Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

12 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Infrastruktury o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych oraz ustawy o drogach publicznych (druki nr 541 i 686).


Poseł Antoni Mężydło:

    Dziękuję.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt przedstawić stanowisko Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska w sprawie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych oraz ustawy o drogach publicznych. Poselski projekt ustawy jest pierwszą nowelizacją megaustawy telekomunikacyjnej, czyli specustawy dla infrastrukturalnych inwestycji szerokopasmowego Internetu, po dwóch latach jej obowiązywania. Pojawiły się problemy ze stosowaniem niektórych jej postanowień, w szczególności dotyczących decyzji o lokalizacji regionalnej sieci szerokopasmowej, możliwości wykorzystania istniejącej infrastruktury telekomunikacyjnej czy zasad związanych z realizacją obowiązku lokalizacji kanałów technologicznych w przypadku przebudowy drogi przez zarządcę. Projektowana nowelizacja ma na celu usunięcie wszelkich wątpliwości związanych ze stosowaniem przepisów megaustawy, a tym samym umożliwienie rozwoju konkurencji na rynku telekomunikacyjnym, a także sprawnego prowadzenia inwestycji telekomunikacyjnych. Dlatego w projekcie rozszerzono katalog podmiotów wykonujących zadania z zakresu użyteczności publicznej w celu zwiększenia możliwości wykorzystania infrastruktury liniowej w ramach inwestycji telekomunikacyjnych. Chodzi tutaj o przedsiębiorstwa energetyczne i wodno-kanalizacyjne. Miały być to jednostki sektora finansów publicznych lub podmioty nadzorowane przez takie jednostki. Wykreślono to rozwiązanie, tym samym rozszerzono katalog tych przedsiębiorstw, co oczywiście ułatwi wykorzystanie infrastruktury liniowej tych przedsiębiorstw do inwestycji telekomunikacyjnych. W projekcie również rozszerzono definicję regionalnej sieci szerokopasmowej, uzupełniając ją o elementy infrastruktury telekomunikacyjnej, w celu uproszczenia i usprawnienia realizacji inwestycji. Rozszerzono też zakres inwentaryzacji o różne usługi świadczone w oparciu o infrastrukturę telekomunikacyjną i publiczne sieci telekomunikacyjne zapewniające szerokopasmowy dostęp do Internetu, ale też nałożono na przedsiębiorców zobowiązanie do przekazywania danych do inwentaryzacji, zwiększając zakres ich obowiązków. Ma to poprawić konkurencyjność na rynku i efektywność. Chodzi o to, żeby prezes UKIE otrzymywał te informacje niejako z automatu, a nie po zapytaniu, po to, żeby mógł inwentaryzować sieć szerokopasmową. Te dane o sieci później są udostępniane również przedsiębiorcom i konkurencja może efektywnie je wykorzystywać, nie będzie inwestowała tam, gdzie ta infrastruktura jest wystarczająca.

    W projekcie doprecyzowano przepisy określające obowiązki w zakresie dostępu do nieruchomości i istniejącej infrastruktury telekomunikacyjnej i rozgraniczono je, dzieląc między megaustawę a Prawo telekomunikacyjne, ponieważ regulacje dotyczące dostępu do nieruchomości i infrastruktury telekomunikacyjnej są również w Prawie telekomunikacyjnym ze względu na narzędzia regulacyjne. Tutaj rozgraniczono to i doprecyzowano. Wprowadzono też rozwiązania upraszczające procedury administracyjne w przypadku inwestycji niewymagających wydania decyzji lokalizacyjnej, uelastyczniono wymogi w zakresie skali map przy budowie regionalnej sieci szerokopasmowej, zastosowano zasadę niestosowania zakazów w planach miejscowych dla szerokopasmowych inwestycji, rezygnując przy tym z konieczności dostosowywania przez gminy treści miejscowych planów do wymagań wynikających z realizacji megaustawy, co okazało się bardzo kosztowne w praktyce ze względu na to, że zmiana planów wymaga naprawdę nakładu dużych środków inwestycyjnych. Nie pomogły w tej kwestii zapisy, które zawarte były w megaustawie, dotyczące tego, że jeżeli gmina tego nie wykonuje, to wojewoda powinien to wykonać, bo on też środków na to nie ma. Myślę, że to jest korzystne rozwiązanie. Wprowadzono również odpowiednio zmiany w ustawach o drogach publicznych, gospodarce nieruchomościami i Prawie telekomunikacyjnym.

    Po pierwszym czytaniu w Komisji Infrastruktury powołana podkomisja nadzwyczajna szczegółowo przepracowała projekt ustawy w obecności przedstawicieli środowiska telekomunikacyjnego i m.in. usunęła projektowane rozwiązania, które mogły zagrozić już realizowanym inwestycjom. W zakresie skali map do projektu poselskiego przeniesiono wprost zapisy z rządowego projektu ustawy o zmianie Prawa telekomunikacyjnego, który obecnie jest procedowany w Sejmie. Mimo ostrego sprzeciwu środowiska podkomisja zachowała w projekcie przepisy zwiększające sprawozdawczość przedsiębiorców w zakresie inwentaryzacji infrastruktury telekomunikacyjnej. Tutaj kluczowe było wystąpienie przedstawiciela UKIE, który powiedział, że system informatyczny w UKIE jest w stanie skonsumować te dane w sposób efektywny.

    Pani minister, mimo iż Komisja Infrastruktury skutecznie usuwa wszelkie bariery inwestycyjne w zakresie szerokopasmowego Internetu, to i tak istnieje bardzo poważne zagrożenie niewykorzystaniem lub nieefektywnym wykorzystaniem europejskich środków na ten cel. (Dzwonek)

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Skoro już limit czasu się kończy, chcę tylko powiedzieć, że mój klub parlamentarny opowiada się za uchwaleniem poselskiego projektu ustawy i nie wnosi poprawek. Dziękuję bardzo.



Poseł Antoni Mężydło - Wystąpienie z dnia 12 września 2012 roku.


96 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:








Poseł Antoni Mężydło - Wystąpienie z dnia 21 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Antoni Mężydło - Wystąpienie z dnia 24 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Antoni Mężydło - Wystąpienie z dnia 25 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o powiecie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Antoni Mężydło - Wystąpienie z dnia 25 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o powiecie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy