Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

3 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o Korpusie Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej (druk nr 1099).


Poseł Adam Kwiatkowski:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Przedstawienie stanowiska Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwości w sprawie projektu ustawy o Korpusie Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej to dla mnie szczególny honor, gdyż miałem zaszczyt pracować w kancelarii śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego w gabinecie szefa kancelarii śp. Władysława Stasiaka.

    Złożony przez Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość projekt ustawy to inicjatywa prezydenta pana prof. Lecha Kaczyńskiego przygotowana z inicjatywy i w ścisłej współpracy z weteranami, zgłoszona w listopadzie 2008 r., którą w tej kadencji po raz kolejny skierowaliśmy do laski marszałkowskiej.

    Tu z tego miejsca ponad 4 lata temu 8 stycznia 2009 r. śp. minister Władysław Stasiak, przedstawiając w imieniu prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego projekt ustawy o Korpusie Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej, mówił między innymi: ˝Dbałość o tradycję, współpraca z weteranami to istotny element działania najsprawniejszych, najnowocześniejszych sił zbrojnych współczesnego świata. Spójrzmy na przykład Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii czy Francji. Dbałość o weteranów, o tradycję jest istotnym elementem funkcjonowania sił zbrojnych i systemu bezpieczeństwa tych krajów. To bardzo ważne podejście. Ludzie, którzy nie dostrzegają związku weteranów z dbałością o bezpieczeństwo narodowe, którzy traktują weteranów jako balast socjalny, robią zasadniczy i karygodny błąd˝.

    Minister Stasiak wymienił dwa zasadnicze cele, które zostaną spełnione po przyjęciu omawianego projektu ustawy. Po pierwsze, to oddanie zupełnie fundamentalnej, elementarnej sprawiedliwości, oddanie honoru tym, którym on się od dawana należał, co w praktyce oznacza odwrócenie karty zapomnienia; po drugie, budowa tożsamości współczesnej Rzeczypospolitej.

    Ustawa ta wprowadza przede wszystkim szczególny sposób traktowania weteranów: jako ludzi stanowiących realną wartość dla państwa polskiego i jego obywateli. Wszystkie instytucje publiczne mają ich wspierać, pomagać i okazywać szacunek. Wszyscy żołnierze i funkcjonariusze będą zobowiązani do oddawania honoru weteranom.

    Ustawa wprowadza uprawnienia społeczne dla weteranów: dodatek 200 zł miesięcznie, zasiłek pogrzebowy do 400% średniego miesięcznego wynagrodzenia, bezpłatne leki, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze, pierwszeństwo w leczeniu oraz w dostępie do usług farmaceutycznych w aptekach, wojskową asystę honorową przy pogrzebie.

    Decyzję o nadaniu statusu weterana ma podejmować szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Prezydent Rzeczypospolitej, będący zgodnie z zapisami konstytucji najwyższym zwierzchnikiem Sił Zbrojnych, będzie sprawował patronat nad korpusem weteranów.

    Zgłaszający ten projekt ustawy śp. prezydent Lech Kaczyński w swojej polityce historycznej kierował się przede wszystkim pamięcią i szacunkiem dla wszystkich, dla których najważniejsza była niepodległość Rzeczypospolitej.

    W trakcie pierwszego czytania tego projektu ustawy w 2009 r. reprezentujący Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość poseł, a późniejszy szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego śp. Aleksander Szczygło mówił między innymi: ˝Chodzi o to, (...) żeby po 20 latach uhonorować tę grupę, najdzielniejszych z dzielnych żołnierzy niepodległej Rzeczypospolitej. Uhonorować w sposób taki, który pozwala wyróżnić tę grupę żołnierzy na tle całego środowiska kombatantów˝.

    W tym miejscu przywołam po raz kolejny słowa wypowiedziane tu w Wysokiej Izbie przez śp. ministra Władysława Stasiaka w trakcie przedstawiania projektu tej ustawy: ˝To jest moralne i prawne zobowiązanie państwa polskiego, zupełnie fundamentalne, niestety późno realizowane, wobec tych ludzi, z których powinniśmy być dumni i którzy powinni dla nas stanowić przykład. (...) nie można budować normalnego, zdrowego i nowoczesnego (...) państwa bez odwołania się do tradycji i bez poczucia tożsamości. Nie można budować bezpieczeństwa narodowego bez odwołania się do dobrych, chlubnych wzorców, dobrych przykładów˝.

    Teraz zacytuję słowa pana ministra, które wypowiedział w trakcie wysłuchania publicznego 18 czerwca 2009 r.: ˝Korpus zostanie utworzony także dlatego, żeby ustanowić przykład dla sił zbrojnych i formacji chroniących obecnie bezpieczeństwo i porządek publiczny w Rzeczypospolitej Polskiej. (...) Chodzi o to, żeby ludzie w mundurach mieli dziś odpowiedni punkt odniesienia i odpowiedni wzorzec˝. I dalej słowa pana ministra: ˝Wszyscy mamy moralny obowiązek, żeby tą sprawą zająć się możliwie jak najszybciej. Taka jest wspólna odpowiedzialność molarna. Jeśli ta sprawa stanie się przedmiotem taniej 'spychologii', oddalenia problemu i niechęci do pochylenia się nad nim, pozostanie nam wspólny wstyd i hańba w tej sprawie z punktu widzenia Polski. Mówię o tym z pełnym przekonaniem i z odpowiedzialnością za słowa˝.

    To mocne, ale jakże celne i aktualne słowa. Jak wiele lat minęło od dnia, w którym te słowa zostały wypowiedziane? Jak wielu bohaterów naszej historii odeszło w tym czasie na wieczną wartę? Dzisiaj nie ma już wśród nas twórców tej idei (Dzwonek), śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, śp. ministra Władysława Stasiaka, śp. posła Aleksandra Szczygły. 10 kwietnia 2010 r. dołączyli do bohaterów naszej historii. Dlatego na nas, Prawie i Sprawiedliwości spoczywa podwójny obowiązek domagania się uhonorowania bohaterów walki o niepodległość Polski. Obyśmy my wszyscy tu w parlamencie, reprezentujący Rzeczpospolitą Polską, swoimi decyzjami dotyczącymi projektu tej ustawy nie przynieśli Polsce wstydu i hańby. O to do was apeluję.

    W imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość wnoszę do Wysokiej Izby o przekazanie omawianego projektu do dalszych prac w komisjach. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Adam Kwiatkowski - Wystąpienie z dnia 06 marca 2013 roku.


119 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:









Poseł Adam Kwiatkowski - Wystąpienie z dnia 23 kwietnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 91 Informacja bieżąca w sprawie przygotowania wyborów prezydenckich w...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Adam Kwiatkowski - Wystąpienie z dnia 23 kwietnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 91 Informacja Ministra Spraw Zagranicznych o zadaniach polskiej polityki...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Adam Kwiatkowski - Wystąpienie z dnia 23 kwietnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 91 Informacja Ministra Spraw Zagranicznych o zadaniach polskiej polityki...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy