Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

23 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie senackiego projektu ustawy o zmianie ustawy Przepisy wprowadzające ustawę Kodeks wyborczy (druk nr 603).


Poseł Ryszard Zawadzki:

    Dziękuję.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt i przyjemność przedstawić w imieniu Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska opinię w sprawie senackiego projektu ustawy o zmianie ustawy Przepisy wprowadzające ustawę Kodeks wyborczy zawartego w druku nr 603. Proponowana zmiana Przepisów wprowadzających ustawę Kodeks wyborczy jest wynikiem rozstrzygnięcia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 20 lipca 2011 r. (sygnatura akt K 9/11) i stanowi wykonanie obowiązku dostosowania systemu prawa do przywołanego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.

    Derogacyjny charakter wyroku spowodował utratę mocy obowiązującej przez art. 16 ust. 1 i 2 Przepisów wprowadzających ustawę Kodeks wyborczy. W konsekwencji poza art. 16 ust. 3 i 4 p.w.k.w. należy stosować nowy Kodeks wyborczy. Trybunał Konstytucyjny pozostawił w obrocie prawnym regulacje art. 16 ust. 3 i 4 p.w.k.w. dotyczące nowych, przedterminowych i uzupełniających wyborów organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego oraz wójta, burmistrza, prezydenta miasta, przeprowadzanych w trakcie kadencji, stanowiąc, że stosuje się do nich przepisy dotychczasowe, czyli przepisy ordynacji wyborczej. Jeśli zatem do tych wyborów stosowane jest prawo dotychczasowe, to także do zdarzeń prawnych determinujących przeprowadzenie tych wyborów powinny mieć zastosowanie te same przepisy. Tak też przyznał w wyroku wydanym w sprawie o sygnaturze II OSK 304/12 Naczelny Sąd Administracyjny, który w uzasadnieniu orzeczenia podkreślił, iż zmiany w Kodeksie wyborczym nie mogą dotyczyć kadencji rozpoczętej przed uchwaleniem i wejściem w życie Kodeksu wyborczego. Zatem do zmian w składach rad gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich w kadencji w latach 2010-2014 powinny mieć nadal zastosowanie dotychczasowe przepisy.

    Trybunał Konstytucyjny w uzasadnieniu wyroku o sygnaturze akt K 9/11 stanął na stanowisku, iż ˝Regulacja intertemporalna, ustanowiona w art. 16 ust. 1 i 2, (...) spowodowała powstanie niepewności co do reżimu prawnego (...). Mechanizm wynikający z powołanych przepisów w praktyce wyłączył bezpieczeństwo prawne, zagwarantowane przez uchwalenie Kodeksu wyborczego we właściwym czasie. Właśnie owa niepewność co do prawa decyduje o niekonstytucyjności zakwestionowanych przepisów. (...) narusza zaufanie obywateli do państwa i stanowionego przez nie prawa. To z kolei przesądziło o niezgodności art. 16 ust. 1 i 2 (...) z art. 2 Konstytucji˝.

    Proponowana zmiana ustawy stanowi również legislacyjny wyraz opinii Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 28 listopada 2011 r., z której wynika, iż stwierdzenie wygaśnięcia mandatów oraz uzupełnienie składu rad mieści się w szeroko rozumianym pojęciu wyborów, które zgodnie z art. 16 ust. 3 i 4 tej ustawy do końca bieżącej kadencji organów jednostek samorządu terytorialnego przeprowadza się na podstawie przepisów dotychczasowych.

    Panie Marszałku! Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska wobec braku zastrzeżeń formalnoprawnych w głosowaniu opowie się za przyjęciem projektu ustawy. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Ryszard Zawadzki - Wystąpienie z dnia 13 września 2012 roku.


61 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:








Poseł Ryszard Zawadzki - Wystąpienie z dnia 24 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Informacja bieżąca w sprawie rządowego programu na lata 2015-2018...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Ryszard Zawadzki - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Informacja bieżąca w sprawie niebezpieczeństw dla państwa polskiego...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Ryszard Zawadzki - Wystąpienie z dnia 24 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Informacja bieżąca w sprawie zamierzeń rządu w zakresie pomocy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Ryszard Zawadzki - Wystąpienie z dnia 25 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Głównego Inspektora Pracy z działalności Państwowej...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy