Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

13 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Skarbu Państwa o obywatelskim projekcie ustawy o zachowaniu przez Państwo Polskie większościowego pakietu akcji Grupy Lotos SA (druki nr 24 i 854).


Poseł Dawid Jackiewicz:

    Panie Marszałku! Panie i Panowie Posłowie! Chciałbym przedstawić stanowisko Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość wobec obywatelskiego projektu ustawy o zachowaniu większościowego pakietu akcji w spółce Lotos przez Skarb Państwa.

    Rozpocznę od tego, drodzy państwo, że dyskusja na ten temat na sali sejmowej miała już miejsce przynajmniej kilkukrotnie. Przykrą konstatacją jest to, że mimo bardzo burzliwej, emocjonalnej, choć nie pozbawionej wątków czy elementów merytorycznych, dyskusji, z debaty, która miała miejsce przynajmniej dwukrotnie w tej sali, w świadomości parlamentarzystów większości sejmowej, większości rządzącej, nie pozostało prawie nic. Wszystkie argumenty przytaczane przez wnioskodawców - tu ukłon i wyrazy szacunku za determinację ze strony panów i wszystkich tych, którzy biorą udział w tej akcji - argumenty merytoryczne, wielokrotnie uzasadniane, nie zostały przyjęte, nie zostały nawet poddane jakiejkolwiek szczegółowej weryfikacji zarówno ze strony rządowej, jak i ze strony większości parlamentarnej, posłów Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. To przykra konstatacja, ale ona obrazuje to, jakie jest podejście, jaki jest stosunek posłów większości rządzącej do spraw związanych z majątkiem Skarbu Państwa.

    Ta dyskusja była bardzo emocjonująca, bo odnosi się do czegoś, co nazwę stosunkiem do spraw związanych z suwerennością gospodarczą kraju, suwerennością gospodarczą naszego kraju. To jest jeden z przykładów, ta konkretna ustawa i stosunek posłów do tego projektu ustawy jest jednym z dobrych przykładów pokazujących, jak bardzo różnimy się w podejściu do tego, co nazywamy zarządzaniem majątkiem państwowym. Otóż, panie i panowie reprezentujący Platformę Obywatelską, formację liberalną, uważacie, że wszystko ureguluje wolny rynek, że własność, kapitał nie ma narodowości, i dlatego właśnie podejmujecie szybkie, pochopne, bezrefleksyjne decyzje dotyczące majątku państwowego, a zwłaszcza jego prywatyzacji. W dzisiejszych czasach - i mówię to ze stuprocentowym przekonaniem - o sile, pozycji danego państwa nie decyduje siła jego armii, ale decyduje siła jego gospodarki. Doskonale o tym wiemy. W dzisiejszych czasach państwa, które mają tego świadomość, wykorzystują swoje zasoby, również te naturalne, i sprawnie funkcjonujące przedsiębiorstwa państwowe do tego, żeby wzmacniać swoją pozycję na arenie międzynarodowej właśnie gospodarczej. Rozumieją to rządy Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch, nawet Federacji Rosyjskiej. Nie rozumie tego rząd Rzeczypospolitej, rząd pana premiera Donalda Tuska, ministerstwo pod kierownictwem pana ministra Budzanowskiego. Nie rozumie tego, ponieważ bierze udział w pewnym procesie, z którego korzyści czerpać będą spółki takie jak rosyjski Gazprom, francuskie, niemieckie, włoskie i wiele innych państwowych spółek energetycznych, paliwowych, naftowych, gazowych i innych. Dlaczego nie jest tak, jak państwo twierdzicie - że najlepiej, żeby właściciel spółki był prywatny? Dlaczego nie jest tak w innych państwach, dlaczego Niemcy, Francuzi, Włosi i Brytyjczycy, inne państwa europejskie dbają i skrupulatnie zapewniają to, aby najważniejsze spółki Skarbu Państwa, najważniejsze państwowe przedsiębiorstwa energetyczne, te z obszaru bezpieczeństwa energetycznego, były jednak pod ścisłą kontrolą rządu? Te państwa rozumieją tę prostą zasadę.

    Wracając do sprawy Lotosu - jest to spółka, w którą zainwestowano ogromne środki finansowe na przestrzeni ostatnich kilku lat. Program modernizacji infrastruktury w tej spółce (program 10+) sprawił, że dzisiaj to przedsiębiorstwo jest na liście czołowych spółek tego typu w tej części Europy. Jest to najnowocześniejsza rafineria w basenie Morza Bałtyckiego, jest to spółka, której wartość wynosi przynajmniej kilkanaście miliardów złotych.

    Z odpowiedzi na pytania kierowane do Ministerstwa Skarbu Państwa wynika, iż nie ma ono żadnego pojęcia, żadnej wiedzy na temat tego, jakie środki z prywatyzacji mogłoby pozyskać. A o tym, że ta spółka będzie prywatyzowana, niech świadczy fakt, że mimo zapisów w strategiach rządowych - wystarczy przytoczyć dokumenty dotyczące polityki rządu Rzeczypospolitej dla przemysłu naftowego z roku 2007, plany prywatyzacji na lata 2008-2011 i na lata 2012-2013, rozporządzenie Rady Ministrów o zachowaniu pakietu większościowego Skarbu Państwa w spółkach państwowych z 2008 r. - mimo tych wszystkich zabezpieczeń, zapewnień, że nie będziecie prywatyzowali spółki Lotos, poddaliście tę spółkę próbie prywatyzacji w ubiegłym roku. Wówczas pan minister Budzanowski twierdził, że mimo iż strategie rządowe przez was podjęte, przez was uchwalone i podtrzymywane nie przewidują prywatyzacji tej spółki, jednak taki proces jest uruchamiany, a kiedy już dojdzie do finału (Dzwonek), kiedy zostanie zrealizowany, strategie zostaną zmienione. Jaka jest wasza wiarygodność, szanowni państwo? Jaka jest wiarygodność Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego?

    Nie dziwcie się zatem, że powstają inicjatywy obywatelskie takie jak ta, które próbują bronić majątek państwowy przed tego typu niebezpieczeństwem, przed tego typu ryzykiem. Nie byłaby to pierwsza podjęta przez Sejm ustawa tego typu, wystarczy przypomnieć tę z 1991 r. o zachowaniu większościowego pakietu w spółce LOT, uniemożliwiającą dzisiaj prywatyzację tej spółki. Śmiem twierdzić, że ta ustawa powstrzymała was przed prywatyzacją tego przedsiębiorstwa już kilka lat temu, ale ponieważ nie możecie jej obejść i nie macie odwagi wnieść nowelizacji tej ustawy albo innej, próbujecie doprowadzić, mam takie podejrzenie, do kontrolowanej upadłości tej spółki.


Poseł Dawid Jackiewicz:

    Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość będzie popierał ten projekt, będzie głosował za tym, aby był on dalej procedowany przez Sejm Rzeczypospolitej. Państwu z ław Platformy Obywatelskiej chcę powiedzieć, że nie mamy najmniejszego zaufania do waszych intencji i wielokrotnie...

    Już kończę, panie marszałku.


Poseł Dawid Jackiewicz:

    Ostatnie zdanie, dziękuję.

    Nie mamy najmniejszego zaufania do waszych zapewnień, gwarancji - nie mają one pokrycia w czynach, które podejmujecie. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Dawid Jackiewicz - Wystąpienie z dnia 23 stycznia 2013 roku.


92 wyświetleń

Zobacz także: