Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Anna Nemś:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Pod pojęciem żywienia kryje się nie tylko jedzenie, ale przede wszystkim racjonalne odżywianie się, to znaczy dobieranie i komponowanie posiłków w taki sposób, aby dostarczały one ludzkiemu organizmowi wszystkich składników pokarmowych niezbędnych do jego prawidłowego rozwoju i funkcjonowania. Specjaliści biją na alarm. Z najnowszych badań wynika, że coraz więcej dzieci i młodzieży w Polsce boryka się z problemem otyłości. Głównych przyczyn takiego stanu rzeczy upatruje się w siedzącym trybie życia, braku ruchu i oczywiście w nabytych złych nawykach żywieniowych związanych z coraz częstszym korzystaniem z posiłków oferowanych w popularnych fast foodach. Wyniki ostatnich badań mówią, że aż 29% polskich 11-latków ma nadwagę. Spośród badanych pod tym kątem 39 krajów Europy i Ameryki Północnej gorzej jest tylko w Stanach Zjednoczonych, Grecji, Portugalii, Kanadzie i Hiszpanii. Zespół badawczy ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu przebadał ponad 800 uczniów szkół podstawowych, gimnazjów oraz liceów w wieku od 10 do 17 lat z terenu południowo-zachodniej Polski. Identyczne badania zostały przeprowadzone w ramach projektu badawczego TEMPEST, sfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, w Wielkiej Brytanii, Holandii i Portugalii. Łącznie zbadano ponad 2700 osób w wieku od 10 do 17 lat.

    Wyniki badań przeprowadzonych w Polsce wskazują jednoznacznie, że nasze dzieci i młodzież mają najłatwiejszy dostęp do niezdrowej żywności, w związku z czym coraz częściej cierpią na nadwagę i otyłość. Okazuje się, że regularne spożywanie śniadań nie należy do codziennych nawyków polskich dzieci, ponad 20% zadeklarowało bowiem, iż śniadanie zjada tylko od jednego do trzech razy w ciągu tygodnia. Ponadto jadłospis naszych dzieci jest o wiele uboższy w warzywa i owoce, niż ma to miejsce w przypadku ich rówieśników w innych krajach. Za to stałym elementem codziennej diety młodych ludzi stają się słodycze. W trakcie badania deklarowali oni, że każdego dnia wypijają średnio dwie szklanki słodzonego napoju, a dwa razy dziennie spożywają słodkie i słone przekąski.

    Z badań przeprowadzonych w naszym kraju wynika jednak, że młodzi ludzie chcą odżywiać się zdrowo, ale oczekują w tym względzie wsparcia dorosłych, i to zarówno w szkole, jak i w domu. Prawie 40% osób, które wzięły udział w badaniu, zdecydowanie stwierdziło, że w polskich szkołach nie powinno sprzedawać się niezdrowych wysokokalorycznych przekąsek i słodzonych napojów. Aż 60% badanych młodych ludzi było zdania, iż to właśnie szkoły powinny zaangażować się w promocję zdrowego stylu życia.

    Nabyte przez nas indywidualne nawyki żywieniowe są odzwierciedleniem naszych przyzwyczajeń lub preferencji smakowych. Są również związane z dostępnością poszczególnych produktów na rynku oraz z osobistymi upodobaniami wyniesionymi z naszego rodzinnego domu. W związku z coraz gorszymi wynikami badań wskazującymi na wzrost ilości cierpiących na otyłość polskich dzieci i młodzieży tak niezwykle istotne jest wpajanie młodym ludziom jak najlepszych nawyków żywieniowych. Tak ważne jest też, aby w szkołach nie zapominano, że edukacja żywieniowa jest bardzo ważna i warunkuje jakość życia przyszłych pokoleń. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Anna Nemś - Oświadczenie z dnia 11 lipca 2012 roku.


74 wyświetleń

Zobacz także: