Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

9 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o Funduszu Wzajemnej Pomocy w Stabilizacji Dochodów Rolniczych (druk nr 3076).


Poseł Krzysztof Popiołek:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! W imieniu Klubu Parlamentarnego Sprawiedliwa Polska przedstawiam opinię co do projektu ustawy o Funduszu Wzajemnej Pomocy w Stabilizacji Dochodów Rolniczych, druk nr 3076.

    Już na wstępie składam wniosek o odrzucenie wymienionego projektu w pierwszym czytaniu.

    Teraz przejdę do uzasadnienia naszego wniosku. Projekt już z założenia oparty jest na błędnych przesłankach. Otóż zmusza się w nim wszystkich rolników, którzy sprzedają produkty pochodzenia rolniczego, aby łożyli na fundusz wzajemnej pomocy, żeby ostatecznie mogli z niego skorzystać tylko nieliczni, czytaj: zwykle swoi.

    Przypomnę, że w Polsce istnieje Bankowy Fundusz Gwarancyjny, ale wpłat na jego rzecz nie dokonują wszyscy, którzy powierzają bankom depozyty, lecz same banki. W przeciwnym razie wyglądałoby to w ten sposób: jeśli chcesz mieć bezpieczny depozyt w banku, to sam musisz zapłacić za to bezpieczeństwo. To właśnie proponujecie rolnikom. Jeśli przedsiębiorca nie zapłaci za odebrane od rolników produkty rolne, bo wyprowadzi pieniądze z firmy i ogłosi upadłość, to proponujecie rolnikom: złóżcie się na takiego tzw. przedsiębiorcę.

    Naszym zdaniem to właśnie firmy skupowe, przetwórcze i handlowe produktów rolnych i hodowlanych powinny łożyć na taki fundusz, który będzie wspierał rolników, jeśli znajdą się w kłopotach, lub firmy sektora spożywczego, aby nie upadły. Przecież to firmy przetwórcze i handlowe czerpią niewspółmierne zyski w porównaniu z rolnikami. Obecnie drastycznie potaniała na przykład trzoda chlewna. Czy obniżono ceny w sklepach? Oczywiście nie.

    W projekcie wprowadza się zapis, że wsparcie będzie udzielane na podstawie dochodów z ostatnich trzech lat lub z pięciu, spośród których wybiera się trzy. Dochód równa się księgowość, czyli rachunkowość. Naszym zdaniem rządowi wcale nie chodzi o pomoc rolnikom. Cel jest inny. Chcą tylnymi drzwiami wprowadzić księgowość w gospodarstwach rolnych. Jak będzie rachunkowość, to już tylko krok do podatku dochodowego. Oczywiście tego podatku dochodowego nie będzie, bo w gospodarstwie rolnym nie ma dochodu. Zresztą świadczą o tym obecne słuszne protesty rolników. Chodzi o objęcie rolników zryczałtowanym ZUS-em. To jest cel, do którego koalicja PSL-PO zmierza od początku, odkąd objęła władzę - aby gospodarstwo rolne traktować jak podmiot prowadzący działalność gospodarczą.

    To, o czym mówię, minister finansów napisał wprost w opinii na temat projektu ustawy o sprzedaży bezpośredniej przetworzonych produktów rolnych w gospodarstwie. Pytał wtedy minister, po co wprowadzać ewidencję sprzedaży bezpośredniej, skoro dobiegają końca prace nad podatkiem dochodowym rolników.

    Kolejną błędną przesłanką, na której opiera się projekt, jest odwołanie się do ewidencji sprzedaży VAT. Sam fakt sprzedaży nie oznacza przecież dochodów. Aby określić dochód, musi być księgowość, a to dodatkowe koszty. Nie każdy rolnik sam potrafi prowadzić rachunkowość, a jeśli tak, to kosztem własnego czasu.

    Przedłożony projekt nakłada dodatkowy podatek w postaci składki.

    Oczywiście powołanie takiego funduszu jest potrzebne, ale kosztami jego funkcjonowania nie można obciążać tylko rolników, czyli tych, którzy za swoją ciężką pracę otrzymują najmniej. Gdzie jest udział w tym funduszu przedsiębiorców czy budżetu państwa?

    Z tych właśnie powodów składamy wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu, gdyż naszym zdaniem tego projektu nie da się poprawić. Istnieje pilna potrzeba opracowania nowego projektu. Dziękuję bardzo.



Poseł Krzysztof Popiołek - Wystąpienie z dnia 04 lutego 2015 roku.


74 wyświetleń




Zobacz także:








Poseł Krzysztof Popiołek - Wystąpienie z dnia 18 lutego 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 87 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o wspieraniu rozwoju...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Krzysztof Popiołek - Wystąpienie z dnia 18 lutego 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 87 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o wspieraniu rozwoju...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Krzysztof Popiołek - Wystąpienie z dnia 04 marca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 88 Informacja Rady Ministrów w sprawie pogarszającej się sytuacji w...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Krzysztof Popiołek - Wystąpienie z dnia 04 marca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 88 Informacja Rady Ministrów w sprawie pogarszającej się sytuacji w...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy