Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

5 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o uchwale Senatu w sprawie ustawy budżetowej na rok 2013 (druki nr 1038 i 1041).


Poseł Jacek Bogucki:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! O nierealności, niesprawiedliwości, nierzetelności i doraźności tego budżetu mówiłem dokładnie i dużo podczas debaty budżetowej, także prezentując materiał poglądowy. Niestety ani Senat, ani ci, którzy właściwie o decyzjach Senatu decydują, czyli Donald Tusk, minister Rostowski, w tym zakresie przynajmniej nie wyciągnęli z tych lekcji żadnych wniosków. Te poprawki są poprawkami w zdecydowanej większości karygodnymi. Zgodzić się można, że Fundusz Ubezpieczeń Społecznych powinien być wzmocniony, ale trudno się godzić, żeby działo się to kosztem kolejnych pożyczek, bo przecież te 12 mld to nie jest dotacja z budżetu państwa dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, to nie są dodatkowe dochody, to nie są dodatkowe środki, to są środki, które ewentualnie budżet państwa pożyczy funduszowi. Nie można zadłużać się w nieskończoność, nie można kredytów pożyczkami spłacać, pożyczek kredytami i prowadzić do tego, aby corocznie o kilkadziesiąt miliardów rosło zadłużenie państwa. To nie jest rządzenie, to jest życie na koszt przyszłych pokoleń. Oczywiście, biorąc pod uwagę to, że mimo wszystko należy zapewnić bieżącą wypłatę emerytur, poprzemy tę poprawkę, ale sygnalizujemy, że nie jest to droga, którą powinien iść ktoś, kto chce ponosić odpowiedzialność za państwo.

    Jeśli chodzi o niewielkie przesunięcia między sądem administracyjnym a biurem wyborczym, rzecznikiem praw dziecka i Urzędem Patentowym, nie będę ich nawet komentował. Osłabianie NSA. Czy rzeczywiście jest aż tak dobrze w tej jednostce, w tym sądzie, że można dwukrotnie sięgać po to źródło?

    Czy w przypadku słusznej decyzji o budowie pomnika upamiętniającego katastrofę lotniczą pod Smoleńskiem nie można było sfinansować tego z dochodów budżetu państwa, aby nie naruszać pozycji: Muzea, dotacje i subwencje? Bo kontrowersje, o których była tu już mowa, mogą się pojawiać i przez niektórych może być to wykorzystywane jako argument przeciwko tej dobrej inicjatywie.

    Jeśli już mowa o muzeach, a jednocześnie o prywatyzacji, o wyprzedaży majątku narodowego, to nie wiem, czy nie przyjdzie wam do głowy kiedyś pomysł, żeby np. sprzedać ˝Damę z gronostajem˝ Leonarda da Vinci, bo to jeszcze można sprzedać, można jeszcze sprzedawać zasoby muzealne. Chociaż jeden z kolegów ostrzegał mnie, żebym o tym nie mówił, bo w swoim szaleństwie - oczywiście w szaleństwie wyprzedawania majątków, zadłużania państwa - minister Rostowski może sięgnąć i po to źródło.

    Przekazywanie środków w zakresie kultury fizycznej do jednej z organizacji działających w tym obszarze jest wydatkiem, wydaje się jednak, zbędnym. Tej poprawki poprzeć nie można, bo nie ma żadnych argumentów za tym, że w ten sposób środki będą wykorzystane w sposób bardziej celowy.

    Nie powinno się ograniczać działalności kulturalnej ministrów, nawet ministra kultury, jeśli cel jest słuszny. Mówiłem tu już wcześniej, że jednak powinno się szukać środków na finansowanie zadań kulturalnych w budżecie państwa, w dochodach budżetu państwa.

    Jeśli chodzi o poprawkę dotyczącą Funduszu Kościelnego, ten fundusz nie powinien być naruszany. Nigdy nie powinno przyjść wam do głowy, aby w ten sposób wyzwalać choćby iskrę niepewności co do tego, że fundusz, który nie finansuje Kościoła, finansuje działalność misyjną, oczywiście poprzez swój system funkcjonowania, finansuje działalność, która nie ma innych źródeł finansowania. I nie dotyczy to tylko Kościoła katolickiego, ale wszystkich wyznań. Ta dyskusja między wami, między Ruchem Palikota a Platformą w tym zakresie była po prostu żenująca. Żenująco spieraliście się, czy wniosek był złożony, czy nie, udowadnialiście sobie prawdę, wątpliwą prawdę tu na tej sali, na posiedzeniach komisji. To jest taki żenujący spór w małżeństwie po rozwodzie, bo przecież małżeństwo Donalda Tuska i Palikota było skonsumowane. A właściwie, patrząc na przedstawicieli Ruchu Palikota, to pewnie był to bardziej związek partnerski. To żenująca dyskusja, którą niestety musieliśmy podjąć na tej sali.

    (Głos z sali: Jutro będzie o tym.)

    Inaczej.

    Poprawa błędów matematycznych, błędów cyfrowych, czeski błąd, przestawienie cyfr - to jest oczywista poprawka i także nie jest to zadanie dla Senatu. Jest to zadanie dla maszynistki piszącej projekt ustawy. Ale oczywiście ktoś w Ministerstwie Finansów powinien tę ustawę sczytać i te błędy jednak wyłowić.

    (Poseł Teresa Piotrowska: Ale to nie o sczytanie chodzi, panie pośle. Pan nie słuchał.)

    Słuchałem i wiem, o czym mówię.

    Zajmujemy się drobiazgami, gdy giną miliardy. Po zmianie ustawy o finansach i po zmianie innych ustaw zajmujemy się dwoma tysiącami w kolegium odwoławczym w Lesznie, bardzo ważnej instytucji, ale nie uchwalamy planu finansowego Krajowego Funduszu Drogowego, który zadłuża się na miliardy, który dysponuje miliardami. Nie uchwalamy planu finansowego wielu innych instytucji, pieniądze przepływają przez fundusze, przez agencje. Niedługo o tym, na co sołtys w Koziej Wólce - pozdrawiam mieszkańców Koziej Wólki, bo to piękna miejscowość - wyda fundusz sołecki, będzie decydować parlament, ale o tym, gdzie giną miliardy, gdzie wydawane są miliardy, decydować będzie minister Rostowski, decydować będzie premier Tusk. Decyzje będą zapadać w gabinetach politycznych. To jest fatalność polskiego prawa finansowego, polskiego prawa budżetowego.

    Wynagrodzenia bezosobowe w dwóch instytucjach mają wzrosnąć. Niewielka kwota, po 200 tys., ale naruszacie zasadę, o której sami mówiliście, że na wynagrodzenia ani złotówki więcej.

    (Poseł Teresa Piotrowska: I znowu pan poseł nie słuchał.)

    Tak więc, patrząc na te poprawki, trudno zgodzić się, że Senat włożył cokolwiek nowego w ten projekt ustawy. Po prostu Senat wykonał polecenie partyjne Donalda Tuska, polecenie partyjne Jacka Rostowskiego. To jedyne rzeczy, które w tych poprawkach się znalazły.

    Ale o tym, że bezrobocie już przekroczyło wskaźniki, które zakładacie, zapominacie, o tym, że zamiast wzrostu gospodarczego mamy spadek gospodarczy, już zapominacie, o tym, że wskaźniki zapisane w projekcie budżetu państwa są nierealistyczne, już zapominacie. Minister Rostowski przed chwilą mówił, że prawdopodobnie, być może będzie konieczność nowelizacji tego budżetu. My od początku mówiliśmy, że ten budżet jest nierzetelny, nierealny, że to budżet, który nie pozwala na to, aby Polska rozwijała się. Jest to budżet zwijania państwa.

    Dlatego nie popieraliśmy tego budżetu i części tych poprawek Solidarna Polska także poprzeć nie może. Dziękuję.



Poseł Jacek Bogucki - Wystąpienie z dnia 23 stycznia 2013 roku.


113 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:


Poseł Jacek Bogucki - Wystąpienie z dnia 25 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o Trójstronnej Komisji...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jacek Bogucki - Wystąpienie z dnia 09 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jacek Bogucki - Wystąpienie z dnia 09 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jacek Bogucki - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o działalności...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jacek Bogucki - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o działalności...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jacek Bogucki - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o działalności...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jacek Bogucki - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy



Poseł Jacek Bogucki - Wystąpienie z dnia 09 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy