Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

12 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Mieczysław Kasprzak:

    Szanowny Panie Marszałku! Szanowny Panie Pośle! Wysoka Izbo! Chcę bardzo serdecznie podziękować panu posłowi Lamczykowi za zadane pytanie, dlatego że to jest część dyskusji, którą w tej chwili odbywamy, dyskusji związanej z ustawą o odnawialnych źródłach energii, i nie tylko, bo to jest całe pakietowe rozwiązanie, ustawa gazowa, ustawa energetyczna.

    Chcę potwierdzić to, co powiedział pan poseł, że 15% energii do 2020 r. będziemy musieli produkować, w tej chwili jest to w granicach 8%. Przy czym chcę powiedzieć, że te założenia, które przyjęliśmy w krajowym planie działania, są realizowane. Energia odnawialna z wielu źródeł w wielu miejscach może powstawać, na różne sposoby można ją produkować. Ministerstwo Gospodarki jest już na końcowym etapie uzgodnień, jeżeli chodzi o ustawę o odnawialnych źródłach energii, ustawę, która ma uregulować dotychczas nie do końca zdefiniowane sprawy związane z produkcją tej energii, z finansowaniem, wsparciem produkcji.

    Wsparcie energii odnawialnej w postaci zielonych certyfikatów funkcjonuje od 2005 r. Chcemy, aby w tej chwili to wsparcie, i ten pogląd podzielają producenci energii odnawialnej, funkcjonowało przez 15 lat od momentu uruchomienia produkcji, czyli 15 lat producent tej energii, który zdecyduje się w jakiś sposób wytwarzać tę energię, będzie miał wsparcie w postaci zielonych certyfikatów. To jest normalne, dlatego że po 15 latach na pewno będzie się zmieniać sytuacja na rynku energetycznym, sytuacja gospodarcza. Ale musimy mieć pełną świadomość, jeśli chodzi o wsparcie produkcji energii odnawialnej, że w ogóle energia odnawialna jest droższa od energii konwencjonalnej. Dzisiaj ponad 90% energii, którą produkujemy w Polsce, to jest ta czarna energia, konwencjonalna, a więc z węgla kamiennego, brunatnego. Energia odnawialna jest znacznie droższa. Ale musimy ją produkować i musimy zastępować energię konwencjonalną. Rodzi się pytanie, jak robić, żeby jak najtaniej to zastępowanie następowało, czyli jak najtaniej produkować energię odnawialną. Dlaczego najtaniej? Dlatego że za tę energię w końcowym efekcie płaci odbiorca końcowy, czyli przemysł bądź odbiorca indywidualny. I teraz jeżeli pozwolimy sobie na takie swobodne wspieranie, dysponowanie tym pieniądzem, uderzy to w odbiorcę końcowego.

    Zmierzam do tego, co zasygnalizował pan poseł. Jeżeli chodzi o energię wodną, czyli te turbiny wodne, które zostały zainstalowane gdzieś na naturalnych spadkach już przed kilkunastu laty, wtedy jeszcze nikt nie myślał i nikt nie wiedział, że będzie takowe wsparcie. I wtedy to się opłacało. A w tej chwili nie opłaca się produkować, choć już po 15 czy po 20 latach w ogóle te urządzenia są zamortyzowane. A więc naszym zadaniem jest wspierać te nowoczesne technologie, które obecnie się pojawiają. Oczywiście jeżeli ktoś w tym roku miałby warunki i taką turbinę zamontował, to wsparcie przez 15 lat będzie uzyskiwał. Natomiast pojawiają się nowoczesne, w tej chwili bardzo nowoczesne technologie, jak chociażby fotowoltaika, pojawiają się już bardzo efektywne urządzenia naszej rodzimej produkcji, bardzo wydajne i z roku na rok coraz tańsze, jak chociażby wiatraki, które bardzo intensywnie rozwijają się w tej chwili - niektórzy nawet mówią, że za szybko rozwijają się - jak chociażby biogazownie, które wymagają wsparcia na etapie zielonych certyfikatów. Dlatego stwierdzenie, że w tej chwili w nowej ustawie chcielibyśmy to zlikwidować czy utrudnić życie tym, którzy produkują energię z wody, jest nie do końca prawdziwe, dlatego że nie możemy patrzyć tylko pod kątem biznesowym. Ten biznes oczywiście jest potrzebny, bo jeżeli ktoś podejmuje się jakiegoś przedsięwzięcia, to robi to w jakimś celu biznesowym. Ale naszym zasadniczym celem, ministra gospodarki, rządu, jest przygotowanie takich rozwiązań prawnych, które umożliwią synchroniczne i całościowe rozwiązania w zakresie produkcji na wszystkich tych odcinkach energii odnawialnej, o których powiedziałem. Jeżeli coś, co już funkcjonuje, nie wymaga ponoszenia dodatkowych kosztów, bo zostało zamortyzowane, to rodzi się pytanie: Czy należy w taki sposób, na takim samym poziomie (Dzwonek) wspierać to w stosunku do tych bardzo nowoczesnych w tej chwili, wchodzących dopiero na rynek urządzeń?

    Myślę, że w ramach tej trudnej problematyki starałem się w jakiś sposób uzasadnić celowość tego działania, aczkolwiek ustawa w dalszym ciągu jest procedowana. Sądzę, że w drugim półroczu znajdzie się ona w Sejmie i też będziemy jeszcze wiele czasu poświęcać tej dyskusji. Dziękuję bardzo.


12 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Mieczysław Kasprzak:

    Dziękuję bardzo.

    Panie Marszałku! Panie Pośle! Ja się z tym zgadzam. Naszym celem nie jest likwidowanie czegokolwiek, bo każdy wyprodukowany megawat energii to jest realizacja krajowego planu działania, tym bardziej że ta energia jest bardzo tanią energią, a, jak mówiłem, z tych nowoczesnych źródeł jest ona bardzo droga, my zaś musimy każdą złotówkę liczyć, żeby nie narażać końcowego odbiorcy na dodatkowy wzrost cen. A z kolei tutaj, jeżeli chodzi o CO2, to informacje, które pojawiają się w zasadzie w ramach dyskusji, być może jest to dalekosiężne, pokazują nam, jakie tutaj będą restrykcje w tym zakresie. Oczywiście, koszty są minimalne przy tych starych, kilkudziesięcioletnich, tradycyjnych już elektrowniach wodnych, ale chcę powiedzieć, że jeżeli ktoś zmodernizuje te urządzenia, poniesie dodatkowe koszty, czyli odnowi je, to będzie mógł z tego skorzystać, bo to będzie traktowane już jako nowe. Natomiast musicie się panowie zgodzić, że jeżeli coś funkcjonowało i samo się kręciło, a amortyzacja jest zerowa na dzień dzisiejszy, to taka produkcja jest bardzo tania, nie generuje żadnych kosztów. Spiętrzona woda gdzieś tam to porusza, kręci się to. Oczywiście, jest niska wydajność tego, efektywność jest niska, dlatego że to są już stare urządzenia. Nie jest jednak naszym celem, nie jest celem ministra gospodarki, likwidowanie tego, utrudnianie produkcji w jakikolwiek sposób.

    Chcemy dyskutować, i każdy argument do nas trafia, dlatego nawet wydłużyliśmy termin zgłaszania uwag. Codziennie praktycznie odbywają się konferencje uzgodnieniowe, żeby pogodzić interesy wszystkich, tych tradycyjnych, tych nowoczesnych, abyśmy mogli realizować te plany, te założenia, które na nas nakłada Unia Europejska, i przede wszystkim jak najtaniej produkować energię elektryczną. Dziękuję bardzo.

    (Przewodnictwo w obradach obejmuje wicemarszałek Sejmu Cezary Grabarczyk)



Poseł Mieczysław Kasprzak - Zapytanie z dnia 24 maja 2012 roku.


39 wyświetleń




Zobacz także:









Jan Łopata i Mieczysław Kasprzak - pytanie z 19 lutego 2015 r.
Posiedzenie Sejmu RP nr 87 Pytania w sprawach bieżących. Posłowie Jan Łopata i Mieczysław...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Mieczysław Kasprzak - pytanie z 5 sierpnia 2015 r.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Pytania w sprawach bieżących Poseł Mieczysław Kasprzak - PSL w...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Mieczysław Kasprzak - pytanie z 10 września 2015 r.
Posiedzenie Sejmu RP nr 99. Pytania w sprawach bieżących Poseł Mieczysław Kasprzak - PSL w...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy