Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

2 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych oraz ustawy o zmianie ustawy o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych (druki nr 248 i 260).


Poseł Zbigniew Babalski:

    Dziękuję bardzo.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Finał negocjacji nad pakietem mlecznym jest przewidywany na koniec 2012 r. System działa ponad 27 lat i między innymi został wprowadzony po to, żeby dokonać pewnej stabilizacji cenowej. I to się chyba sprawdziło. Pakiet projektów rozporządzeń, w tym tzw. pakiet mleczny, został złożony w październiku 2011 r. w czasie naszej prezydencji. Nowe regulacje są zapowiadane po 2015 r. Praktycznie rzecz biorąc, mamy informację z Komisji Europejskiej o chęci odejścia od kwotowania. Jakie propozycje - to jest pytanie, panie ministrze, które do pana kieruję - w sprawie kwotowania mleka zostały położone na stół w czasie naszej prezydencji i jakie jest ostateczne stanowisko rządu polskiego, polskiego ministra? Pan pewnie zna te sprawy. Według polskich producentów mleka kwotowanie to bezpieczny i przejrzysty rynek. Co rząd polski zamierza zrobić, żeby ten bezpieczny i przejrzysty rynek w postaci mechanizmu kwotowania mleka został zachowany po 2015 r.?

    Poseł sprawozdawca domagał się pytania, a więc zapytam, panie pośle - do pana to kieruję. Średnia cena 100 l mleka w Unii w skupie to 34,7 euro, a w Polsce na koniec grudnia to zaledwie 28,7 euro - jest najniższa w odniesieniu do 27 krajów Unii Europejskiej. Jakie są tego powody? Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Zbigniew Babalski - Wystąpienie z dnia 11 kwietnia 2012 roku.


87 wyświetleń