymienionych w projekcie ze względu na pełnione przez nie szczególne funkcje, nieuznawane za działalność handlową.

    Istotnym argumentem jest również fakt, iż kierunek proponowanych regulacji wpisuje się w politykę Unii Europejskiej, ponieważ obecnie w ramach Unii prowadzone są prace nad projektem dyrektywy w sprawie wspólnego systemu opodatkowania transakcji finansowych.

    W obliczu kryzysu europejskiego, którego skutkiem są spadające wpływy do budżetu z tytułu różnych danin, składek i podatków, szukanie dodatkowych źródeł dochodu dla budżetu państwa, niesięgających bezpośrednio do kieszeni obywateli wydaje się nie tylko pożądane, ale wręcz potrzebne.

    W Polsce wszelkiego rodzaju usługi, instrumenty finansowe, operacje bankowe, a także rynek ubezpieczeń cechują się bardzo wysokimi prowizjami, marżami i opłatami w stosunku do innych państw członkowskich i w relacji do naszych polskich zarobków. Te wysokie opłaty ponoszą w życiu codziennym korzystający z tych usług obywatele czy przedsiębiorcy, instytucje finansowe natomiast realizują często niewyobrażalne jak na polskie realia zyski.

    Wysoka Izbo! Rząd Platformy Obywatelskiej i PSL od dłuższego czasu drenuje kieszenie podatników, szukając dodatkowych wpływów do budżetu - a to zabierając ulgę internetową, a to podwyższając VAT czy składkę rentową, czy w końcu obniżając niespodziewanie o połowę próg co do obowiązku zakupu kasy fiskalnej przez najmniejsze firmy. Nie ma żadnego powodu, aby tym razem nie sięgnąć po dodatkowe środki do kieszeni tych instytucji, które dotychczas na polskim rynku miały świetne warunki do realizowania ogromnych zysków. Czas tymi zyskami podzielić się z budżetem, tak jak to w coraz większym stopniu muszą robić zwykli obywatele i najdrobniejsi przedsiębiorcy. Apeluję zatem, głównie do posłów Platformy Obywatelskiej, o poparcie tego projektu i skierowanie go do dalszych prac w komisjach. Dziękuję.



Poseł Łukasz Krupa - Wystąpienie z dnia 08 maja 2013 roku.


93 wyświetleń