Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

1 punkt porządku dziennego:


Informacja prezesa Rady Ministrów na temat działań rządu w ciągu najbliższych miesięcy.


Wiceprezes Rady Ministrów Minister Gospodarki Janusz Piechociński:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! W tym mechanizmie, który proponuje rząd, waloryzacji i wsparcia dla grup najsłabszych, jest nie tylko istota solidaryzmu społecznego, ale także świadomy zamysł ekonomiczny. Otóż rząd chce chronić i wspierać najsłabsze grupy także w wymiarze ekonomicznym i kierować dodatkowe wsparcie do tych, w których budżetach domowych jest największy udział produktów i usług wytwarzanych w naszym obszarze gospodarki.

    Zadaniami strategicznymi nie tylko na to półrocze jest więc podtrzymanie ożywienia, które było w gospodarce na przełomie ubiegłego i obecnego roku, co w rzeczywistości wyzwań związanych nie tylko z embargami handlowymi, ale także z napięciem, utratą części rynku w poradzieckiej Eurazji będzie zadaniem wyjątkowo wymagającym. Stąd najważniejsze zadanie dla rządu, dla samorządu, dla stowarzyszeń, organizacji, polityki i dyplomacji: otwierać i pozyskiwać nowe rynki zbytu, tak aby utrzymać wysoką w dalszym ciągu dynamikę polskiego eksportu i zakończyć ten rok nie mniejszym niż 6-procentowy wzrostem do już wysokiego poziomu ponad 152 mld wykonania za zeszły rok, ponadto utrzymać pierwsze miejsce w Europie jako najatrakcyjniejsze miejsce do inwestycji. Chcielibyśmy i zrobimy wszystko, aby nie tylko poprzez specjalne strefy ekonomiczne, których funkcjonowanie niedawno zmodyfikowaliśmy, Polska w dalszym ciągu była postrzegana jako hub inwestycji wysokotechnologicznego kapitału japońskiego, koreańskiego, azjatyckiego czy też amerykańskiego i niemieckiego, ale jednocześnie zrobimy wszystko, aby podtrzymać ożywienie, które wystąpiło w I półroczu w inwestycjach w sektorze polskich przedsiębiorstw. Dlatego tak ważne jest to, aby bardzo szybko przełamać ten zakres niepewności i nieprzewidywalności zdarzeń. Wzywamy więc nie tylko w wymiarze prac parlamentarnych, o czym za chwilę, ale także w wymiarze społecznym, organizacji społeczno-gospodarczych do tego, co definiuję jako solidaryzm i patriotyzm gospodarczy.

    Proszę zwrócić uwagę choćby na tę wielką wspaniałą społeczną akcję o nazwie ˝Jedz jabłka˝ albo propozycje znanego i szanowanego przedsiębiorcy, aby stworzyć mechanizmy wsparcia, aktywności, rozumienia i solidaryzmu między różnymi grupami społecznymi, czemu rząd w tej chwili także będzie sprzyjał poprzez dokonanie różnych zmian.

    Sprawą więc szczególnie ważną jest podtrzymanie procesów inwestycyjnych, co wymaga zwiększenia wydolności agend, ich współdziałania, współpracy. Dlatego tak mocno stawiamy na upowszechnianie w polskiej przestrzeni gospodarczej arbitrażu i mediacji i liczymy, że parlament zaangażuje się w szybkie i sprawne uchwalenie ustawy w tym zakresie. Z tych powodów uruchomiliśmy pilotażowy program sześciu centrów, tak aby poprzeć przedsiębiorców i z nimi upowszechniać nowe, bardzo dzisiaj potrzebne zjawisko, czyli budowę racjonalnego kapitału społecznego między nami, przedsiębiorcami, ale także między instytucjami i przedsiębiorstwami.

    Bardzo istotne jest, jak dokończymy to w tej perspektywie unijnej i jak szybko to zrobimy, a tutaj Polska jako jedna z pierwszych - jest wręcz liderem Europy Środkowo-Wschodniej - przygotowała stosowne dokumenty i strategiczne w tym zakresie rozwiązania.

    Kluczowe jednak jest ciągłe modyfikowanie i wspieranie naszej presji proeksportowej, dlatego że eksport dzisiaj, szczególnie w przestrzeń pozaeuropejską, to nie jest jedynie problem, to jest szansa nie tylko na podniesienie konkurencyjności polskiej gospodarki, lecz także na ograniczenie napięć występujących na jednolitym, także niepewnym, europejskim rynku, tym bardziej że w części krajów niestety nie realizuje się optymistyczna prognoza z grudnia na ten rok i mamy do czynienia z potężnymi napięciami nie tylko w gospodarce francuskiej, włoskiej czy hiszpańskiej.

    Sprawą więc kluczową, po pierwsze, w obszarze regulacji jest szybkie, będące już na etapie prac parlamentarnych, uchwalenie tzw. czwartej ustawy deregulacyjnej z pakietem portowym, który nie tylko przyciąga dodatkowe pieniądze do budżetu, lecz także oznacza dla polskich portów dodatkową pracę. Jesteśmy na to gotowi. Wystarczy popatrzeć na pierwsze półrocze, jeśli chodzi o dynamikę wzrostu przeładunków kontenerowych w polskich portach: jest to rekordowe 10% wzrostu.

    Po drugie, jeśli chodzi o obszar bezpieczeństwa energetycznego, w Sejmie jest ustawa o odnawialnych źródłach energii. Nie tylko wiążemy z nią wielkie nadzieje, ale jest tu także duży potencjał zgromadzonych środków, przygotowanych inwestycji, różnego kapitału.

    Po trzecie, już wkrótce i w projektach rządowych, i w projektach poselskich pojawią się rozwiązania dotyczące uporządkowania spraw handlu węglem i koncentracji popytu nie tylko polskiej energetyki na polskim, dobrym węglu. Dlatego też cieszę się, że ostatnio na posiedzeniu sejmowej Komisji Gospodarki odbyła się ta dyskusja. Mam nadzieję, że bardzo szybko wspólnym wysiłkiem i ponad partyjnymi podziałami uda nam się uchwalić mechanizm koncesjonowania handlu węglem i wyeliminować w tym zakresie szarą strefę. Rząd też będzie bardzo dbał o to i kierował popyt polskiej energetyki na polski węgiel.

    Najistotniejsze w tym obszarze jest to, o co trzeba zabiegać cały czas, stąd sygnalizuję, że tutaj w symbiozie z panem prezydentem pracujemy nad projektem związanym z ustawą o działalności gospodarczej, Ordynacją podatkową. Są tu określone deklaracje prac, pewne prace zrobił już minister finansów w tym zakresie, i oceny, które przygotowało Ministerstwo Gospodarki.

    Wzywam więc do tego, abyśmy w tym czasie wyzwań i niepewności kierowali się solidaryzmem, abyśmy wiedzieli, że: po pierwsze, gospodarka, oraz abyśmy także w debacie publicznej tworzyli dobry klimat wokół naszej przedsiębiorczości. (Oklaski)



Poseł Janusz Piechociński - Wystąpienie z dnia 27 sierpnia 2014 roku.


97 wyświetleń

Zobacz także: