Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Marcin Witko:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wielokrotnie upamiętniał zasłużone dla Polski i Polaków postaci. Dziś chciałbym przedstawić oświadczenie upamiętniające wielkiego patriotę, niezwykłego człowieka, księdza infułata Stanisława Grada. W dniu jutrzejszym przypada pierwsza rocznica jego śmierci.

    Ksiądz Stanisław Grad urodził się 27 stycznia 1941 r. w Królowej Woli, nieopodal Tomaszowa Mazowieckiego. Po ukończeniu łódzkiego seminarium duchownego w 1964 r. przyjął święcenia kapłańskie. W roku 1968 ukończył teologiczne studia magisterskie na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, a w 1976 r. obronił pracę doktorską z teologii w tej samej uczelni. Od 1970 r., przez 22 lata, był dyrektorem Archiwum Diecezji Łódzkiej. W latach 1975-1981 był kapelanem i sekretarzem biskupa Józefa Rozwadowskiego, ordynariusza diecezji łódzkiej. Od roku 1981 do roku 1988 był rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. Na tej uczelni aż do śmierci wykładał historię Kościoła i przez 20 lat prowadził seminaria naukowe. W latach 1988-1990 był proboszczem parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łodzi, a później, od sierpnia 1990 r., proboszczem parafii św. Antoniego Padewskiego w Tomaszowie Mazowieckim i tamtejszym dziekanem.

    Był członkiem Rady Kapłańskiej i Duszpasterskiej, członkiem Kolegium Konsultorów i ojcem Synodu Archidiecezji Łódzkiej, wizytatorem katechetycznym i wicepostulatorem procesu beatyfikacyjnego sługi Bożej Wandy Malczewskiej. Opublikował wiele artykułów naukowych z zakresu historii Kościoła w Polsce i historii diecezji łódzkiej. Otrzymał wiele odznaczeń kościelnych i świeckich. 15 grudnia 1986 r. został kapelanem Jego Świątobliwości, 7 czerwca 1995 r. kanonikiem honorowym Archikatedralnej Kapituły Łódzkiej, 9 grudnia 1997 r. jej kanonikiem gremialnym. 16 marca 2005 r. otrzymał godność prałata honorowego Jego Świątobliwości, a 3 maja 2010 r. - protonotariusza apostolskiego.

    Wielkość postaci księdza Stanisława Grada trudno opisać słowami. On sam dawał świadectwo swej wielkości czynami. Wiedzą o tym doskonale ci, którym było dane go poznać. Otaczał ludzi wielką dobrocią i ojcowską życzliwością. Cierpliwy ksiądz, który dla każdego znalazł czas i dobre słowo. Niezwykle skromny, wytrwały i nieustępliwy w dążeniu do prawdy, w swej zwykłości niezwykły. To niebywałe szczęście spotkać na swej drodze ludzi wielkich. Ksiądz infułat dr Stanisław Grad bez wątpienia zaliczał się do ludzi wielkich. Rok temu tysiące tomaszowian towarzyszyło mu w ostatniej drodze, oddając cześć i wdzięczność jego ziemskim dziełom. Dziś, w przeddzień rocznicy jego śmierci, przypadł mi szczególny obowiązek i zaszczyt przedstawić i przybliżyć Wysokiej Izbie postać śp. księdza Stanisława Grada, wielkiego księdza, wielkiego tomaszowianina, wielkiego Polaka. Jeśli wrota niebios otwierają się dla wybranych, to ksiądz Stanisław Grad zapewne przekroczył ich próg. Dziękuję bardzo.



Poseł Marcin Witko - Oświadczenie z dnia 10 października 2012 roku.


36 wyświetleń

Zobacz także: