Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Tadeusz Tomaszewski:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Moje oświadczenie dotyczy potrzeby aktywnych działań ze strony rządu na rzecz ograniczenia biedy i ubóstwa w Polsce.

    Przygotowany m.in. przez nasze Biuro Analiz Sejmowych materiał dotyczący ubóstwa i wykluczenia społecznego w Polsce sygnalizuje wyraźnie, iż to ubóstwo ma szczególny wymiar w Polsce, w szczególności jeśli chodzi o rodziny wielodzietne. W najtrudniejszej sytuacji są właśnie rodziny, w których jest czwórka i więcej dzieci. Z tego raportu, oczywiście z badań GUS wynika, iż w 2010 r. 12% dzieci i młodzieży było zagrożonych ubóstwem, a 8% wchodziło w skład gospodarstw żyjących poniżej minimum egzystencji. Jak wspomniałem, w najtrudniejszej sytuacji są rodziny, gdzie jest czworo i więcej dzieci. Około 34% takich rodzin żyje w sferze ubóstwa ustawowego, a 24% w sferze ubóstwa skrajnego. Podobnie jest, jeśli chodzi o rodziny, które mają dzieci niepełnosprawne do 16. roku życia. Z tych badań wynika, że na skraju ubóstwa żyje 16%, a jeśli chodzi o to ubóstwo ustawowe - również 16%.

    Gdyby przeprowadzić badania metodą Eurostatu to w Polsce mamy ponad 10 mln Polaków, czyli blisko 28% osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Czynnikiem, który w największym stopniu wpływa na skalę ubóstwa w Polsce, jest sytuacja na rynku pracy. Jak wiadomo, sytuacja na rynku pracy jest ciągle bardzo napięta. Bezrobocie niestety rośnie. Natomiast rząd, jakby nie dostrzegając tej kwestii, ogranicza środki na aktywne formy zwalczania bezrobocia. Z raportu NIK, który jest przygotowany w związku z oceną wykonywania budżetu za rok 2011, wynika, że właśnie w 2011 r. w porównaniu z rokiem 2010 kwota środków przeznaczonych na aktywne formy zwalczania bezrobocia została zmniejszona o 49,6%. Natomiast w 2011 r., dalej w 2012 r. plan funduszu przewiduje, że te środki w stosunku do wykonania w 2010 r. będą mniejsze o 48%. Mimo że bezrobocie rośnie, rząd w sposób świadomy zmniejsza środki na aktywne formy zwalczania bezrobocia. A ściślej rzecz biorąc, to minister finansów właściwie zatrzymał środki finansowe Funduszu Pracy, bo one są. Składki płacone przez pracodawców wpływają na Fundusz Pracy i są dostępne, natomiast minister finansów reguluje nim zadłużenie publiczne i nie pozwala m.in. ministrowi pracy i polityki społecznej używać tych środków na aktywne formy zwalczania bezrobocia.

    Za kilka dni rozpoczyna się drugie półrocze tego roku, w związku z tym najwyższy czas, aby minister finansów w ramach stosownej procedury wyraził zgodę na zwiększenie środków Funduszu Pracy przeznaczonych na aktywne formy zwalczania bezrobocia. Stąd apeluję z tej mównicy do ministra pracy, aby wystąpił ze stosownym wnioskiem, a Komisja Finansów Publicznych w szybkim tempie zaopiniowała wniosek o zwiększenie środków finansowych przeznaczonych na aktywne formy zwalczania bezrobocia. Na te środki czekają powiaty, które są odpowiedzialne za lokalną politykę rynku pracy. Brak instrumentów związanych ze środkami Funduszu Pracy nie pozwala na szersze programy, ich realizację i znaczna część osób bezrobotnych dzisiaj za swoją sytuację, za brak możliwości uzyskania wsparcia obciąża lokalnych przedstawicieli władz samorządowych. Stąd ten apel do ministra pracy, aby jak najwcześniej wystąpił z wnioskiem do ministra finansów o zwiększenie środków przeznaczonych na aktywne formy zwalczania bezrobocia z Funduszu Pracy. Dziękuję.



Poseł Tadeusz Tomaszewski - Oświadczenie z dnia 26 czerwca 2012 roku.


43 wyświetleń