Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

2 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Joanna Fabisiak:

    Bardzo dziękuję.

    Panie Ministrze! Przede wszystkim podziękowania, że resort zajął się tą sprawą, która w dość odległym czasie była uregulowana poprzez ustawę o języku polskim, nienowelizowaną, tym samym tryb certyfikacji jest dość anachroniczny. Zatem podziękowanie, że państwo zajęliście się tą nowelizacją. I może jeszcze słowo komentarza, że język polski staje się językiem ważnym i potrzebnym. Na Ukrainie powstają ciągle nowe szkoły języka polskiego, ogromnie oblegane. Tymczasem ten sposób certyfikacji jest dość staroświecki, a mianowicie to profesorowie, pracownicy naukowi z Polski jeżdżą, by przepytywać studentów. Zaproponowaliśmy nową formułę, by to szkoły języka polskiego, szkoły, gdzie uczy się języka polskiego, lub szkoły uzupełniające prowadziły te egzaminy.

    Chciałabym zatem prosić o bliższe przedstawienie koncepcji, która jest w tej chwili w trakcie uzgodnień, a także zapytać o termin, kiedy może ona ujrzeć światło dzienne, bo jest to kwestia ważna z powodów nie tylko prestiżowych, ale także ekonomicznych. Te wstępne wyliczenia już wskazują na to, że jeśli egzaminy przeprowadzą nauczyciele z polskich szkół, będą one dużo tańsze, co oczywiście nie jest bez znaczenia. Szczególnie myślę tu o szkołach, o szkolnych punktach konsultacyjnych, gdzie nauczyciele są bardzo kompetentni i mogą z całym spokojem te egzaminy przeprowadzać, bowiem mają do tego wszelkie uprawnienia. Dziękuję.


2 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Joanna Fabisiak:

    Bardzo dziękuję.

    Panie ministrze, te zręby konceptu, które pan przedstawił, napawają optymizmem. Mam dwa krótkie pytania. Jedno dotyczy informacji, bo sądzę, że ciągle dość archaiczny system pociągał za sobą także archaiczny system informowania o egzaminach, a studenci i ci, którzy chcą zdawać egzaminy, powinni dokładnie wiedzieć, kiedy one są i jaki jest ich zakres. Kto wedle nowej koncepcji będzie odpowiadał za tę informację?

    I pytanie już bardzo szczegółowe. Powiedział pan, że polskie uczelnie będą mogły ubiegać się o prawo przeprowadzania egzaminów. Rozumiem, że uczelnie polskie czy też stosowne wydziały będą mogły przygotowywać testy, natomiast same egzaminy będą przeprowadzane przez egzaminatorów lokalnie, przez osoby mające uprawnienia - podyplomowe studia nauczania języka polskiego, certyfikacyjne uprawnienia egzaminacyjne. A więc jeśli chodzi o uczelnie polskie, nie będzie to na zasadzie wysyłania egzaminatorów. Może sprecyzuję: W jaki sposób polskie uczelnie mogą uczestniczyć w egzaminowaniu studentów - czy cudzoziemców tylko w Polsce, czy także poza jej granicami? Dziękuję.



Poseł Joanna Fabisiak - Zapytanie z dnia 28 maja 2013 roku.


53 wyświetleń

Zobacz także: