Z inicjatywy Poseł na Sejm RP Renaty Janik i przy dużym wsparciu Wójta Gminy Masłów Tomasza Lato, zorganizowano wycieczkę do Warszawy, podczas której zwiedzano Pałac Prezydencki, oraz budynek Sejmu Rzeczypospolitej.

W wycieczce wzięły udział zespoły folklorystyczne z gminy Masłów; Chór „Masłowianie” z Masłowa, Zespół Śpiewaczy „Kopcowianki” z Woli Kopcowej oraz Zespół śpiewaczo-obrzędowy „Lubrzanka” z Mąchocic Kapilulnych.

Pierwszym punktem zwiedzania był Pałac Prezydencki, gdzie dzięki uprzejmości Kancelarii Prezydenta RP, uczestnicy poznali nie tylko przepiękne wnętrza, ale przede wszystkim historię powstania poszczególnych sal, oraz ich obecne przeznaczenie. Podczas pobytu w pałacu, zwiedzający spotkali się z Pierwszą Damą RP Anną Komorowską, oraz wspólnie, zaprezentowali prezydentowej swoje talenty wokalne. Anna Komorowska pogratulowała występu , oraz wyraziła uznanie dla ich zaangażowania w propagowanie i kultywowanie kultury oraz tradycji.

Następnie grupa udała się do Sejmu RP przy ulicy Wiejskiej, gdzie Poseł Renata Janik wcieliła się w rolę gospodarza i przewodnika, opowiadając o ciekawostkach i pracy w parlamencie. Zwiedzano Salę Plenarną, Salę Kolumnową, czy korytarze sejmowe, znane uczestnikom dotychczas jedynie z telewizji.

Dodajmy, że wycieczka do stolicy była kolejną, której organizatorem była Poseł Renata Janik, i jak dodała inicjatorka – „na pewno nie ostatnią”.

DSC_0345 DSC_0361 DSC_0367 DSC_0384 DSC_0402 DSC_0406 DSC_0412 DSC_0427 DSC_0443 DSC_0453 DSC_0467 DSC_0510 DSC_0522 DSC_0528 DSC_0257 DSC_0275

Chór „Masłowianie” - najstarszy ze wszystkich w Gminie Masłów, bo powstały już w 1921 r. dzięki działalności kreatora kultury – Jana Pieniążka. „Masłowianie” mają wiele osiągnięć na szczeblu powiatowym i wojewódzkim, chórzyści kontynuują rodzimą kulturę narodową. Obecnie opiekunem jest Michał Kopeć, a Chór składa się z 40 członków.

Masłowianie

Zespół śpiewaczo-obrzędowy „Lubrzanka” - działa przy Kole Gospodyń Wiejskich z Mąchocic Kapitulnych. Jego nazwa pochodzi od rzeki Lubrzanki przepływającej przez Mąchocice Kapitulne. Obecnym instruktorem zespołu jest Tomasz Liszka.
Repertuar „Lubrzanki” oparty jest na tradycyjnych pieśniach ludowych i obrzędach.

Lubrzanki

 

Zespół Śpiewaczy „Kopcowianki” z Woli Kopcowej - swoje początki ściśle wiąże z Kołem Gospodyń Wiejskich powstałym już w 1966 r. W 1990 r. oficjalnie zaistniał Zespół Śpiewaczy „Kopcowianki”, przez lata rozwijał się stopniowo zdobywając nagrody i wyróżnienia również w konkursach kolęd i pastorałek. Obecnie Zespół współpracuje z Kapelą Świętokrzyską.

kopcowianki