Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

1 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie ustawy o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce (druki nr 833 i 862).


Poseł Patryk Jaki:

    Dziękuję.

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt przedstawić stanowisko Klubu Parlamentarnego Solidarna Polska dotyczące przedmiotowego projektu.

    Projekt ten zawiera katalog zmian dotyczących prawa ważnego dla polskich przedsiębiorców. Można ten projekt podzielić na kilka sfer. Pierwsza to ułatwienia o charakterze formalnym. Dotyczy to kontaktów, również korespondencyjnych, z instytucjami publicznymi. Zmiany w tym kierunku należy uznać za słuszne. Zbyt zachowawcze, ale słuszne. Z podobną przychylnością podchodzimy do niewielkiego, ale jednak zwiększenia podaży instrumentów o charakterze inwestycyjnym zwiększających możliwości kredytowe przedsiębiorców. Ponadto rozszerzenie realnych definicji leasingu to rozszerzenie narzędzi służących warstwie inwestycyjnej w odniesieniu do przedsiębiorców.

    Kolejna sfera, szeroko opisywana przez moich przedmówców, to różnego rodzaju ulgi, w tym ważne ulgi w odniesieniu do tzw. złych długów. Zmiany są dobre, ale zgadzam się z przedmówcami, że zbyt zachowawcze, dlatego Klub Parlamentarny Solidarna Polska będzie popierał poprawki najdalej idące w tym zakresie. To samo dotyczy ułatwień dla partnerstwa publiczno-prywatnego zmniejszających klin inwestycyjny dla wielu przedsiębiorców, ale, co ważne, również dla instytucji publicznych, w tym samorządów.

    Czwarta sfera to zatory płatnicze - problem znany i zgłaszany szczególnie przez małych przedsiębiorców na przestrzeni lat. Głośne apele opozycji wreszcie przyniosły skutek i cieszymy się, że polski rząd przedstawił projekt, który ma poprawić sytuację w tej właśnie sferze, w odniesieniu do prowadzonych działań o charakterze gospodarczym. Jest to problem ważny dla całej gospodarki, ponieważ, tak jak wspomniałem, jest ważny dla małych i średnich przedsiębiorstw, które z punktu widzenia całego obrotu gospodarczego są motorem napędowym naszej gospodarki.

    Dalej jednak aktualne są wątpliwości związane z tym projektem, to znaczy, po pierwsze, możliwość wykorzystywania dominującej pozycji przez zleceniodawców w obrocie gospodarczym, po drugie, wątpliwości związane ze zgodnością z prawem unijnym przedmiotowego projektu oraz zbyt wąską definicją tzw. małego płatnika.

    Korzystając z okazji - skoro mówimy o zatorach płatniczych, warto zapytać o wiarygodność, ponieważ chcecie państwo walczyć z zatorami płatniczymi w przestrzeni przedsiębiorca - przedsiębiorca, a jest pytanie, co z zatorami płatniczymi w przestrzeni instytucje publiczne, instytucje państwowe - przedsiębiorca. I mam tu na myśli oczywiście podwykonawców autostrad, ponieważ wielu z nich do dzisiaj nie otrzymało wynagrodzeń właśnie ze względu na te zatory. Nawet kilku z nich, mamy taką informację, popełniło w związku z tym samobójstwo. Jest pytanie w związku z tym o państwa wiarygodność w kwestii walki z zatorami, ponieważ pamiętam, że przed Euro 2012 obiecywaliście nam państwo, że te sprawy zostaną załatwione: dajcie nam tylko szansę, stworzymy prawo, podwykonawcy nie będą mieli problemów, należy im się zapłata za wykonane prace. Pytanie, co z tą zapłatą. Dzisiaj musimy o to zadbać, to jest kwestia waszej wiarygodności, wiarygodności państwa polskiego.

    Jeżeli chodzi o poprawki i przedmiotowy projekt ustawy, będziemy go popierali, chociaż dalej uważamy te wszystkie zmiany za zbyt zachowawcze i nierozwiązujące najważniejszych problemów polskich przedsiębiorców - zbyt długich postępowań sądowych, wysokich kosztów pracy czy też, niestety, wiarygodności instytucji publicznych, które powinny być dźwignią polskiej gospodarki. Tak jest we wszystkich krajach zachodnich, a u nas, niestety, prowadzą one do fali bankructw. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Patryk Jaki - Wystąpienie z dnia 15 listopada 2012 roku.


81 wyświetleń

Zobacz także: