Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

9 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustaw regulujących warunki dostępu do wykonywania niektórych zawodów (druk nr 2331).


Poseł Adam Szejnfeld:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Dzisiaj trzecia transza deregulacyjna, pierwsze czytanie. Zanim przejdziemy do pracy nad tą ustawą, warto zaznaczyć, trzeba to bardzo mocno podkreślić, że rząd Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego konsekwentnie od momentu powstania prowadzi proces deregulacji polskiego prawa, w tym prawa gospodarczego. Łatwo udowodnić to twierdzenie, wskazując chociażby na kilka przykładów. Przypomnę bowiem jedno z największych zadań już wykonanych w ramach deregulacji, chodzi o uchwalenie ustaw, które obowiązują w polskim systemie prawa. Jest to pakiet na rzecz przedsiębiorczości, który zawierał ponad 40 ustaw zmieniających ponad 200 innych ustaw i ponad 1000 przepisów. Wydaje mi się, że tak gigantycznego zadania - kompleksowego, systemowego i zrealizowanego w określonym, zamkniętym przedziale czasowym - w ciągu tych 25 lat żaden rząd nie wykonał. Innym przykładem jest ustawa o swobodzie działalności gospodarczej, jej nowelizacja, bardzo szeroka i bardzo kompleksowa. To pierwsza taka reforma od wielu lat, dlatego też ta nowelizacja otrzymała nagrodę Bona Lex ˝Gazety Prawnej˝ za najlepszą ustawę w roku, w którym została uchwalona. Potem były dwie wielkie ustawy deregulacyjne, na czele z ustawą o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Bardzo poważne zmiany deregulacyjne wprowadzono także w wielu innych ustawach, szczególnie tych najtrudniejszych, a zarazem takich, w których często przedsiębiorcy, w ogóle podatnicy, oczekują najwięcej zmian. Mam tu na myśli ustawę Ordynacja podatkowa oraz inne ustawy podatkowe.

    Warto też przypomnieć inne konkretne zmiany - nie tylko całe ustawy lub całe pakiety, zmieniające setki czy wręcz tysiące przepisów - na przykład zmiana kultury zaświadczeń na kulturę oświadczeń. To fundamentalna zmiana, wręcz filozoficzna, dotycząca nie tylko przepisów prawa, lecz także doktryny prawa oraz stosunku relacji państwo - obywatel. Kolejna bardzo ważna zmiana to wprowadzenie do polskiego systemu prawa domniemania uczciwości podatnika. Kolejna zmiana dotyczy odpowiedzialności majątkowej urzędników. Milcząca zgoda urzędu jako kolejny przykład. Bardzo szeroko zakrojone przepisy dotyczące kontroli firm, polegające na radykalnym ograniczeniu prawa kontroli firm. Kolejne zmiany dotyczyły wniesienia do polskiego systemu prawa zawieszenia działalności gospodarczej, o co postulowali przedsiębiorcy, a czego nie było, ułatwienia w zakładaniu spółek prawa handlowego, zero okienka, zmniejszenia kosztów administracyjnych i zniesienia opłat rejestracyjnych, upadłości konsumenckiej, partnerstwa publiczno-prywatnego, VAT-u kasowego dla małych firm, ułatwienia w rachunkowości dla mikroprzedsiębiorstw i małych firm. To wszystko dowodzi, że to nie były jednostkowe działania jednego czy drugiego ministra, takiego czy innego rządu, tylko że jest to konsekwentne, kompleksowe, stałe i bezwzględne przeprowadzenie procesu deregulacji i zmniejszania biurokracji w polskim systemie prawa.

    Ten proces to oczywiście także deregulacja zawodów i ułatwianie dostępu do zawodów regulowanych w Polsce. Do tej pory uchwaliliśmy pierwszą transzę, która obejmowała 51 zawodów, głównie prawniczych, ale także dotyczących gospodarki nieruchomościami czy pośrednictwa w tym zakresie. Kończymy: dzisiaj będziemy nad tym pracować, jutro odbędzie się debata w Sejmie, a pojutrze głosowanie nad poprawkami Senatu do drugiej transzy, która dereguluje 91 zawodów, zwłaszcza budowlanych i dotyczących rynków finansowych. Trzecia transza, o której dzisiaj mówimy, to kolejne 101 zawodów. Będą więc razem deregulowane 273 zawody. W tej trzeciej transzy mamy głównie zawody z zakresu prawa geologicznego, górnictwa (Dzwonek), ale także kultury. Dobrze więc, że finalizujemy ten gigantyczny proces zapoczątkowany w naszym rządzie.

    Platforma Obywatelska oczywiście popiera ten projekt i wnioskuje o skierowanie go do Komisji Nadzwyczajnej, a w tejże o przeprowadzenie wysłuchania publicznego, bo już dobrym zwyczajem Komisji Nadzwyczajnej przed każdą transzą jest przeprowadzone wpierw wysłuchanie publiczne. A więc i w przypadku tej trzeciej transzy też będziemy oczekiwać, żeby przeprowadzono wysłuchanie publiczne, a potem przystąpiono do prac nad tą ustawą. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Adam Szejnfeld - Wystąpienie z dnia 07 maja 2014 roku.


326 wyświetleń

Zobacz także: