Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Dariusz Cezar Dziadzio:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Wybudowany w 1974 r. zalew na rzece Wisłok spełnia ważne funkcje dla miasta, a przede wszystkim zapewnia pobór wody dla wodociągu komunalnego Rzeszowa, wody technologicznej dla dawnego WSK, obecnego UTC, zabezpiecza przed wodami powodziowymi, a także stwarza atrakcyjne tereny rekreacyjne dla mieszkańców.

    Na skutek postępującego zamulenia i wypłycenia wszystkie funkcje zalewu, dla jakich został wybudowany, są bardzo poważnie zagrożone. Dodatkowo zalew w obecnym stanie technicznym wymaga ciągłego sprzątania, jako że staje się magazynem śmieci pochodzących z obszaru dorzecza rzeki Wisłok, co pociąga za sobą znaczące koszty ponoszone zarówno przez jego właściciela - Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie, jak również miasto Rzeszów.

    W wyniku wieloletnich zaniedbań w utrzymaniu zalewu powstały na jego terenie rozległe i cenne siedliska przyrodnicze, co stało się przesłanką do włączenia części zalewu do obszarów Natura 2000. Jednakże w opinii środowisk naukowych zalew w obecnym stanie stanowi bardzo poważne zagrożenie nie tylko dla tak cennego środowiska przyrodniczego, ale także zagrożenie sanitarne dla mieszkańców miasta Rzeszowa.

    W 2009 r. prezydent miasta Rzeszowa Tadeusz Ferenc podjął działania zmierzające do jego odmulenia. Nawiązał on kontakt z firmą Murpol, która w zamian za pozyskany z dna zalewu urobek wyraziła gotowość nieodpłatnego wykonania tych prac. Po przeprowadzeniu trudnej i długotrwałej procedury administracyjnej firma ta uzyskała w 2010 r. od marszałka województwa podkarpackiego pozwolenie wodnoprawne i przystąpiła do wykonywania odmulenia. W tym momencie do akcji przystąpili ekolodzy z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków z siedzibą w Gdańsku i Stowarzyszenia Ekologiczno-Kulturalnego Klub Gaja z Wilkowic (województwo śląskie), skutecznie torpedując rozpoczęte prace. Organizacje te posłużyły się absurdalnymi argumentami także z punktu widzenia ochrony przyrody. Należy podkreślić, że w wydanym przez marszałka województwa podkarpackiego pozwoleniu wodnoprawnym regionalny dyrektor ochrony środowiska w maksymalnym stopniu określił warunki prowadzenia prac odmuleniowych, zapewniając pełne bezpieczeństwo zasobom przyrodniczym. Niestety, w obliczu działań ekologów prywatny wykonawca wycofał się z dalszego prowadzenia prac. Skłoniło to władze miasta oraz właściciela zalewu do poszukiwania nowego sposobu rozwiązania tego problemu.

    Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie jest w pełni świadomy spoczywającego na nim obowiązku utrzymania zalewu we właściwym stanie technicznym, dbania o część konstrukcyjną zapory, jak również właściwego gospodarowania wodą. Problemem jest natomiast brak możliwości zabezpieczenia na ten cel środków z własnego budżetu.

    W związku z tym Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie w dniu 31 stycznia 2012 r. złożył w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie wniosek o dofinansowanie przedsięwzięcia pn. ˝Odtworzenie pojemności zbiornika przystopniowego na rzece Wisłok w Rzeszowie - I etap˝.

    Działania prezydenta miasta Rzeszowa oraz Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie zaowocowały także umieszczeniem tego przedsięwzięcia na liście zadań priorytetowych przez prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej.

    Dziś apeluję z tego miejsca do ministra środowiska o wsparcie tego projektu, dzięki czemu Zalew Rzeszowski ma szansę spełnić swoją rolę w zakresie przypisanych mu funkcji oraz stać się miejscem wypoczynku i rekreacji mieszkańców Rzeszowa, jak i nie tylko mieszkańców Rzeszowa. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Dariusz Cezar Dziadzio - Oświadczenie z dnia 01 marca 2012 roku.


79 wyświetleń

Zobacz także: