Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Anna Nemś:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W ostatnich latach coraz powszechniejszym zjawiskiem i szczególnie negatywnym elementem szkolnej rzeczywistości staje się agresja uczniów wobec nauczycieli. W mediach pojawia się wiele informacji na temat agresywnego zachowania uczniów wobec nauczycieli, a coraz częściej również innych pracowników szkół.

    Nauczyciele doświadczają od swoich uczniów zarówno agresji fizycznej, prowadzącej w niektórych przypadkach nawet do poważnych uszkodzeń, jak i agresji psychicznej, przejawiającej się najczęściej w stosowaniu wobec nich gróźb słownych, obelżywych wyzwisk, lekceważącym traktowaniu czy też notorycznym poniżaniu ich w oczach pozostałych wychowanków.

    Psychologowie podkreślają, iż przyczyny agresywnych zachowań uczniów wobec nauczycieli mogą być bardzo różne. Najczęściej chodzi o swoiste urozmaicenie szkolnej rutyny, zaznaczenie swojej przywódczej pozycji w grupie klasowej, zemstę za zbyt niskie oceny, chęć zdobycia uznania wśród rówieśników czy też poczucie odrzucenia ze strony kolegów, a co za tym idzie, potrzebę wzbudzenia zainteresowania swoją osobą.

    W roku 2007 nauczyciele uzyskali status funkcjonariusza publicznego i jako tacy zostali objęci specjalną ochroną prawną. Zgodnie z art. 222 § 1 Kodeksu karnego, każdy, kto narusza nietykalność cielesną funkcjonariusza publicznego w związku z pełnieniem przez niego obowiązków służbowych, może spodziewać się kary pozbawienia wolności do lat trzech.

    Wszystkie akty agresji nauczyciele powinni zgłaszać dyrektorowi szkoły, zaś ten zgodnie z obowiązującymi przepisami powinien powiadomić o nich organ prowadzący. Dopiero gmina może, a wręcz ma obowiązek, powiadomić o zaistniałej sytuacji służby Policji.

    Okazuje się jednak, iż szkoły i gminy nie są najczęściej zainteresowane nagłaśnianiem faktu, że w ich placówkach dochodzi do niebezpiecznych sytuacji związanych z przejawami agresji słownej lub fizycznej uczniów wobec nauczycieli. Również większość pedagogów nadal obawia się, iż zgłaszając policji tego rodzaju incydenty, narazi się na zarzuty braku kompetencji zawodowych i nieradzenia sobie z podopiecznymi lub śmieszność.

    W związku z tym do skazania uczniów za agresywne zachowanie wobec nauczycieli dochodzi sporadycznie, i to tylko w sytuacjach, kiedy sprawa zostaje odpowiednio nagłośniona przez poinformowane o wszystkim media. Tymczasem przeciwdziałanie zjawisku agresji wobec nauczycieli oraz wyciąganie wszelkich możliwych konsekwencji wobec prowodyrów tego rodzaju zachowań powinny leżeć w interesie wszystkich nauczycieli oraz dyrektorów szkół, a nie tylko tych, którzy takiej agresji doświadczyli. Jestem przekonana, iż tylko zgodna współpraca dyrekcji, ogółu nauczycieli, pracowników niepedagogicznych szkół, rodziców oraz organów prowadzących placówki szkolne może skutecznie zredukować już istniejące zjawiska agresji uczniów oraz zapobiegać ich powstawaniu w przyszłości. Dziękuję.



Poseł Anna Nemś - Oświadczenie z dnia 15 czerwca 2012 roku.


49 wyświetleń

Zobacz także: