Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

4 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie przedstawionego przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej projektu ustawy o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych i ustawy o sporcie (druk nr 80).


Poseł Zbigniew Babalski:

    Dziękuję bardzo.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Oczywiście wydaje się, że żadne prawo nie ureguluje norm życia, jeśli zabraknie zdrowego rozsądku. I w pewnym momencie tego zdrowego rozsądku zabrakło Polskiemu Związkowi Piłki Nożnej. Tu chciałbym też zwrócić się do naszych kolegów i koleżanek z komisji sportu: chyba do głowy by nam nie przyszło, gdy pracowaliśmy nad ustawą o sporcie, że coś takiego może po prostu się wydarzyć. Wydaje się, że jesteśmy normalnymi obywatelami, dla których takie symbole są przede wszystkim na pierwszym miejscu. Ja też się cieszę, że jest ta regulacja, aczkolwiek pewnie by jej nie było, gdyby nie to wydarzenie w PZPN.

    Panie ministrze, mam dwie wątpliwości i zwracam się z prośbą, żeby pan je rozwiał. Czy wyraz ˝używa˝ jest wystarczający w tym zapisie? W ustawie o sporcie też zapisaliśmy używanie symboli narodowych. Czy nie należałoby jednak wpisać obowiązku (Dzwonek), oczywiście poza tymi wyjątkami odnośnie do międzynarodowych organizacji sportowych? I tu proszę o rozwianie wątpliwości. To po pierwsze. I druga sprawa, która również nasuwa pewną wątpliwość - chodzi o używanie, wykorzystywanie do celów gospodarczych przedmiotów będących odwzorowaniem stroju. To mają w zakresie swoich uprawnień polskie związki oraz Polski Komitet Olimpijski, ale jest tu zapis, który mówi o tym, że te uprawnienia mogą być cedowane na inne podmioty. Jakie to mogą być ˝inne podmioty˝, w jakim trybie wybierane? Czy tutaj nie odegra dużej roli uznaniowość, panie ministrze? Kto będzie prowadził kontrolę tego? Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Zbigniew Babalski - Wystąpienie z dnia 21 grudnia 2011 roku.


86 wyświetleń