Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

10 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Infrastruktury o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy Prawo telekomunikacyjne oraz niektórych innych ustaw (druki nr 858 i 872).


Poseł Antoni Mężydło:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt przedstawić stanowisko Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska wobec uchwały Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy Prawo telekomunikacyjne oraz niektórych innych ustaw.

    Jak już powiedział poseł sprawozdawca, Senat wniósł 20 poprawek. Do części, tych, które mają charakter redakcyjny, legislacyjny, doprecyzowujący czy nawet merytoryczny w niektórych sprawach, np. nowe sformułowanie przepisów dotyczących opłaty za częstotliwości radiowe na wzór tych, jakie mamy w przypadku częstotliwości telewizyjnych po pracach w komisji, jak również do tych poprawek, które już zostały uwzględnione w megaustawie, a zauważył to dopiero Senat, klub Platformy Obywatelskiej nie wnosi żadnych uwag i będzie głosował tak, jak rekomenduje to Komisja Infrastruktury. Natomiast klub Platformy Obywatelskiej ma poważne obawy w stosunku do dwóch poprawek, do poprawki 9. i do poprawki 19., ponieważ przyjęcie zgodnie z rekomendacją komisji poprawki 9. dotyczącej art. 139, jak i odrzucenie poprawki 19. dotyczącej skreślenia art. 24 może spowodować poważne konsekwencje dla rynku telekomunikacyjnego w zakresie szerokopasmowego Internetu.

    Proszę państwa, rozdzielenie dostępu do nieruchomości i budynków w megaustawie - art. 30, chodzi o te nieruchomości, które nie są w dyspozycji przedsiębiorcy telekomunikacyjnego, i art. 139 - wyszło nam niezbyt dobrze ze względu na to, że art. 139 stał się mniej kompatybilny z art. 12 dyrektywy ramowej 2002/22/WE; w pewnych fragmentach on jest bardziej dopasowany do treści tego artykułu dyrektywy ramowej, a w innych pasuje mniej. Natomiast jeżeli przyjmiemy tę poprawkę, którą rekomenduje nam Senat, to nie będzie to tylko kwestia tego, o czym mówiła merytorycznie w komisji pani minister, ale również wprowadzimy nadmiarowo regulację ex ante bez analizy rynkowej. To narusza zarówno dyrektywę ramową, jak i dyrektywę dostępową.

    Jeśli chodzi natomiast o art. 24, to, jeżeli tego nie skreślimy, podejrzewam, że wszystkie sprawy dotyczące Internetu bezprzewodowego (Dzwonek) - tamto dotyczyło Internetu przewodowego, a to bezprzewodowego - ugrzęzną w sądach. Ja już o tym mówiłem wielokrotnie. Uważam, że tutaj ta poprawka Senatu jest jak najbardziej właściwa, ona zasługuje na poparcie. Radziłbym również klubom parlamentarnym, żeby zastanowić się nad tym, czy rzeczywiście ich przedstawiciele dobrze głosowali podczas posiedzenia komisji, skoro mamy tak poważne zagrożenia dla rynku Internetu szerokopasmowego. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Antoni Mężydło - Wystąpienie z dnia 15 listopada 2012 roku.


54 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:








Poseł Antoni Mężydło - Wystąpienie z dnia 21 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Antoni Mężydło - Wystąpienie z dnia 24 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Antoni Mężydło - Wystąpienie z dnia 25 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o powiecie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Antoni Mężydło - Wystąpienie z dnia 25 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o powiecie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy