Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

8 punkt porządku dziennego:


Informacja bieżąca.


Poseł Patryk Jaki:

    Dziękuję bardzo.

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Sprawa jest wyjątkowo bulwersująca. Jak uciekać z podatkami z Pomorza i z Polski na Cypr? Szczegółową instrukcję poznali uczestnicy konferencji finansowanej ze środków unijnych, która odbyła się w sopockim hotelu pod szyldem ˝Innowacyjne Pomorze˝. Podaję za ˝Gazetą Wyborczą˝: W luksusowym hotelu SPA, położonym przy sopockiej plaży, odbywa się konferencja ˝I Forum Inwestorów Kapitałowych˝, organizowana przez samorządową Agencję Rozwoju Pomorza, pomorski samorząd współrządzony przez Platformę Obywatelską i Regionalną Izbę Gospodarczą Pomorza. Na konferencji finansowanej z Europejskiego Funduszu Społecznego uczestnicy tego forum byli zaznajamiani z mechanizmem tzw. optymalizacji inwestycji.

    Na jednej z prezentacji, dotyczącej optymalizacji podatkowej, uczestnicy konferencji pouczani byli, w jaki sposób organizować swoją działalność gospodarczą tak, by płacić podatki nie w Polsce, a w rajach podatkowych. W praktyce słuchacze dowiadywali się, jak za pieniądze pochodzące z funduszy unijnych i w jaki sposób unikać płacenia podatków w Polsce.

    Zaistniała sytuacja wymaga udzielenia odpowiedzi na kilka pytań.

    Po pierwsze: Dlaczego za pieniądze unijne ze środków ˝Kapitału ludzkiego˝ i ˝Innowacyjnej gospodarki˝ obywatele polscy instruowani są, w jaki sposób unikać opodatkowania na terenie Polski, oraz dlaczego konferencja dotycząca unikania opodatkowania organizowana jest między innymi przez marszałka województwa pomorskiego, samorządową Agencję Rozwoju Pomorza, z programu ˝Innowacyjne Pomorze˝?

    Najważniejsze natomiast w przedmiotowej sprawie jest pytanie systemowe o to, w jaki sposób Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, odpowiedzialne między innymi za pozyskiwanie środków rozwojowych z Unii Europejskiej, kontroluje i nadzoruje, na co spożytkowane są kwoty ze środków unijnych. Sytuacja przedmiotowa wymaga wyjaśnienia tym bardziej ze względu na fakt, iż przez zaniedbanie lub błąd Skarbu Państwa Skarb Państwa mógł zostać narażony ostatnio na straty poprzez brak ogłoszenia na czas tzw. ustawy o kontrolowanych spółkach zagranicznych - jak Wysoka Izba pamięta, może chodzić nawet o 3 mld zł.

    W związku z tym, Wysoka Izbo, mam kilka, wydawałoby się, naturalnych i bardzo stanowczych pytań.

    Po pierwsze: Jak polskie państwo może się przyglądać, jak w podległej podatnikom instytucji uczy się, jak oszukiwać budżet państwa?

    Po drugie, chyba pytanie, sądzę, kluczowe w tej sytuacji: Jakie konsekwencje poniosą osoby, które dostały do dyspozycji te środki unijne?

    Jedno jest pewne. Na pewno jako państwo polskie nie możemy przyglądać się takiej sytuacji. W każdym innym państwie, jestem przekonany, w każdej innej dojrzałej demokracji w związku z takim skandalem poleciałyby głowy. W Polsce niestety, widzę, że przechodzi się nad tym do porządku dziennego. Mam nadzieję, że ta dyskusja pomoże nam wyciągnąć konsekwencje wobec osób winnych. Dziękuję bardzo.



Poseł Patryk Jaki - Wystąpienie z dnia 09 października 2014 roku.


58 wyświetleń

Zobacz także: