Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

3 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie ministra rozwoju regionalnego z realizacji w 2010 r. Narodowego Planu Rozwoju na lata 2004-2006 (druk nr 49) wraz ze stanowiskiem Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej (druk nr 122).


Poseł Patryk Jaki:

    Dziękuję bardzo.

    Pani Marszałek! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt przedstawić stanowisko Klubu Parlamentarnego Solidarna Polska dotyczące przedmiotowego projektu.

    Otóż, Wysoka Izbo, sprawozdanie ma charakter opisowy i tak naprawdę odnosi się do lat 2004-2006, dlatego jego punktem odniesienia powinno być 28 projektów, które uzyskały możliwość certyfikacji w 2010 r., podczas gdy dziś to tylko 22 projekty. Jednak skoro większość danych zawartych w przedmiotowym sprawozdaniu odnosi się do roku 2010, oczywiście z naciskiem na sukcesy, które rząd odniósł we wszystkich związanych z programem obszarach, warto się na chwilę przy tym zatrzymać.

    Priorytety opisane w Narodowym Planie Rozwoju to po pierwsze, zwiększenie poziomu zatrudnienia. Otóż w opisywanym przez państwa 2010 r. bezrobocie wzrosło z 8,2% do blisko 10%. Tak często opisywane przez państwa w tym dokumencie tendencje są jeszcze mniej optymistyczne, chociażby biorąc pod uwagę rok bieżący. Ponadto wskaźnik aktywności zawodowej to w Polsce średnio 65,6%, i jest to nadal dużo mniej niż przeciętnie w Unii Europejskiej.

    Po drugie, innowacyjność. Z opublikowanej przez Komisję Europejską unijnej tablicy innowacyjności za rok 2010 wynika, że jest kiepsko. Polska znalazła się na 22. miejscu na 27 krajów Unii Europejskiej. Niepokojąco słabe są wyniki Polski w zakresie liczby przedsiębiorstw innowacyjnych, współczynnika nauki z biznesem oraz komercjalizacji wyników prac badawczo-rozwojowych.

    Od 2008 r. znacząco spadła liczba małych i średnich przedsiębiorstw inwestujących w sektor B+R, czyli badania i rozwój. Fatalnie wygląda również ilość przedsięwzięć ze źródeł tzw. venture capital, czyli inwestycji wysokiego ryzyka, w tym w szczególności przedsięwzięć innowacyjnych.

    I tu przechodzimy do sedna sprawy, to znaczy do konkurencyjność polskiej gospodarki. Otóż w dłuższej perspektywie luka technologiczna przyniesie obniżenie konkurencyjności polskiej gospodarki, a to jest przecież główny priorytet tego programu. Dlatego Klub Parlamentarny Solidarna Polska będzie głosować przeciwko temu dokumentowi. Dziękuję bardzo.



Poseł Patryk Jaki - Wystąpienie z dnia 28 lutego 2012 roku.


92 wyświetleń

Zobacz także: