Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

7 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Aleksandra Trybuś:

    Dziękuję bardzo.

    Pani Marszałek! Panie Ministrze! Nowa podstawa programowa wdrażana jest na podstawie rozporządzenia ministra edukacji z dnia 23 grudnia 2008 r. Jej realizacja rozpoczęła się we wrześniu 2009 r., a w obecnym roku szkolnym objęła klasy pierwsze szkół ponadgimnazjalnych. Załączniki do rozporządzenia opisują kolejne etapy kształcenia. Załącznik nr 4 dotyczy gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalnej.

    Moje pytanie wynika z rozmów, jakie przeprowadziłam z nauczycielami pracującymi w szkołach ponadgimnazjalnych, którzy wskazują na brak doradców, bo ich istnienie bardzo często zależne jest od organów prowadzących, które tną koszty. Kuratorium w świetle obowiązujących przepisów pełni funkcję kontrolną, a wydawnictwa nastawione na zysk nie są w pełni wiarygodne i nie mogą być źródłem wiedzy. O ile w gimnazjum nowa podstawa nie wprowadzała rewolucyjnych zmian, to już w szkole ponadgimnazjalnej są one znaczące, stąd duże obawy i opór środowiska.

    Nauczyciele zgłaszają uwagi odnośnie do wyboru tekstów kultury z języka polskiego, zmniejszenia liczby godzin na realizację podstawy programowej na poziomie podstawowym, zróżnicowanego poziomu uczniów, którzy pochodzą z różnych gimnazjów i zbyt krótkiego czasu na adaptację ich w nowych warunkach, konieczności kontynuowania podstawy programowej, podczas gdy uczniowie mentalnie skończyli już poprzedni etap edukacyjny. Niektórzy zgłaszają uwagi dotyczące popularyzowania nowych aktywnych metod, takich jak na przykład projekty, które stosowane w gimnazjum kształtują, ich zdaniem, nie najlepsze nawyki, jak doraźność, efekciarstwo. Obawiają się, że wiedza staje się wartością przestarzałą. Nauczyciele bardzo często sygnalizują, że mają mało czasu na ćwiczenia, omówienia i dyskusje.

    Wobec licznych uwag i wątpliwości proszę, panie ministrze, o odpowiedź na pytanie, gdzie nauczyciel może szukać pomocy, informacji, aby przekonać się co do słuszności założeń nowej podstawy programowej na czwartym etapie edukacyjnym. Dziękuję.


Poseł Aleksandra Trybuś:

    Dziękuję pięknie za odpowiedź. Chciałabym jeszcze dopytać. Rozporządzenie, co bardzo mocno podkreślano na wszystkich konferencjach dotyczących reformy związanej z nową podstawą programową, ma być aktem prawnym opisującym całość. Nie założono dodatkowych aktów, takich jak informatory maturalne, natomiast nauczyciele wnioskują, że taka wiedza jest im niezmiernie potrzebna, ponieważ każdy egzamin sam w sobie jest ukrytym programem i nie chodzi tutaj o uczenie pod egzamin, a poznanie w odpowiednim czasie jego formuły. Ogłoszenie informatora maturalnego na dwa lata przed maturą, w czerwcu 2013 r., jak wnioskują nauczyciele, nie pozwoli im w pełni wykorzystać tak krótkiego czasu na przygotowanie uczniów do matury. Mam tutaj na myśli głównie takie przedmioty, jak język polski czy matematyka, z których egzaminy są powszechnie zdawane na poziomie podstawowym.

    Panie ministrze, proszę o odpowiedź: Kiedy zostaną opublikowane aktualne sylabusy maturalne?



Poseł Aleksandra Trybuś-Cieślar - Zapytanie z dnia 24 października 2012 roku.


75 wyświetleń