Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

18 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (druk nr 21).


Poseł Sławomir Kłosowski:

    Panie Marszałku! Panie Prezesie! Pani Minister! Szanowni Państwo! Myślę, że dzisiaj na tej sali nikt nikomu nie powinien udowadniać, jak wielkie znaczenie ma powszechny dostęp do wychowania przedszkolnego. To jest prawda znana nam wszystkim od wielu, wielu lat. Im wcześniej ten powszechny dostęp zostanie zapewniony, tym mniej pieniędzy później wydamy. A na co? Na wyrównywanie szans edukacyjnych, bo pogłębianie różnic w dostępie do edukacji bierze się właśnie z tego, że nie obejmujemy wychowaniem przedszkolnym całej populacji dzieci w wieku 3-5 lat, lub 2-5 lat, co jest już dyskusyjne. Dopóki tego się nie zrobi, dopóty będziemy bić pianę polityczną, jak wyrównywać szanse edukacyjne w szkole, w gimnazjum, a bywa, że i w liceum, i co za tym idzie, wydawać na to pieniądze z budżetu państwa. Bo na wyrównywanie szans edukacyjnych wydajemy duże pieniądze.

    W związku z tym rodzi się pytanie: Czy nie lepiej wydać te pieniądze na zorganizowanie, dotowanie, moim zdaniem bardziej subwencjonowanie wychowania przedszkolnego, uczynić z tego zadanie powszechne i spełnić wymóg Komisji Europejskiej? Do 2020 r. nasz kraj ma objąć wychowaniem przedszkolnym 98% populacji dzieci w wieku przedszkolnym. Nawet gdyby rząd objął dzieci subwencjonowaniem bez narodowego programu odbudowy bazy przedszkolnej (Dzwonek), w ramach tych wędrujących przedszkoli, alternatywnych form wychowania przedszkolnego tego się zrobić nie da.

    W związku z tym pytanie do pani minister: Czy rząd zamierza się poważnie zaangażować w odbudowę bazy przedszkolnej? Drugie pytanie, właściwie do nas wszystkich, stawiam je sobie po usłyszeniu wszystkich wypowiedzi klubowych na tej sali. Platforma deklaruje: tak, będziemy pracować. PSL deklaruje: tak, będziemy pracować. My deklarujemy w sposób zdecydowany, podobnie jak SLD, że będziemy pracować. Ruch Palikota deklaruje, że będzie pracować nad tym projektem. Pytanie zasadnicze: Kto będzie pracował autentycznie, a kto tylko teoretycznie? Przecież wczoraj, szanowni państwo, członkowie komisji edukacji, obecni tutaj wraz z prezydium, rozmawialiśmy o tym, że za chwilę będziemy mieli przedłożenie rządowe, a jest przedłożenie PSL. I mówiliśmy, że będziemy pracowali nad tymi projektami, a ten dalej będzie czekał w kolejce. Nad czym chcecie pracować? Kiedy wreszcie powiecie prawdę? Przecież rząd powiedział, że jest przeciwko temu projektowi. Pani minister napisała, że będzie przeciwko, a wiadomo, że zachowujecie się zawsze tak jak rząd. To po co łudzić ludzi, którzy składają projekt, zbierają podpisy? Raz powiedzcie prawdę. (Oklaski)



Poseł Sławomir Kłosowski - Wystąpienie z dnia 01 marca 2012 roku.


58 wyświetleń

Zobacz także: