Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

5 i 6 punkt porządku dziennego:



  5. Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks wyborczy z dnia 5 stycznia 2011 r. (druk nr 1146).
  6. Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks wyborczy (druk nr 1151).


Poseł Artur Dębski:

    Pani Marszałkini! Wysoka Izbo! Będę musiał niestety sporo odnosić się do tej pisowskiej retoryki, do której się przyzwyczajam, ale to jest naprawdę trudne.

    Pan Marek Polak pierwszy pytał mnie o równość wobec prawa. W odniesieniu do tej ustawy nie ma chyba wątpliwości, że to jest właśnie ustawa gwarantująca równość.

    (Poseł Krystyna Pawłowicz: Nie, anty!)

    Czy nie? 50 na 50 - umiecie liczyć? To nie jest religia, to matematyka - pół na pół. (Oklaski) Pani poseł - pół na pół, oczywiście.

    (Poseł Krystyna Pawłowicz: Ale niech partia to układa, a nie pan.)

    Właśnie że tu nie będzie nigdy naszej zgody na to. Ma być pół na pół i koniec.

    Pan Zbigniew Babalski. Najpierw odnosząc się do pańskiej żony - bo tutaj pan powiedział, że czuje się jakoś bardzo źle, że jest taka propozycja ustawy, że chcemy prawnie to regulować - proszę jej odpowiedzieć, że w waszym wypadku Kaczyński to reguluje, jednoosobowo. (Oklaski)

    (Poseł Elżbieta Rafalska: Prezes Jarosław.)

    Dlatego zmiany są konieczne.

    (Głos z sali: Pan przeczyta status.)

    Poseł Cycoń. Jeżeli chodzi o panią rzecznik do spraw równego traktowania, to jeszcze raz powtórzę: Co może być uczciwsze niż 50 na 50 i suwak? Poza tym opinia pani rzecznik była naprawdę dobra, jeżeli chodzi o naszą ustawę.

    (Poseł Krystyna Pawłowicz: Jakiej rzecznik?)

    Krystyna Pawłowicz, pani posłanka Krystyna Pawłowicz, pani ciągle podpiera się tutaj konstytucją, a zachowuje się...

    (Poseł Krystyna Pawłowicz: A gdzie jesteśmy!)

    ... jakby prawo kanoniczne regulowało pani życie i o nim decydowało.


Poseł Artur Dębski:

    Pani podpiera się konstytucją, nie mając o niej zielonego pojęcia.

    (Poseł Krystyna Pawłowicz: Chłopie, chłopie...)

    Proszę czytać ze zrozumieniem. Biblia, katechizm, prawo kanoniczne to jest to, czym się pani kieruje.

    (Głos z sali: To nie jest chłop, mężczyzna...)

    Panie Olejniczak, panie pośle Olejniczak, w 2015 r. wybory, w statucie mamy zapisane tak: 41 okręgów wyborczych, w 20 bądź 21 będzie naprzemienność płci, tzn. albo 20 kobiet na pierwszym miejscu, albo 21, i odwrotnie - albo 20 mężczyzn, albo 21, czyli pół na pół. Nie da się tu pół na pół zrobić, bo jest jeden okręg zapasu.

    Proszę ostudzić pisowskie emocje. (Wesołość na sali)

    Pan poseł Tomasz Głogowski. Jedyny uczciwy parytet w polityce i w ogóle sytuacja taka - nie ma tego jak zrobić inaczej - to jest parytet płci. Tu nie możemy mówić tak - bo pan mówił o jakichś innych przykładach - że np. zawody pan wymieniał albo typy ludzi. Chodzi o to, żeby połowa władzy trafiła w ręce kobiet, to wtedy Sejm nie będzie tak łatwo wysyłał Polaków na śmierć, czego wczoraj mieliśmy kolejny przykład - przypadek śmierci w Afganistanie. Gdyby to kobiety decydowały o wysyłaniu swoich synów na wojnę, to na pewno tylu Polaków nie zginęłoby w misjach zagranicznych.

    (Poseł Elżbieta Rafalska: I dlatego wyrzuciliście panią marszałek.)

    Pan Górski, tutaj odniosę się... Czy jest pan poseł Artur Górski? Nie. Zatem nie będę tutaj uzasadniał tego rodzaju projektu człowiekowi, który Jezusa chciał zrobić królem Polski. Naprawdę w tym wypadku to nie ma sensu, bo to jest człowiek, który proponował...

    (Poseł Krystyna Pawłowicz: Za to pan będzie w piekle!)

    Piekła nie ma.

    (Poseł Krystyna Pawłowicz: Piekło jest i pan tam trafi!)

    Jeżeli chodzi o malutkie partie...


Poseł Artur Dębski:

    Pan Górski mówił jeszcze o malutkich partiach. Naprawdę byliśmy małą partią i tylko nasza determinacja i silna wola spowodowały to, że jesteśmy tutaj w Sejmie i pani Pawłowicz ma mnie teraz słuchać.

    (Poseł Waldemar Andzel: Ostatnia kadencja.)

    Pan Jacek Osuch. Jeżeli chodzi o komitet, to tutaj jest też to samo - jedynym uczciwym kryterium w takiej ustawie jest kryterium płci. Nie ma czegoś innego i nie ma możliwości zaproponowania niczego innego, po prostu.

    Pan Maciej Małecki. Tutaj właśnie bardzo interesująca sprawa. Pan mówi, że zajmujemy się głupotami, natomiast głupotą jest propozycja ustawy, żeby lekarzy za zabieg in vitro na dwa lata do więzienia zamykać, jak wasze prawicowe mózgi chcą czynić - w Komisji Ustawodawczej jest taki projekt. (Oklaski)

    (Poseł Krystyna Pawłowicz: No, no.)


Poseł Artur Dębski:

    Przepraszam.

    (Poseł Krystyna Pawłowicz: Pani poseł, pani jest na sali.)


Poseł Artur Dębski:

    Pani Magdalena Gąsior-Marek...

    (Głos z sali: Przynajmniej są.)

    Dzięki ustawie kwotowej jest więcej o ok. 3% kobiet - 3% z malutkim kawałeczkiem.

    (Poseł Maria Zuba: Parytetowej.)

    To była ustawa kwotowa, moja droga - parytet z francuskiego 50 na 50.

    (Głos z sali: Moja droga?)

    Pani Elżbieta Witek. Tutaj muszę powiedzieć, że jednak mimo wszystko część polskiego społeczeństwa to Kongres Kobiet...

    (Poseł Krystyna Pawłowicz: Tu jest, na nią patrz, nie na mnie.)

    ...i też musimy ich słuchać. Tak że to nie jest tak - nas nikt do tej ustawy nie zmuszał, ale rzeczywiście Kongres Kobiet był organizacją, która, powiedzmy zainspirowała nas do tego...

    (Poseł Krystyna Pawłowicz: Te 30 osób was zainspirowało?)

    ...żeby taka ustawa powstała. Zresztą...

    (Poseł Krystyna Pawłowicz: Doprawdy?)

    Doprawdy, pani jest taka niesforna, pani Pawłowicz...

    (Poseł Krystyna Pawłowicz: Sforna, sforna.)

    (Głos z sali: Pani Pawłowicz.)

    No i co jeszcze? Mówi pani, że większość tego nie chce czy mniejszość tego nie chce, że ktokolwiek nie chce takiej ustawy. Też nie chcę, żeby ten krzyż tu wisiał, a on wisi i nic na to nie mogę poradzić.

    (Poseł Elżbieta Rafalska: Ale niech nam pan tym palcem nie grozi.)

    Nic na to nie mogę poradzić.

    (Głos z sali: Niech nam pan nie grozi tym palcem!)

    On wisi niezgodnie z prawem i wy o tym doskonale wiecie. (Poruszenie na sali) Niestety na razie nas terroryzujecie, ale jestem przekonany, że zniknie. (Poruszenie na sali)

    Listy wyborcze Ruchu Palikota były zbudowane w ten sposób, że - pani też o to pytała - 48% w pierwszej czwórce miejsc miały kobiety i 46% na wszystkich listach stanowiły kobiety. W pierwszych czwórkach - 48%.

    Pani Barbara Bartuś. Dlaczego stygmatyzujemy kobiety? Naprawdę użyłbym tu słów jakichś mocniejszych w kierunku PiS, ale nie będę tego robił...

    (Poseł Krystyna Pawłowicz: Sam projekt jest stygmatyzujący.)

    ...mimo że z tej strony idą niezłe wzorce i niezły przykład. Nie stygmatyzujemy kobiet. Czy tam w ustawie jest zapisane coś innego niż osoba kandydująca?

    (Poseł Krystyna Pawłowicz: Nieprawda.)

    Nieprawda? Pani poseł - nie. Tam w ustawie nigdzie nie są wymienieni kobieta lub mężczyzna, ale jest osoba kandydująca. Co sobie pani wyobraża, od razu kobietę, prawda? Po prostu tak jesteście skonstruowani. (Oklaski)

    (Poseł Krystyna Pawłowicz: Ja jestem kobietą a nie że tak jestem skonstruowana...)

    Pan Jan Warzecha, spadek poparcia w sondażach. To ciekawe, dlatego że ten postulat... Pamiętacie taką sytuację, że przy 50-procentowym poparciu dla Platformy Janusz Palikot jako jedyny poseł rzucił to, Platformę Obywatelską, oddał mandat i założył partię. Nie został wyrzucony, tylko sam ją opuścił, oddał mandat, założył swoją partię i wszedł do Sejmu.

    Mówię o spadku poparcia. Równouprawnienie to był nasz kluczowy, najważniejszy postulat, który wygłosiliśmy w Sali Kongresowej 2 października 2010 r. Proszę więc nie czarować, że my się w tej chwili ratujemy. Projekt ustawy został zgłoszony 10 października 2012 r., a więc znaczenie wcześniej, przed początkiem tego roku.

    (Poseł Krystyna Pawłowicz: Kogo rzucił?)

    Samolot raczej tutaj byśmy mogli...

    Dwadzieścia, no właśnie, 23 lata waszej demokracji. To, co zafundowaliście jako politycy polskiemu społeczeństwu, dało to, że 24% składu Sejmu VII kadencji to kobiety.

    (Poseł Krystyna Pawłowicz: I dobrze, starczy. Za dużo.)

    Coś niesłychanego, naprawdę.

    Pan Marek Ast, jaka jest granica absurdu. Proszę z panem Macierewiczem pogadać o tych sprawach. (Oklaski) To jest najlepszy fachowiec od absurdu.

    Pan Żyliński. Prokurator generalny i jego opinia. Oczywiście prokurator generalny jest mężczyzną, natomiast stan prokuratury w Polsce jest taki, że w opiniach dotyczących jakichkolwiek ustaw nie biorę pod uwagę stanowiska prokuratora generalnego.

    (Poseł Krystyna Pawłowicz: Konstytucji, prokuratora? Co pan?)

    Pan Zbigniew Kuźmiuk. To samo oczywiście, sekundę. No właśnie. Nie ma pana Kuźmiuka? Nic nie jest w stanie bardziej zniechęcić ludzi do polityki od waszego dotychczasowego zachowania, naprawdę. To nie jest tak, że to my kogokolwiek zniechęcamy takimi propozycjami ustaw. Wprost przeciwnie, zachęcamy. Bo to jest równość.

    (Poseł Elżbieta Rafalska: Ale wy macie 5%, a my 30.)

    Pan Zbigniew Dolata...


Poseł Artur Dębski:

    Pan Zbigniew Dolata wymądrzył się, zaprezentował również jakieś PiS-owskie mądrości życiowe, ale nie zadał żadnego pytania. Zapisałem tu sobie trzy słowa: XIX w., Watykan, inkwizycja. Nie wiem, dlaczego, przepraszam. Pytania tutaj nie było.

    Pani Marzena Machałek. Antykobieca ustawa, tak powiedziała pani Marzena Machałek. Naprawdę wrócę do tej ustawy o lekarzach i in vitro. Chcecie zamykać lekarzy, skazywać na dwa lata więzienia za in vitro, proszę państwa. PiS chce zamykać lekarzy za zabieg in vitro, skazywać na dwa lata więzienia.

    (Poseł Krystyna Pawłowicz: Za zabójstwo.)

    Za zabieg in vitro. No, przemoc w rodzinie. Kolejna rzecz. Państwo popieracie... (Gwar na sali) Nie no, ja... Pani jest teraz dla mnie twarzą PiS-u. (Wesołość na sali, oklaski)

    Pani Ela Rafalska, jakie są problemy polskich kobiet. Zgadzam się z panią Rafalską, z panią posłanką Rafalską. Oczywiście, że są poważne problemy, które dotyczą polskich kobiet. Natomiast ta ustawa pozwoli na to, by w polskim Sejmie zasiadało więcej polskich kobiet. Będą miały wtedy większy wpływ na to, jak rozwiązać problemy polskiej gospodarki, na wszelkie rzeczy, które decydują o życiu Polaków. Jest tu 110 kobiet. Tak naprawdę jesteście trybami w aparacie politycznym swoich partii. Jeśli was tutaj będzie połowa, będziecie miały prawo do decydowania o tym w sposób ludzki - kobiecy, a nie ludzki - męski.

    Niechętne... No właśnie, kobiety są niechętne w stosunku do polityki, bo jak widzą wystąpienia pani Pawłowicz, to trudno się dziwić i oczekiwać, żeby były chętne.

    Pani Joanna Bobowska, dobry kierunek zmian. Bardzo dziękuję za tę opinię. Tu raczej nie było pytania. Nie zauważyłem pytania. Była tylko wypowiedź. Dziękuję.

    Pan Marek Gos. Mówiłem to samo przed sekundą, gdy odpowiadałem pani Rafalskiej. W zasadzie Polacy nie interesują się polityką, bo mają do czynienia z takimi wystąpieniami jak wystąpienie pani Pawłowicz przed chwilą i mają dosyć wszystkiego.

    (Poseł Krystyna Pawłowicz: Niech patrzą na pana. Niedobrze się robi.)


Poseł Artur Dębski:

    Dalej... Polacy mają dosyć polityki. Trudno się dziwić, co przeszkadza. No, panie pośle Gos. Nie ma pana. Część z tych zarządów partii. Umówmy się, rzeczywiście kobiety w polskiej polityce są najczęściej kwiatkami u kożucha. Najczęściej tak, mimo wszystko. Oczywiście zdarzają się lwice polityczne. Na przykład w PiS-ie jest jedna.

    Pan Piotr Szeliga mówił o ustawie emerytalnej. Odniosę się do tego, chociaż oczywiście PiS-owskie argumenty są takie, jakie są - od 1,5 roku słyszę zawsze to samo. 9200 tys. emerytów i rencistów. Tak się narządziliście, również wy, drodzy państwo, w różnych partiach - nie patrzę na panią teraz, będę patrzył gdzieś dalej - że polski system emerytalny jest na skraju bankructwa. Dlatego trzeba było przedłużyć wiek emerytalny, ale to i tak nic nie da. Wiecie o tym dobrze, że za chwilę trzeba będzie to przedłużyć do 75. roku życia, a potem do 80.

    (Poseł Krystyna Pawłowicz: 90.)

    Bo tak się państwo narządziliście przez dwadzieścia parę lat. A tutaj chodzi o to właśnie, że jeżeli połowę liczy posłów w Sejmie będą stanowiły kobiety, moje drogie panie, to wtedy będą one decydować same, jak długo chcą pracować i kiedy przechodzić na emeryturę. A teraz? Zdecydowali za nich faceci.

    Jedyny sprawiedliwy, tak. Piotr Polak. Art. 33 konstytucji. Naprawdę trzeba mieć dużo złej woli, żeby zastanawiać się, czy ten projekt ustawy jest niezgodny z art. 33 konstytucji. Tak, to jest pani opinia. Dla pani wszystko jest niezgodne z konstytucją, wszystko z katechizmem.

    Wracam jeszcze raz do tego, bo pojawił się taki wątek. Jestem przekonany, że jeżeli kobiety decydowałyby o tym, czy nasi synowie i córki mają jeździć do Afganistanu i brać udział w wojnie i tam ginąć, to większość kobiet opowiedziałaby się za tym, żeby tak nie było. A mężczyznom nie sprawia żadnego bólu wysyłanie ludzi na śmierć.

    (Poseł Krystyna Pawłowicz: Obowiązek obrony ojczyzny. Jest coś takiego.)

    Tam, w Kabulu chce pani ojczyzny bronić? Pani profesor, w Kabulu?


Poseł Artur Dębski:

    Pani Izabela Leszczyna. Czy pani jest? Pani Izabela Leszczyna powiedziała, że PiS-owskie wystąpienia są nielogiczne. Oczywiście nie jest to nic nowego, całkowicie się z tym zgadzam.

    Pan Adam Lipiński. Prokurator generalny jest mężczyzną. Powtórzę jeszcze raz. Pan Lipiński to osoba, która też będzie decydować o tym, na których miejscach będziecie na liście.

    (Głos z sali: Niech pan nie wypowiada się w imieniu kobiet.)

    Z panią Elżbietą Gapińską mogę się tylko zgodzić.

    Z panem Tomaszem Makowskim... No brak pytania, panie Tomaszu. Nie wiem, co mam odpowiedzieć.

    Pan Andrzej Orzechowski. Pan poseł też o art. 33 konstytucji. Naprawdę, tutaj trzeba mieć dużo złej woli, żeby w ogóle brać to pod uwagę. Przecież to jest właśnie artykuł o tym, że jesteśmy równi. Ten projekt ustawy jest... W pewnym sensie konstytucję delegujemy na ustawę. Trzeba to zrozumieć. (Gwar na sali) To nie jest proste, ja to rozumiem, ale niech się pani postara.

    Nie mają... Stan prokuratury jest taki właśnie, że opinie prokuratora generalnego są w różny sposób przez nas brane pod uwagę.

    Pan Romuald Ajchler pytał o Europę Plus. Niestety wniosek... Ruch Palikota ma propozycję rozwiązań ustawowych. Nie będę się na ten temat wypowiadał.

    Pan Marek Poznański, brak pytania. Pan Kazimierz Moskal. Jeszcze raz powtórzę to, co powiedziałem. 46% kobiet na listach wyborczych, w tym 48% w pierwszej czwórce, to były listy wyborcze Ruchu Palikota w ostatnich wyborach w 2011 r. (Oklaski)

    (Poseł Krystyna Pawłowicz: Ile macie kobiet w ławach?)

    (Głos z sali: A ile wyrzuciliście?)

    I kolejna rzecz do pana Kazimierza Moskala. Jeżeli chodzi o nasz statut, to tak samo, 41 okręgów wyborczych. Będzie to tak podzielone. Ten zapis jest w statucie. Możecie państwo zadać sobie trud, podrasować nam statystyki i wejść na stronę Ruchu Palikota, sprawdzić statut. 20 kobiet i 21 mężczyzn albo odwrotnie. W przyszłych wyborach w 2015 r., chyba że będą wcześniej. Mam taką nadzieję.

    Pan Bogdan Rzońca. Znowu muszę to samo powtarzać. W Sali Kongresowej 2 października 2010 r. był przedstawiony 15-punktowy program Ruchu Poparcia Palikota, a w nim: równouprawnienie, równe prawa, połowa władzy oraz takie samo wynagrodzenie. Było to w programie naszego stowarzyszenia.

    I tam o tym się mówiło. Państwo się wtedy nie interesowaliście, bo lekceważyliście tę inicjatywę, a teraz musicie nas słuchać. (Oklaski)

    (Głos z sali: Tak jest.)

    Pan Waldemar Andzel - ja przepraszam, panie Waldemarze, panie pośle Andzel, typowa PiS-owska retoryka i trochę chamstwa, niestety. Przykro mi, jak można w ten sposób... (Oklaski) Jak można w ten sposób mówić. (Gwar na sali)

    Pani Domicela Kopaczewska - bardzo dziękuję również za opinię. Tutaj Platforma mówi z nami podobnym głosem i jest bardzo duża nadzieja na to, że jeszcze ta obywatelskość w pewnym obszarze w Platformie jest, chociaż patrząc na niektórych ministrów, zwłaszcza, powiedzmy, z resortu sprawiedliwości, to wydawać by się mogło, że Platformy Obywatelskiej już nie ma, ale cień szansy, jak widzę, jest. Bardzo dziękuję. (Oklaski)

    (Poseł Krystyna Pawłowicz: Czy ja mogę tylko sprostować?)



Poseł Artur Dębski - Wystąpienie z dnia 21 marca 2013 roku.


124 wyświetleń




Zobacz także:


Poseł Artur Dębski - Wystąpienie z dnia 10 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 94 Informacja Prokuratora Generalnego dotycząca upublicznienia akt...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Artur Dębski - Wystąpienie z dnia 23 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 95 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Artur Dębski - Wystąpienie z dnia 07 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 96 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o Agencji Mienia...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Artur Dębski - Wystąpienie z dnia 09 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 96 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o szczególnych...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Artur Dębski - Wystąpienie z dnia 10 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 96 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Artur Dębski - Wystąpienie z dnia 10 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 96 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Artur Dębski - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Przyjęte przez Komisję sprawozdanie podkomisji nadzwyczajnej do...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Artur Dębski - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Artur Dębski - Wystąpienie z dnia 24 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Artur Dębski - Wystąpienie z dnia 24 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji z prac nad wnioskiem wstępnym o pociągnięcie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy