Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

8 punkt porządku dziennego:


Przedstawione przez Radę Ministrów sprawozdanie z wykonania ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi w okresie 1 stycznia - 31 grudnia 2010 r. (druk nr 1998) wraz ze stanowiskiem Komisji Zdrowia (druk nr 2105).


Poseł Marcin Witko:

    Szanowny Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Nie było co prawda pytań do sprawozdawcy komisji, ale pozwolę sobie w pewnej kwestii może nie tyle nie zgodzić się, co wyrazić pewien pogląd dotyczący tego ostatniego sformułowania, którym posłużył się pan minister. Chciałbym zwrócić uwagę na bardzo ważną kwestię. Otóż dla nas istotną sprawą jest to, w jaki sposób wydawane są pieniądze z tzw. kapslowego. To są niemałe pieniądze i wiem, że w dużej mierze gminy decydują o tym, jak te pieniądze są wydatkowane, ale musimy mieć na uwadze, że Najwyższa Izba Kontroli w raporcie, który został opublikowany pod koniec ubiegłego roku, bardzo mocno krytykuje gminy, generalnie samorządy, ale głównie gminy, za to, że w sposób niewłaściwy wydają pieniądze właśnie z tytułu tzw. kapslowego. Między innymi warto zwrócić uwagę na to, że właśnie na wspomniany przez pana ministra sport wydatkowane jest przez gminy 39 mln zł - na sport i pozalekcyjne zajęcia sportowe. Oczywiste jest, że sport to zdrowie i że jest to element dbania o zdrowie publiczne, jednak faktycznie można się zgodzić z tezą postawioną przez pana ministra, że nie są te zajęcia tak skuteczne. Dlaczego nie są skuteczne? Dlatego że bardzo często są one prowadzone w sposób niewłaściwy. Z informacji, które uzyskałem chociażby od przedstawicieli stowarzyszeń abstynenckich, wynika, że bardzo często takie zajęcia prowadzone są przez osoby na zasadzie rzucenia piłki: Kopcie w piłkę, grajcie sobie, biegajcie za piłką. Natomiast powinno się, to może jest niedobre słowo, przemycić na takich zajęciach właśnie profilaktykę antyalkoholową. To samo dotyczy organizacji w ramach tych środków kolonii i obozów, w przypadku których jest problem z zatrudnieniem prawdziwych terapeutów i te zajęcia nie odbywają się w taki sposób, w jaki odbywać się powinny.

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Problem alkoholizmu w Polsce to cały czas problem bardzo ważny, problem niezwykle istotny. Rzeczą niezwykle istotną jest to, żeby Wysoka Izba mogła reagować na to, co się dzieje w tym zakresie, na bieżąco i żeby nie zdarzały się w przyszłości takie sytuacje jak ta dzisiejsza, kiedy to musimy obradować nad sprawozdaniem za rok 2010 w roku 2014. To jest najważniejsza konkluzja dzisiejszego spotkania. Mam nadzieję, że ministerstwo dołoży wszelkich starań, aby Sejm miał możliwość zapoznania się w możliwie krótkim terminie ze sprawozdaniami za lata 2011, 2012 i 2013, żeby móc już na bieżąco kontrolować politykę przeciwdziałania alkoholizmowi w Polsce. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Marcin Witko - Wystąpienie z dnia 02 kwietnia 2014 roku.


291 wyświetleń

Zobacz także: