Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

5 punkt porządku dziennego:


Informacja prokuratora generalnego dotycząca upublicznienia akt śledztwa w sprawie nielegalnych podsłuchów.


Poseł Artur Dębski:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Prokuratorze! Nie można zgodzić się ze słowami, że prokuratura powinna być objęta niejako nadzorem politycznym. To jest instytucja, która powinna gwarantować całkowitą apolityczność.

    Odniosę się do wystąpienia przedmówcy. Rozumiem intencje Prawa i Sprawiedliwości w tej sprawie, natomiast kompletnie nie można się na to zgodzić, bo wtedy demokracja naprawdę będzie zagrożona. A błędy w prokuraturach i we wszystkich instytucjach państwowych zdarzały się, zdarzają i będą się zdarzać.

    Proszę państwa, mija mniej więcej rok od wybuchu tzw. afery taśmowej. Wszyscy jesteśmy zorientowani, co było na taśmach, jakie zeznania w tych sprawach złożyli wzywani przez prokuraturę świadkowie. Chcę zapytać pana prokuratora generalnego, jak to możliwe, że przez okres 12 miesięcy mamy do czynienia z tak wielką opieszałością prokuratury w tej sprawie. Panie prokuratorze, od pewnego czasu obserwujemy tego rodzaju sytuację, tak jakby instytucje państwowe zajmowały się sobą. Tak wiele czasu prokuratorzy poświęcają na wielomiesięczne, a czasami wieloletnie śledztwa. Przykład afery zwanej aferą informatyczną. Chciałbym zapytać o pewną rzecz. Jakie są efekty tej pracy? Śledztwo w sprawie tzw. infoafery toczy się od wielu miesięcy, w niektórych przypadkach trwa już lata i chcę zapytać wprost: Czy prokuratura w tej sprawie postawiła komukolwiek zarzuty i czy doprowadzono do skazania kogokolwiek właśnie w wyniku udziału w tzw. infoaferze? Tak wiele o tym mówimy, tak wiele emocji budziła ta sprawa również w mediach.

    Bardzo ciekawa informacja z ostatnich dni, może nieobejmująca tego, o czym pan prokurator dzisiaj mówił, ale dla mnie to sprawa bardzo istotna, myślę, że również dla wszystkich państwa. Otóż Centralne Biuro Antykorupcyjne kontroluje Prokuraturę Generalną. Chciałbym zapytać, panie prokuratorze, czy to śledztwo jest rozwojowe, kto zlecił przeprowadzenie czynności oraz która prokuratura prowadzi w tej sprawie czynności. To jest bardzo ważne pytanie i uważam, że ten temat możemy jednocześnie poruszyć przy omawianiu sprawy związanej z wyciekiem za sprawą pana Stonogi, z tym, co pan Stonoga przedstawił i z czym mieliście wszyscy państwo okazję się zapoznać.

    Chciałbym jednocześnie zapytać pana prokuratora o kolejną sprawę, bo tak jak wspomniałem, prokuratorzy tak wiele czasu poświęcają wszelkimi instytucjami państwowymi. Chciałbym zapytać, co z tych czynności, z tych śledztw wynika, właśnie jeżeli chodzi o kontrolę instytucji państwowych. Jak się bowiem wydaje, wyraźnych sukcesów w tych sprawach brak. Jednocześnie pojawia się pytanie: Ile w ostatnim czasie rozbito grup przestępczych, ile w tym czasie złapano chociażby szpiegów? To są rzeczy, którymi powinny się zajmować prokuratura oraz służby specjalne.

    (Głos z sali: Narkotyki.)

    Dokładnie. Ile w tym czasie zlikwidowano najrozmaitszych grup przestępczych zajmujących się chociażby przemytem narkotyków? Porównajmy to do tego, ile czasu nasze prokuratury zajmują się instytucjami państwowymi. Oczywiście sprawa wycieku tych akt dla wszystkich nas jest bulwersująca, bo niejako mamy do czynienia z zaburzeniem ładu i porządku publicznego. Wszyscy wiemy, że treści rozmów są dla niektórych kompromitujące, to jest chyba oczywiste, natomiast należy sobie zdawać sprawę i zadać pytanie, w czyim interesie jest tak mocne w tej chwili nagłaśnianie wycieku tych akt?

    Proszę państwa, tam pojawiły się bardzo poważne informacje, np. adres szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego pana Pawła Wojtunika, jak również adresy wielu innych osób. Chcę zapytać, jak pan prokurator ocenia możliwości skuteczności pracy w tej chwili takiej służby. W zasadzie nie wiadomo przez kogo zostały upublicznione te dokumenty. Mówi się o środowisku kilkunastu osób, które mogły to uczynić, ale te osoby spowodowały to, że może być zaburzenie współpracy między służbami a prokuraturą. To jest po prostu narażanie ludzi, którzy wielokrotnie w najlepszym interesie pracują dla dobra państwa. Ich dane zostają upublicznione i mamy do czynienia wręcz z zagrożeniem życia tych osób.

    Jeszcze jedna dość istotna rzecz. Mieliśmy już do czynienia za pańskiej kadencji z umorzeniem pewnej sprawy, w której chodziło o sześć zaginionych ściśle tajnych dokumentów. Chciałbym zapytać pana prokuratora, dlaczego według opinii prokuratury zgubienie sześciu dokumentów jest podstawą do umorzenia śledztwa pod pretekstem znikomej społecznej szkodliwości czynu. Chciałbym zapytać, czy w ciągu ostatnich dziesięciu lat w sytuacji, gdy ktoś upublicznił akta, np. w ciągu ostatnich dziesięciu lat został za to skazany, prokuratura postawiła komukolwiek zarzuty w tej sprawie, czy po prostu pewną dokumentację można dowolnie upubliczniać, ściśle tajne dokumenty nie mają żadnej wagi, bo pan prokurator firmuje decyzję o umorzeniu z powodu niskiej społecznej szkodliwości czynu w sprawie zagubienia sześciu ściśle tajnych dokumentów. Niewiele osób wie co w nich było. Ta sprawa tak wygląda, jakby komuś zależało na destabilizacji sytuacji w naszym kraju.

    Oczywiście można byłoby mówić, że za wszystko odpowiada minister sprawiedliwości, gdyby był jednocześnie prokuratorem generalnym, ale, proszę państwa, zapomnijmy o takich pomysłach. Upolitycznienie prokuratury spowoduje znacznie większe problemy niż błędy, które prokuratura popełnia. Takie błędy będą się zdarzać i rzeczywiście upublicznienie tych akt kładzie się szerokim cieniem w tej chwili na wszystkich prokuratorach w Polsce. Należy bowiem zadać sobie pytanie. Codziennie w prokuraturze zaznają setki, jak nie tysiące ludzi i w każdej z tych głów powstanie pytanie: Co będzie, jeżeli moje zeznania w ten sam sposób trafią do Internetu i do opinii publicznej? A są to bardzo różne zeznania.

    (Poseł Romuald Ajchler: Ale one są kiepskie.)

    Mam jeszcze jedno pytanie: Jak pan ocenia możliwość dalszej współpracy z osobami, których dane zostały upublicznione, bo tak jak podkreśliłem wcześniej, te osoby są narażone na wyjątkowe niebezpieczeństwo. To są bardzo poważni urzędnicy państwowi i mam nadzieję, że pan prokurator znajdzie odpowiedź na to pytanie.

    W zasadzie, proszę państwa, to wszystko. Sprawa budzi potworne emocje. Trudno się dziwić, bo jeszcze nie zdarzyło się tak, żeby wypłynęło 2,5 tys. akt z toczącej się, bieżącej sprawy w prokuraturze. Tak że mam nadzieję, panie prokuratorze, że w tej sprawie podejmiecie wszelkie wysiłki, żeby jak najszybciej to wyjaśnić. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Artur Dębski - Wystąpienie z dnia 10 czerwca 2015 roku.

Posiedzenie Sejmu RP nr 94 Informacja Prokuratora Generalnego dotycząca upublicznienia akt śledztwa w sprawie nielegalnych podsłuchów


645 wyświetleń




Zobacz także:



Poseł Artur Dębski - Wystąpienie z dnia 23 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 95 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Artur Dębski - Wystąpienie z dnia 07 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 96 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o Agencji Mienia...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Artur Dębski - Wystąpienie z dnia 09 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 96 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o szczególnych...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Artur Dębski - Wystąpienie z dnia 10 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 96 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Artur Dębski - Wystąpienie z dnia 10 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 96 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Artur Dębski - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Przyjęte przez Komisję sprawozdanie podkomisji nadzwyczajnej do...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Artur Dębski - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Artur Dębski - Wystąpienie z dnia 24 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Artur Dębski - Wystąpienie z dnia 24 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji z prac nad wnioskiem wstępnym o pociągnięcie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy