Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

3 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Obrony Narodowej o przedstawionym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej projekcie ustawy o zmianie ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (druki nr 780 i 1021).


Poseł Mariusz Antoni Kamiński:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Na tej sali panuje powszechny konsensus, że potrzebujemy nie tylko amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Polsce, która obroni nas przed rakietami długiego zasięgu, rakietami balistycznymi, ale również obrony przed rakietami krótkiego zasięgu i pola walki. Czy projekt obrony przed rakietami krótkiego zasięgu byłby realizowany przez MON, gdyby nie ta ustawa? Myślę, że to jest niewątpliwe. Ta ustawa nie przewiduje dodatkowych środków dla budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej na ten cel, po prostu usztywnia stanowisko MON, sprawia, że musi on realizować projekt, który i tak by pewnie realizował. Dlatego znacznie bardziej oczekiwana byłaby inicjatywa pana prezydenta, która ustanawiałaby specjalny program, tak jak było w przypadku zakupu F-16, i na przykład 0,05% na niego, co sprawiałoby, że budżet MON-u wynosiłby 2%, dokładnie tyle, ile powinniśmy wydawać środków zgodnie z założeniami w NATO. Ale ustawa jest taka a nie inna. Mam nadzieję, że te 12 mld, które w latach 2013-2022 ma być przeznaczone na ten cel, rzeczywiście się znajdzie, bo wyliczenia Biura Bezpieczeństwa Narodowego są bardzo optymistyczne - że budżet MON w roku 2022 to będzie 45 mld zł. Mam nadzieję, że tak będzie. Ale jeżeli nie, ten program może być zagrożony.

    Bardzo ważna poprawka, która również została dzięki konsensusowi przyjęta przez wszystkie siły polityczne, wprowadza zapis o wykorzystaniu polskiego potencjału obronnego. I tu pytanie do pana ministra, panie ministrze, o stanowisko rządu w tej kwestii. Czy będziecie popierać tę poprawkę? A stanowisko MON jest o tyle ważne, że niewykluczone, że ta ustawa może zostać zmieniona w Senacie, że pomimo tego konsensusu tutaj, w Sejmie, na przykład MON wypowie się negatywnie co do tej poprawki, a wtedy senatorowie zmienią ten zapis i znowu będziemy musieli mieć z tym do czynienia na tej sali. Dlatego jakie jest stanowisko rządu w przypadku poprawki dotyczącej polskiego przemysłu obronnego i jak rząd odnosi się do tej inicjatywy? Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Mariusz Antoni Kamiński - Wystąpienie z dnia 20 lutego 2013 roku.


106 wyświetleń

Zobacz także: