Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

11 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Aleksandra Trybuś:

    Dziękuję, panie marszałku.

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Od 2009 r. działania Ministerstwa Sprawiedliwości w dziedzinie pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem stale się rozwijają i rozszerzają, a realizatorami tych działań bezpośrednio są organizacje pozarządowe, które również zbierają coraz więcej doświadczeń, a ich działania są coraz bardziej profesjonalne i całościowe.

    Przedstawiony przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt wychodzi naprzeciw potrzebom osób pokrzywdzonych przestępstwem oraz kompleksowo określa sposoby udzielania pomocy przez organizacje pozarządowe. Rozporządzenie jest związane z wdrożeniem dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady z 25 października 2012 r. ustanawiającej normy minimalne w zakresie praw, wsparcia i ochrony ofiar przestępstw. Pierwsze rozporządzenie ministra sprawiedliwości ukazało się 2 lata temu i po okresie doświadczeń wymagało dookreślenia i doprecyzowania. Merytoryczne zmiany dotyczą włączenia alternatywnych metod rozwiązywania konfliktów oraz pokrywania kosztów zakupu np. odzieży, środków czystości na rzecz osób pokrzywdzonych przestępstwem. Część formalna określa tryb otwartego konkursu ofert, na który ministerstwo udziela organizacjom pozarządowym dotacji celowych z funduszu pomocy pokrzywdzonym.

    W związku z tym moje pytania kieruję do pana ministra: Czy ministerstwo planuje, w celu stabilizacji działań, wprowadzenie dotacji wieloletnich, np. na okresy 2-, 3-letnie, szczególnie dla organizacji, które w dotychczasowej współpracy wykazują się rzetelnością? Czy w ogłoszeniu dotyczącym planowanego konkursu na rok 2014, aby zapewnić ciągłość świadczeń podopiecznym, podmioty mogłyby wykazywać udokumentowane koszty lub prace jako: po pierwsze, wkład własny pozaprojektowy, w I kwartale 2014 r. - do rozstrzygnięcia konkursu i zawarcia umowy, wpływający na ocenę merytoryczną wniosku, po drugie, jako wkład własny zaliczany do projektu, w tym wypadku realizacja projektu obejmowałaby okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2014 r.


11 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Aleksandra Trybuś:

    Dziękuję bardzo.



Poseł Aleksandra Trybuś-Cieślar - Zapytanie z dnia 23 stycznia 2014 roku.


233 wyświetleń