Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

5 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym (druki nr 3450 i 3469).


Poseł Ryszard Terlecki:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Procedowana zmiana ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym niestety wpisuje się w złą praktykę działania sejmowej większości Platformy Obywatelskiej i PSL, która zaśmieca system prawny pospiesznie uchwalanymi bublami nie tylko szkodliwymi dla ważnych dziedzin życia publicznego, lecz także zawierającymi liczne błędy formalne, rozmaite pomyłki i uchybienia, przepisy wzajemnie wykluczające się itp. Powoduje to później konieczność procedowania, jak to miało miejsce ostatnio, ponad 70 poprawek do ustawy, co i tak wcale nie musi prowadzić do zmiany jej szkodliwego charakteru.

    Omawiana ustawa naprawia w drobnym szczególe wadliwe Prawo o szkolnictwie wyższym. Nawet mnożenie takich zmian niewiele pomoże. Ustawa wymaga licznych doraźnych i pilnych korekt, ale dla wyprowadzenia z kryzysu polskiego szkolnictwa wyższego konieczna jest przebudowa całego systemu. Nie chodzi tu o powstrzymanie spadku realnych nakładów, bo i tak porównanie ze średnio rozwiniętym państwem Europy długo nie będzie możliwe. Chodzi o powstrzymanie dalszego obniżania poziomu wyższego wykształcenia oraz obniżania rangi stopni i tytułów naukowych. Równanie wymagań na studiach do studentów najsłabszych i równoczesne produkowanie wielu bezwartościowych naukowców awansujących na podstawie pozorowanej pracy naukowej podważa sensowność umasowienia szkolnictwa wyższego. Statystyki, które informują, że 40% absolwentów szkół wyższych nie czyta w ciągu roku ani jednej książki, mówią same za siebie. Prowadzenie przez niekompetentnych urzędników systemu kwestionariuszy zwanych KRK, krajowe ramy kwalifikacyjne, pozorujących rzeczywistą ocenę i promujących naukowe miernoty ośmiesza instytucję uniwersytetu czy szkoły wyższej. Zapaść w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych, która jest efektem celowych działań ministerstwa i rządu, wyjaławia polską naukę i kulturę. Instytucje w rodzaju konwentu rzeczników dyscypliny podważają istotę autonomii uczelni.

    Wysoka Izbo! Łatanie dziur niewiele pomoże. Będzie jednak trwało dopóki szkolnictwo wyższe pozostanie w rękach urzędników, którym wydaje się, że dyletanctwo w zakresie biznesu w połączeniu z dyletanctwem w zakresie nauki pozwala zarządzać tak ważnym resortem. Oczekując zmiany systemu, mój klub Prawo i Sprawiedliwość będzie głosował za tym łataniem wadliwej ustawy, traktując to jako doraźną i drobną, choć w tym wypadku potrzebną zmianę. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Ryszard Terlecki - Wystąpienie z dnia 23 czerwca 2015 roku.

Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym


162 wyświetleń

Zobacz także: