Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

29 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Infrastruktury o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy Prawo telekomunikacyjne oraz niektórych innych ustaw (druki nr 627 i 730).


Poseł Antoni Mężydło:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt przedstawić stanowisko Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska wobec sprawozdania Komisji Infrastruktury o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy Prawo telekomunikacyjne oraz niektórych innych ustaw.

    Rządowy projekt ustawy ma charakter ustawy wykonującej prawo europejskie. Ze względu na długi proces konsultacji i uzgodnień międzyresortowych na tym etapie stał się on projektem bardzo pilnym, gdyż implementuje dwie dyrektywy unijne. Obowiązek ten mieliśmy wykonać do 25 maja 2011 r. Dzisiaj rząd już na bieżąco, z tygodnia na tydzień, musi informować Komisję Europejską o stanie prac legislacyjnych nad tym projektem, gdyż grożą nam wysokie kary za ewentualną opieszałość legislacyjną, tj. około 60 tys. euro za każdy dzień zwłoki.

    Poza implementacją dyrektyw projekt reguluje też i inne kwestie europejskie, a mianowicie dostosowuje Prawo telekomunikacyjne do unijnego rozporządzenia ustanawiającego BEREC, organ europejskich regulatorów łączności elektronicznej, i wykonuje wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z dnia 11 marca 2010 r. dotyczący zakazu uzależniania zawarcia umowy o świadczenie usług od zawarcia umowy o świadczenie innych usług. Dostosowuje też Prawo telekomunikacyjne do przepisów unijnego rozporządzenia w sprawie roamingu w publicznych sieciach telefonii ruchomej wewnątrz Wspólnoty i wdrożenia Europejskiego Systemu Zarządzania Ruchem Kolejowym.

    Te wszystkie kwestie europejskie nie budziły większych zastrzeżeń w pracach podkomisji, w prace której bardzo aktywnie włączyły się organizacje i stowarzyszenia telekomunikacyjne, o czym mówił już pan poseł sprawozdawca. Jednak kwestie obowiązków regulacyjnych, a szczególnie powiązanych z inwestycjami w sieci nowej generacji, sposobu nakładania i zdejmowania obowiązków regulacyjnych, zakresu sprawozdawczości regulacyjnej i inwestycyjnej, umów z abonentami, regulaminów, rozwiązań prokonsumenckich, usługi powszechnej, gospodarki częstotliwościami, retencji danych teletransmisyjnych i ochrony danych osobowych, radiokomunikacji amatorskiej i przepisy przejściowe już budziły poważne wątpliwości i środowisko zgłosiło szereg poważnych propozycji zmian. Ze względu na tempo prac, a szczególnie obszerność nowelizacji, podkomisja, a później i komisja za sugestiami lub zgodą rządu do końca prac legislacyjnych wprowadzały poprawki, które w bardzo znaczącej mierze poprawiały przepisy projektowanej ustawy.

    W trosce o rozwój rynku i poprawę jego konkurencyjności Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska złoży w ramach drugiego czytania 4 poprawki do sprawozdania Komisji Infrastruktury.

    Pierwsza poprawka dotyczy przepisów przejściowych. Dotychczasowe brzmienie oznacza się jako ust. 1 i dodaje się ust. 2, jeśli chodzi o art. 118d. Przepisy art. 118d ustawy, o której mowa w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą stosuje się do spraw wszczętych i niezakończonych w dniu wejścia w życie ustawy. Proszę państwa, szczególnie ust. 4 i 6 tego artykułu uzupełniają lukę prawną, z którą mieliśmy do czynienia w przypadku, gdy został unieważniony konkurs lub przetarg i prezes UKE nie miał dokładnie określonego rodzaju postępowania. Tutaj wprowadzamy tę jednoznaczność, którą wprowadziliśmy tym przepisem przejściowym również w odniesieniu do spraw wszczętych i niezakończonych. Mówiłem już o tym szerzej podczas pierwszego czytania.

    Druga poprawka jest konsekwencją poprawek, które wprowadziliśmy, tyle że dodaliśmy w art. 118d ust. 10 i 11. Chodziło o to, kiedy nie wznawia się postępowania w sprawie rezerwacji częstotliwości. Wpisaliśmy, że to jest okres, który upłynął od przetargu, i wprowadziliśmy termin 10 lat. Aby to było zgodne i harmonijne z Kodeksem postępowania administracyjnego, powinien być okres 5 lat, i to poprawiamy.

    Trzecia poprawka dotyczy radiodyfuzji cyfrowej, opłaty za częstotliwości. Uwzględniamy tu oczekiwania nadawców, ale również i propozycje, które zgłaszało Prawo i Sprawiedliwość. W zaproponowanej poprawce została odzwierciedlona struktura opłat przewidzianych w projekcie rozporządzenia. Zwiększyliśmy ustawowy limit dla pierwszych trzech kategorii gmin o 50%, natomiast ostatni limit zostawiliśmy bez zmian. Myślę, że to zaspokoi potrzeby.

    Ostatnia poprawka dotyczy art. 53. (Dzwonek) Chodzi o to, o czym mówił już pan przewodniczący. Uspójniliśmy treść tego artykułu ze zmianami, które zostały wprowadzone w art. 39 ust. 6 i art. 40 ust. 5.

    Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska opowiada się również za przywróceniem przepisów w sprawie retencji danych teletransmisyjnych z przedłożenia rządowego i w tej kwestii poprzemy poprawkę PSL, jako że PSL jako autor projektu poselskiego w tym zakresie, który utonął później w morzu ekspertyz, ma do tych kwestii pierwszeństwo.

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska poprze projekt ustawy zgodnie ze sprawozdaniem podkomisji, wraz z poprawkami, i jest otwarty na ewentualne kolejne nowelizacje Prawa telekomunikacyjnego w celu dalszej poprawy konkurencyjności rynku i w trosce o nowe inwestycje telekomunikacyjne. Dziękuję bardzo.



Poseł Antoni Mężydło - Wystąpienie z dnia 11 października 2012 roku.


65 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:








Poseł Antoni Mężydło - Wystąpienie z dnia 21 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Antoni Mężydło - Wystąpienie z dnia 24 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Antoni Mężydło - Wystąpienie z dnia 25 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o powiecie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Antoni Mężydło - Wystąpienie z dnia 25 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o powiecie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy