Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

18 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Izabela Katarzyna Mrzygłocka:

    Dziękuję bardzo.

    Pani Marszałek! Panie Ministrze! Szczególnie stanowcze działania należy podjąć, aby przeciwdziałać wykorzystywaniu w tym procederze dzieci. Współczesne żebractwo to także wykorzystywanie przez świat przestępczy, możliwość łatwego zarobku, ale gorsze i bardziej przerażające są zorganizowane gangi przestępcze, które kupują lub wypożyczają dzieci od rodziców lub opiekunów, aby następnie wykorzystać je do żebractwa.

    Dziecko na rękach osoby żebrzącej wzbudza współczucie, a to przekłada się na datek. Wobec dzieci często stosowana jest przemoc, a nawet przymus i brutalna przemoc. Podawane są im środki uspokajające, aby mogły wytrzymać cały dzień bez ruchu, siedząc przy osobie dorosłej. Dzieci są również głodzone, aby wyglądały na (Dzwonek) chore, aby uwiarygodniały tezę o zbieraniu pieniędzy np. na operację. Tego typu sytuacje wymagają szybkiej i stanowczej reakcji zarówno funkcjonariuszy Policji, jak i straży miejskiej oraz pracowników socjalnych i sądów rodzinnych.

    Stąd pytanie: Jakie działania podejmowane są w celu zmniejszenia wykorzystywania dzieci do żebractwa? Czy te działania mają charakter stały i systemowy? Ile takich spraw zostało przeprowadzonych na wniosek Policji? Jest to zatrważające tym bardziej, że ciągle obserwujemy wzrost tego zjawiska wśród dzieci.



Poseł Izabela Katarzyna Mrzygłocka - Zapytanie z dnia 13 września 2012 roku.


58 wyświetleń