Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

23 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz niektórych innych ustaw (druk nr 2250).


Poseł Adam Szejnfeld:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Na początku roku 2011 przygotowałem projekt ustawy, który skierowałem do ówczesnej komisji ˝Przyjazne Państwo˝, której byłem przewodniczącym, czy przedłożyłem go tej komisji. Komisja przyjęła ten projekt, uchwaliła go, skierowała do laski marszałkowskiej. Ówczesny marszałek Sejmu w dniu 17 marca 2011 r. nadał temu projektowi nr 4173 i uruchomiono procedurę legislacyjną, pracę nad tą ustawą. To była ustawa o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Ta ustawa wprowadzała rozwiązania, dzięki którym nazwano ją ustawą o wakacjach ubezpieczeniowych. Nie została niestety uchwalona, ponieważ z jednej strony wywołała jakieś kontrowersje, zwłaszcza w komisji polityki społecznej, a z drugiej strony skończyła się kadencja Sejmu. W związku z tym przygotowałem i jako klub Platformy Obywatelskiej zgłosiliśmy ponownie projekt, ale zdecydowanie szerszy, daleko idący w porównaniu z tym poprzednim, o którym mówiłem, z 17 marca 2011 r., a mianowicie ustawę, którą zwiemy pakietem startowym. Ona ma wprowadzić, po pierwsze, wakacje ubezpieczeniowe, ale, po drugie, także coś więcej, powiedziałbym, a mianowicie kredyt podatkowy. Ta ustawa ma dawać pomoc nowo rozpoczynającym firmom nie przez jakiś tam miesiąc czy 30 dni, czy 90 dni, ale niemalże przez 3 lata.

    Wspominam o tym i o tej inicjatywie dlatego, że ona ma jakby wspólny mianownik, wspólną ideę, która pewnie przyświecała także pomysłodawcom ustawy o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz niektórych ustaw z druku nr 2250, zwanej tutaj ustawą o firmie na próbę. Z tych też powodów my jako Platforma Obywatelska zerkamy, że tak powiem, na tę inicjatywę przyjaznym okiem. I nieważne, czy autorzy wzorowali się na naszym projekcie z 2011 r., czy też nie - ważne, że mamy podobny pogląd, iż firmom czy osobom, które chcą rozpocząć działalność gospodarczą, na samym początku trzeba pomagać. Pytanie tylko jest, po pierwsze, jak, byle było skutecznie, po drugie, jak, byle nie naruszać zasad uczciwej konkurencji na wolnym rynku, po trzecie, jak, by pomoc była efektywna dla beneficjentów, a nie obciążała oczywiście budżetu państwa, i po czwarte, jak, by nie łamać określonych przepisów prawa polskiego, międzynarodowego, a przede wszystkim określonych zasad.

    Dlatego też, tak jak powiedziałem, spoglądamy, zerkamy na ten projekt przyjaznym okiem. Projekt pakietu startowego Platformy Obywatelskiej, ten, który ma wprowadzić kredyt podatkowy oraz wakacje ubezpieczeniowe, też jest w Sejmie. Wydaje mi się więc, że gdyby podjąć prace łącznie nad obu projektami, być może dałoby się wypracować dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców, a niekontrowersyjne dla innych osób i podmiotów.

    Różnica między obu projektami jest, najkrócej mówiąc, oto taka, że Twój Ruch przewiduje pomoc dla tego przedsiębiorcy w ciągu tylko 90 dni, 3 miesięcy. W największym skrócie można by powiedzieć tak, bo czasu na wystąpienie jest mało, że ta pomoc praktycznie ogranicza się do tego, że ma nastąpić zwolnienie podatkowe na 3 miesiące. I właściwie to tyle, bo reszta de facto w polskim systemie funkcjonuje i wcale nie jest bardzo chwalona. Natomiast my proponujemy, żeby zwolnienie, jeżeli chodzi o składki ubezpieczeniowe, było nie przez 90 dni, tylko przez 180 dni, a jeżeli chodzi o kwestie podatkowe, to żeby pomoc była nie przez 90 dni, ale przez 24 miesiące, nie przez 3 miesiące, tylko przez 24 miesiące, przez 2 lata.

    Kolejna różnica jest oto taka, że państwo proponujecie zniesienie opodatkowania, czyli wyłom w zasadzie powszechności podatkowej. To jest na pewno rzecz kontrowersyjna (Dzwonek), na pewno powodująca powstanie znaku zapytania, ponieważ jeżeli jakiejś jednej grupie da się przyzwolenie państwowe, ustawowe na to, że może nie płacić podatków, to nasuwa się pytanie, dlaczego nie innej grupie, być może bardziej potrzebującej, np. ludziom ubogim, rencistom, emerytom, osobom wychowującym niepełnosprawne dzieci etc., etc.

    Dlatego demokratyczne państwa świata, jeżeli wprowadzają określone przepisy, zwłaszcza dotyczące podatków, narzucają im zasadę powszechności, bo każdy wyłom powoduje precedens, pretekst, żeby dokonać kolejnych wyłomów, i tworzy się problem, narasta kula śniegowa.

    Dlatego zamiast wyłomu systemowego proponujemy taką pomoc, aby ten młody stażem przedsiębiorca przez 2 lata nie płacił podatku, ale na zasadzie odroczenia i rozłożenia tego zobowiązania na 5 lat, bez oprocentowania, bez prowizji, bez niczego, co jest bardzo dużą ulgą. Wydaje mi się, że jest to pomoc bardziej racjonalna, bardziej uczciwa, niełamiąca zasad uczciwej konkurencji, ale zarazem przede wszystkim nienaruszająca zasad powszechności opodatkowania.

    Reasumując, propozycja idzie moim zdaniem w dobrym kierunku. O szczegółach trzeba porozmawiać tak, żeby osiągnąć dobry efekt. Dlatego Platforma Obywatelska będzie za skierowaniem tego projektu do prac komisyjnych. Dziękuję bardzo. (Oklaski)

    (Poseł Jerzy Borkowski: Brawo!)



Poseł Adam Szejnfeld - Wystąpienie z dnia 09 maja 2014 roku.


163 wyświetleń

Zobacz także: