Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

7 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych (druki nr 2254 i 2257).


Poseł Zbigniew Kuźmiuk:

    Panie Ministrze! Sytuacja z rodzicami dzieci niepełnosprawnych urosła do rangi tego sejmowego protestu ze względu na dwukrotne deklaracje pana premiera: pierwszą, złożoną, jak mówią rodzice, w 2009 r., dotyczącą tego, że przygotuje system i w ciągu 3 lat dojdzie do minimalnego wynagrodzenia - minęło to w roku 2011 - i drugą, złożoną w roku 2011 w kampanii wyborczej. Znowu była to propozycja 3-letniego systemu, którego realizacja powinna zakończyć się w roku 2014. Ani w jednym, ani w drugim przypadku nic takiego się nie stało.

    Panie ministrze, mówimy w tej chwili o tym przedłożeniu rządowym i o tym, co zaproponowało Prawo i Sprawiedliwość. Różnica w wymiarze finansowym wynosi ok. 400 mln zł. Czy państwa polskiego przy budżecie rzędu trzystu kilkudziesięciu miliardów złotych nie stać na dodatkowe 400 mln zł? Z tego robimy taki problem? To jest moim zdaniem naprawdę nieodpowiedzialność.

    I wreszcie rzecz docelowa. Skoro mówimy o uzawodowieniu rodziców, to Fundusz Pracy jest jak najlepszym funduszem do finansowania tego przedsięwzięcia. Skoro decyzją polityczną wepchnęliście państwo do Funduszu Pracy podyplomowe staże lekarzy i pielęgniarek i kosztuje to rocznie 1 mld zł z Funduszu Pracy (Dzwonek), to dlaczego nie można finansować z tego funduszu uzawodowienia rodziców dzieci niepełnosprawnych? Bardzo bym prosił, żeby pan minister wyjaśnił, dlaczego nie można finansować rodziców z Funduszu Pracy. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Zbigniew Kuźmiuk - Wystąpienie z dnia 02 kwietnia 2014 roku.


58 wyświetleń

Zobacz także: