Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

2 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych oraz ustawy o zmianie ustawy o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych (druki nr 248 i 260).


Poseł Zbigniew Babalski:

    Dziękuję bardzo, panie marszałku, ale jeszcze niech pan nie włącza stopera, bo po prostu ten czas mi ucieknie.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! W imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość mam zaszczyt przedstawić stanowisko w sprawie zmiany ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych, druki sejmowe nr 248 i 260.

    Wpierw kilka uwag ogólnych. W Polsce mechanizm kwotowania produkcji mleka realizowany jest od 1 kwietnia 2004 r. w cyklach 12-miesięcznych, zwanych latami kwotowymi. Przyznana Polsce kwota w 2004 r. 8,96 mld kg mleka wzrosła w roku 2011 do 9,86 mld kg mleka. Wynika to z rozporządzenia Rady Wspólnoty mówiącego o zwiększaniu kwoty krajowej o 1% do roku 2013/2014. To jest pocieszające. Ale niepokój budzi fakt, że w ciągu tych ostatnich 8 lat spadła liczba beneficjentów systemu z ok. 400 tys. do ok. 170 tys. Czyli z tego wniosek, że ok. 230 tys. producentów zaniechało produkcji mleka. Z informacji o wynikach powszechnego spisu rolnego z 2010 r. wynika, że wyraźnemu zmniejszeniu uległy stada krów mlecznych - od 2007 r. prawie o 231 tys. Jest to niewątpliwie związane z kwotowaniem produkcji mleka po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej i, a może przede wszystkim, wysokimi wymaganiami jakościowymi dla mleka krowiego, którym część producentów mleka nie mogła sprostać z uwagi na brak środków na niezbędną modernizację gospodarstw. Tu chyba jest odpowiedź, dlaczego tak drastycznie spadła liczba beneficjentów.

    Teraz kilka uwag dotyczących projektu zmiany ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych. Zmiana dotyczy uchylenia przepisów nakładających na podmioty skupujące mleko obowiązek pobierania w trakcie danego roku kwotowego zaliczek na poczet opłaty za przekroczenie przysługujących dostawcom hurtowym kwot indywidualnych oraz uchylenia przepisów w zakresie związanych z tymi zaliczkami dopłat.

    Zgodnie z art. 33 ust. 1 i 2 ww. ustawy w przypadku przekroczenia kwoty krajowej przeznaczonej dla dostawców hurtowych albo dla dostawców bezpośrednich producent, który w roku kwotowym wprowadził do obrotu mleko lub przetwory mleczne w ilości przekraczającej kwotę indywidualną przysługującą na dany dzień roku, według stanu na ostatni dzień roku kwotowego, jest obowiązany do uiszczenia opłat. Tutaj następuje dobry ruch, likwidacja tego niepotrzebnego już obowiązku - moi przedmówcy o tym mówili. Ostatnie kilka lat wskazuje w sposób zdecydowany, że ta kwota nie jest globalnie przekraczana w Polsce i nie ma powodu do niepokoju.

    Należałoby jeszcze wrócić do przemyśleń ogólnych. Jeżeli ta tendencja utrzyma się co najmniej taka, jak w ostatnich dwóch latach - bo przypomnę, że pobieranie zaliczek zostało zawieszone w ostatnich dwóch latach - to wydaje się zasadne zdjęcie z dostawców hurtowych niepotrzebnego obciążenia finansowego i dodatkowych czynności związanych z wydawaniem decyzji administracyjnych przez oddziały terenowe Agencji Rynku Rolnego.

    Na koniec jeszcze dwie kwestie. Kwestia dotycząca generalnie działania systemu kwotowania produkcji mleka. Formalna dyskusja dotycząca kształtu wspólnej polityki rolnej do 2020 r. rozpoczęta została 12 października 2011 r. opublikowaniem pakietu projektów rozporządzeń również w powyższym zakresie. Przypomnę, że to okres polskiej prezydencji. Dobrze by było, żeby polscy rolnicy, polscy producenci mleka znali ostateczne stanowisko w tej kwestii i nie tylko tej, ale w ogóle w kwestii przyszłości polskiego rolnictwa.

    Na koniec: Czy przypadkiem zmiana ustawy nie jest takim pierwszym miękkim sygnałem dla producentów mleka, że polski rząd nie ma zamiaru walczyć o utrzymanie kwotowania po 2015 r.? Jeśli tak, to polscy rolnicy po raz kolejny mogą zostać oszukani, bo - tak jak wspomniałem na początku - 230 tys. producentów zginęło z rynku, a ci, którzy zostali, to po 2015 r. mogą po prostu zostać zalani mlekiem od potentatów z Unii Europejskiej.

    Mam szereg pytań do pana posła sprawozdawcy, ale wykorzystam je w czasie zadawania pytań. Dziękuję, panie marszałku. (Oklaski)



Poseł Zbigniew Babalski - Wystąpienie z dnia 11 kwietnia 2012 roku.


79 wyświetleń