Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

11 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych (druk nr 1576).


Poseł Dariusz Joński:

    Dziękuję.

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Mam przyjemność przedstawić stanowisko klubu Sojusz Lewicy Demokratycznej co do tzw. drugiej transzy zawodów deregulowanych.

    Szanowni państwo, klub Sojuszu Lewicy Demokratycznej, podkreślaliśmy to podczas debaty nad pierwszą transzą, oczywiście popiera deregulalcję. Uważamy, że regulowanych zawodów w Polsce jest zbyt dużo, ale zwracamy uwagę, że wszędzie tam, gdzie mówimy o bezpieczeństwie ludzi, bezpieczeństwie finansów, w dużej mierze powinny decydować kwalifikacje i one przecież decydują o jakości. A więc dokonujemy pełnej analizy wszystkich tych zawodów, również podczas tej pracy, tej debaty.

    Podczas pierwszej dyskusji w trakcie debaty na temat pierwszej transzy mówiliśmy o 50 zawodach. W tej chwili tych zawodów jest 91. Na początku komisja nazywała się deregulacyjna, w tej chwili mamy komisję do spraw walki z biurokracją. Gdy popatrzymy na lata 2008-2012, to okazuje się, iż Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe raczej zatrudniały i tak na dobrą sprawę zwiększały biurokrację, i to o blisko 150 tys. Nie bez kozery używam tej liczby - pamiętam bowiem, gdy pan minister Gowin mówił, że właśnie deregulacja spowoduje zwiększenie liczby miejsc pracy o 150 tys. Otóż 150 tys. nowych osób zatrudniliście państwo w ciągu 4 lat i zwiększyliście biurokrację. Kiedy się popatrzy, to widać, że w 18 ministerstwach i kancelarii premiera zatrudnionych jest blisko 100 sekretarzy i podsekretarzy i oczywiście kilkunastu ministrów. Łącznie to ok. 120 ministrów. To największa grupa ministrów pośród wszystkich krajów, panie pośle Szejnfeld, w Unii Europejskiej. Mówię o tym dlatego, że państwo próbujecie walczyć z biurokracją tylko i wyłącznie w taki PR-owski sposób, nazywając odpowiednio komisje, ale kiedy popatrzymy, co robicie w tej sprawie, to widać, że przez ostatnie lata jedynie zatrudniacie i zwiększacie biurokrację, a nie z nią walczycie.

    Wracam do samego projektu. Duża część zawodów z tej nowej listy, które mają być deregulowane, nie budzi naszych żadnych wątpliwości, ale jest kilka, na które zwracamy szczególną uwagę, i to nie tylko my, ale również środowiska zawodowe, które już dzisiaj do nas występują z apelami i pismami.

    I tak, m.in. przedstawiono nam stanowisko w sprawie projektu ustawy o ułatwieniu dostępu do wykonywania zawodów finansowych, budowlanych i transportowych w piśmie adresowanym do nas, a podpisanym przez Zarząd Główny Towarzystwa Urbanistów Polskich. Warto na to zwrócić uwagę, dlatego że słusznie autorzy tego pisma zwracają uwagę na to, że na przełomie lat 2011 i 2012 Rada Ministrów uchwaliła, a następnie przedstawiła do wiadomości Sejmu ˝Koncepcję przestrzennego zagospodarowania kraju 2030˝. Zarząd główny towarzystwa stoi na stanowisku - przeczytam to z tego listu - że realizacja tego ważnego, integralnie związanego z innymi, celu będzie wysoce utrudniona w sytuacji tak daleko idącego obniżenia wymagań dotyczącego grupy zawodowej, która jest specjalistycznie kształcona i która zdobywa zwykle w wieloletniej praktyce i ustawicznym kształceniu odpowiednio wysokie kwalifikacje. Kwalifikacje te są niezbędne do ustawowo określonej współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego.

    O podobnym charakterze pismo wystosowała Polska Izba Inżynierów Budownictwa, która z zaniepokojeniem, wyrażając swój sprzeciw, zwraca uwagę, że skrócenie wymiaru praktyki zawodowej wymaganej do uzyskania uprawnień budowlanych, wprowadzenie możliwości zaliczania w całości praktyki studenckiej oraz możliwość zwolnienia z egzaminu na uprawnienia budowlane, ale też inne projektowane rozwiązania stwarzają zagrożenie obniżeniem poziomu przygotowania inżynierów do wykonywania zawodu, co w konsekwencji przyczyni się do powstania zagrożenia bezpieczeństwa obiektów budowlanych. To jest to, o czym mówiłem. Mówię tutaj o bezpieczeństwie ludzi.

    Chodzi też o zawód usługowy, jakim jest prowadzenie ksiąg rachunkowych. Dziś musi taka osoba posiadać wyższe wykształcenie lub średnie, potwierdzone certyfikatem księgowego, a po wejściu w życie tej ustawy nie trzeba będzie mieć ani wyższego wykształcenia, ani praktyki. (Dzwonek)

    To rodzi oczywiście wiele pytań. W związku z tym chcę w imieniu klubu Sojusz Lewicy Demokratycznej zapowiedzieć, że jesteśmy za tym, aby dalej dyskutować na temat deregulacji, jesteśmy za tym, aby w komisji rozpoczęła się debata. Będziemy zgłaszali w tej sprawie wiele poprawek. Uważamy, że deregulacja powinna być, ale robiona z głową, bez pośpiechu, po konsultacji ze środowiskami zawodowymi.

    I na koniec, panie marszałku, mam takie pytanie...

    Wicemarszałek Eugeniusz Tomasz Grzeszczak:

    Panie pośle, przekroczył pan limit czasu.

    Poseł Dariusz Joński:

    Tak, ale już kończę.

    Mam pytanie do pana ministra sprawiedliwości. O ostatnio zadawałem takie samo pytanie panu ministrowi Gowinowi. Pytanie do pana ministra: Czy są analizy, które wskazują na to, że po wejściu w życie pełnej deregulacji te 150 tys. osób znajdzie pracę? Czy takie analizy pan minister po wejściu do ministerstwa sprawiedliwości znalazł, czy tylko pan minister Gowin mówił o nich, a wcale ich nie zrobił? Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Dariusz Joński - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2013 roku.


136 wyświetleń




Zobacz także:





Poseł Dariusz Joński - Wystąpienie z dnia 09 kwietnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 90 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o leczeniu niepłodności...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Dariusz Joński - Wystąpienie z dnia 09 kwietnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 90 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o leczeniu niepłodności...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy



Poseł Dariusz Joński - Wystąpienie z dnia 23 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Dariusz Joński - Wystąpienie z dnia 23 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustaw...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Dariusz Joński - Wystąpienie z dnia 16 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Informacja Prezesa Rady Ministrów na temat kryzysu migracyjnego w...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy