Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

7 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z działalności w 2013 roku wraz z aneksem pt. ˝Media publiczne˝ oraz z informacją o podstawowych problemach radiofonii i telewizji w 2013 roku (druk nr 2306) oraz komisyjnym projektem uchwały (druk nr 2530).


Poseł Elżbieta Kruk:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Przewodniczący! Zapytam jeszcze o kwestię, z którą nie zdążyłam w swoim wystąpieniu. Otóż władze Telewizji Polskiej, uzasadniając to ratowaniem budżetu, zdecydowały się dokonać outsourcingu, tj. przeniesienia do firmy zewnętrznej 411 pracowników z 4 grup zawodowych: dziennikarzy, montażystów, grafików i charakteryzatorów. Sprzeciw wobec tych działań wyraziły różne środowiska, w tym związki zawodowe i rady programowe oddziałów telewizji. We wspólnym stanowisku rady programowe napisały, że powoduje to utratę wykwalifikowanej, doświadczonej, profesjonalnej kadry oraz negatywnie wpłynie na poziom i jakość oferty programowej.

    Przewodnicząca związku zawodowego Wizja informowała natomiast publicznie, że pierwszy przetarg na firmę zewnętrzną, który zakończył się bez rozstrzygnięcia, kosztował spółkę 122 mln zł. Założyła, że drugi przetarg, wskutek którego została wyłoniona firma LeasingTeam, kosztuje TVP co najmniej tyle samo. Czy więc oszczędność jest prawdziwym celem tych działań? Okaże się, że dalsze zatrudnienie tych ludzi kosztowałoby TVP taniej.

    Pamiętać też trzeba o aspekcie ludzkim, szczególnie bezduszności wobec pracowników zbliżających się do wieku emerytalnego. Miejmy nadzieję, że sprawa ta zostanie zbadana przynajmniej przez Najwyższą Izbę Kontroli, a może i prokuraturę.

    Towarzyszy temu inna skandaliczna sytuacja, a mianowicie kontrakty gwiazdorskie w TVP, które wynoszą 30-80 tys. miesięcznie, jak donoszą media. Tu grzech zaniechania może mieć bardzo poważne konsekwencje. (Dzwonek) Bardzo łatwo zrujnować media publiczne, a rynek sprzedać największym graczom. Godzi to jednak w polską rację stanu i naszą suwerenność kulturową.

    Cóż na to krajowa rada, skoro współkreowany przez radę oraz rząd zarząd telewizji publicznej prowadzi najwyraźniej działania zmierzające do całkowitej dezintegracji telewizji publicznej? Dziękuję bardzo. (Dzwonek)



Poseł Elżbieta Kruk - Wystąpienie z dnia 09 lipca 2014 roku.


61 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:





Poseł Elżbieta Kruk - Wystąpienie z dnia 09 kwietnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 90 Informacja bieżąca w sprawie bezpieczeństwa środków zgromadzonych...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy





Poseł Elżbieta Kruk - Wystąpienie z dnia 08 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 96 Sprawozdanie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z działalności w...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Elżbieta Kruk - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Informacja bieżąca w sprawie niebezpieczeństw dla państwa polskiego...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy