Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

15 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks karny (druki nr 2169 i 2169-A).


Poseł Stanisława Prządka:

    Szanowny Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Przypadł mi miły obowiązek i zaszczyt przedstawienia stanowiska Klubu Poselskiego Sojusz Lewicy Demokratycznej wobec poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks karny, wraz z autopoprawką, druki nr 2169 i 2169-A.

    Rozwiązania zaproponowane przez grupę posłów Prawa i Sprawiedliwości zawierają bardzo wyraźne zaostrzenie kary więzienia w przypadku przestępstw popełnianych przez nietrzeźwych kierowców, a dodatkowo przewidują zniesienie możliwości warunkowego zawieszenia kary pozbawienia wolności dla sprawców wypadków ze skutkiem śmiertelnym spowodowanych w stanie nietrzeźwości lub odurzenia. Zmiany zawierają także wprowadzenie możliwości konfiskaty pojazdów sprawców wypadków i katastrof skutkujących ofiarami śmiertelnymi, które zostały spowodowane w stanie nietrzeźwości lub odurzenia. W opiniach zgłaszanych odnośnie do projektu prezentowany jest pogląd, że obowiązujący Kodeks karny, jak również Kodeks wykroczeń i Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia zawierają kompletny i niewymagający uzupełnienia system penalny realizujący cele kary, w tym także w aspekcie zapobiegawczym, a więc zarówno w zakresie prewencji ogólnej, jak i indywidualnej.

    Zdaniem posłów mojego klubu Sojuszu Lewicy Demokratycznej obowiązujące przepisy Kodeksu karnego dają sądom możliwość wydawania wyroków adekwatnych do wagi przestępstw popełnianych przez kierujących w stanie nietrzeźwości i niewskazane jest wprowadzanie, podejmowanie zmian w obowiązujących przepisach prawa karnego pod wpływem jednostkowych i odosobnionych, chociaż często tragicznych zdarzeń. Zasadne byłoby, aby na gruncie obowiązujących przepisów sądy orzekały częściej kary ograniczenia wolności z obowiązkiem wykonywania nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cele społeczne, jak również objęcie skazanych karą pozbawienia wolności na podstawie przepisów ustawy o wykonywaniu kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym w systemie dozoru elektronicznego, a także kierowanie prowadzących pojazdy w stanie nietrzeźwości na ich koszt na odbycie terapii odwykowej organizowanej przez wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego lub inne uprawnione organizacje. Oczywiście wiemy, że obowiązuje zasada niezawisłości sędziowskiej, więc powyższe problemy mogłyby być przedstawiane sędziom przez ministra sprawiedliwości na okresowych szkoleniach prowadzonych dla sędziów.

    W walce z pijanymi kierowcami niezwykle ważne i pomocne będą działania prowadzące do wyeliminowania przyzwolenia społecznego na siadanie za kierownicą po spożyciu alkoholu. To długi i oczywiście wymagający ustawicznej pracy proces, ale proszę zważyć, jak ważny i jak bardzo potrzebny znacznej jeszcze części naszego społeczeństwa. Również za niezwykle istotne i ważne uznajemy wzmożenie działań profilaktycznych i wychowawczych, ze szczególnym uwzględnieniem działalności edukacyjnej wśród młodzieży szkolnej, przynajmniej ze szkół średnich. Powinno się dążyć do stworzenia zintegrowanego systemu, o czym jeszcze tutaj nie mówiliśmy, wsparcia ofiar wypadków spowodowanych przez osoby w stanie nietrzeźwości i ich rodzin ze środków będących w dyspozycji ministra spraw wewnętrznych.

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Problem podniesiony przez grupę posłów Prawa i Sprawiedliwości jest bardzo ważny i społecznie istotny. Myślę, że jest to kolejny głos w walce z pijanymi kierowcami. Do komisji do spraw zmian w kodyfikacjach wpłynął już projekt Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego. Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka przyjęła i skierowała do prezesa Rady Ministrów dezyderat w tej sprawie. Wszyscy poszukujemy najlepszych rozwiązań (Dzwonek), szukamy najlepszych rozwiązań w walce z pijanymi kierowcami. Dlatego Klub Poselski Sojusz Lewicy Demokratycznej jest za skierowaniem tego projektu do dalszych prac kodyfikacyjnych. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Stanisława Prządka - Wystąpienie z dnia 10 lipca 2014 roku.


48 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:







Poseł Stanisława Prządka - Wystąpienie z dnia 23 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o nieodpłatnej...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Stanisława Prządka - Wystąpienie z dnia 24 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Informacja o działalności Rzecznika Praw Obywatelskich za rok 2014...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Stanisława Prządka - Wystąpienie z dnia 10 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Informacja o istotnych problemach wynikających z działalności i...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Stanisława Prządka - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o senackim projekcie ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Stanisława Prządka - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o nieodpłatnej...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy