Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

9 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku tonażowym oraz niektórych innych ustaw (druk nr 802).


Poseł Michał Jach:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Pani Minister! W imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość mam zaszczyt przedstawić stanowisko klubu wobec projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku tonażowym oraz niektórych innych ustaw.

    Podatek tonażowy został wprowadzony do polskiego systemu podatkowego w 2006 r. Wprowadzenie możliwości wyboru podatku tonażowego miało zatrzymać zjawisko rejestrowania polskich statków pod obcymi banderami, jak również, co się podkreśla, miało zwiększyć konkurencyjność polskich przedsiębiorstw żeglugowych, polskich armatorów. Brak wcześniej tego rozwiązania w Polsce doprowadził do sytuacji, że praktycznie zdecydowana większość polskiej floty handlowej jest zarejestrowana w zagranicznych rejestrach czy też, jak mówią marynarze, pływa pod obcą banderą.

    Ta sytuacja spowodowała, że z inicjatywy świętej pamięci prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego rozpoczęto prace w celu przywrócenia polskiej banderze polskich statków. Pierwszym krokiem było wprowadzenie podatku tonażowego. Jest to podatek zryczałtowany, którego wysokość zależy od pojemności netto statku i okresu jego eksploatacji, a nie od zysku i działalności, jak w przypadku podatku dochodowego. Należy podkreślić, że podatek tonażowy jest jednym z najważniejszych instrumentów polityki podatkowej państw członkowskich Unii Europejskiej wobec żeglugi morskiej.

    Jednak wejście w życie z dniem 1 stycznia 2007 r. ustawy o podatku tonażowym, przy jednoczesnym braku pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej o uznaniu podatku tonażowego za dozwoloną pomoc państwa, spowodowało, iż polscy armatorzy z rezerwą odnieśli się do stworzonej możliwości wyboru tej formy opodatkowania, głównie dlatego, że gdyby wybrali taką formę, otrzymaliby pomoc publiczną, która byłaby obarczona ryzykiem wydania przez Komisję Europejską nakazu jej zwrotu przez armatorów wraz z odsetkami. Z uwagi na wątpliwości co do zgodności programu pomocowego Komisja Europejska przedstawiła zastrzeżenia do kilku merytorycznych rozwiązań ustawy dotyczących podatku tonażowego. Ponieważ pani minister enumeratywnie je tu wyszczególniła, nie będę ich powtarzał.

    Natomiast stwierdzamy, że rozpatrywany dziś projekt noweli dostosowuje polskie prawo do decyzji Komisji Europejskiej z 2009 r. Warto tu również podkreślić, że chociaż czas stosowania podatku tonażowego jako programu pomocowego w Polsce został ograniczony przez Komisję Europejską do 10 lat, to jednak przedsiębiorca żeglugowy będzie mógł opodatkować się tym podatkiem na pełne 10 lat, bez względu na to, kiedy złoży deklarację wyboru tej formy opodatkowania, oczywiście pod warunkiem że złoży ją w okresie obowiązywania programu pomocowego.

    Część zmian zawartych w niniejszym projekcie nie jest związanych z zaleceniami Komisji Europejskiej, a porządkuje naszą legislację dotyczącą problemu. Przede wszystkim chodzi tu o zamianę pojęcia ˝armator˝ na pojęcie ˝przedsiębiorca żeglugowy˝. Ustawa z 2006 r. obejmuje bowiem podmioty, które np. nie zajmują się żeglugą, a więc nie są armatorami w rozumieniu Kodeksu morskiego. Nowelizacja przyjmuje jedno pojęcie ˝przedsiębiorca żeglugowy˝, które obejmuje wszelkie podmioty mogące ubiegać się o rozliczenie z fiskusem w formie podatku tonażowego. Oczywiście powoduje to konieczność dokonania zmian redakcyjnych w czterech ustawach.

    Zaproponowany projekt ustawy idzie w dobrym dla przedsiębiorców żeglugowych kierunku, lecz prawdopodobnie nadal nie osiągniemy celu, który był przyczyną wprowadzenia podatku tonażowego, tj. powrotu polskich statków pod polską banderę. Do tego potrzebne są kolejne kroki legislacyjne, w tym przede wszystkim uchwalenie ustawy o zatrudnieniu na statkach morskich lub - jak pani minister mówiła - pracy na morzu, bowiem bez tego rozwiązania, które funkcjonuje w większości państw Unii Europejskiej, a które jest zgodne z wytycznymi Wspólnoty w sprawie pomocy publicznej dla gospodarki morskiej, nasze przedsiębiorstwa żeglugowe nadal nie będą konkurencyjne pod polską banderą.

    Panie Marszałku! Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość popiera projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku tonażowym oraz niektórych innych ustaw. Dziękuję.



Poseł Michał Jach - Wystąpienie z dnia 24 października 2012 roku.


332 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:








Poseł Michał Jach - Wystąpienie z dnia 23 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Michał Jach - Wystąpienie z dnia 07 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o Agencji Mienia...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Michał Jach - Wystąpienie z dnia 09 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Michał Jach - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Przedstawiona przez Radę Ministrów informacja o realizacji zadań...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy