Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

25 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Nadzwyczajnej o przedstawionym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej projekcie ustawy o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (druki nr 3288 i 3632).


Poseł Stanisław Szwed:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Przedstawiam stanowisko Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość wobec prezydenckiego projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw zawartego w druku nr 3288 i odnoszącego się do niego sprawozdania Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach, druk nr 3632.

    Celem proponowanych zmian jest wprowadzenie rozwiązań umożliwiających łatwiejsze korzystanie przez pracowników z uprawnień związanych z urlopami rodzicielskimi i dających możliwość lepszego godzenia pracy z życiem rodzinnym. Warto przypomnieć, że przy dużej nowelizacji niektóre sprawy były już poruszane w trakcie prac i znalazły się teraz w projekcie prezydenckim. Ze względu na to, o czym już mówiliśmy, że w trakcie prac podkomisji do części rozwiązań zarówno Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, jak również Biuro Legislacyjne Sejmu zgłosiło zastrzeżenia, wykreślono część zmian, które były zawarte w projekcie, do których zastrzeżeń nie udało się w trakcie prac podkomisji usunąć, m.in. przepisy dotyczące uprawnień do różnych form elastycznej organizacji czasu pracy, przepisy z tym związane o charakterze antydyskryminacyjnym. Zachowano dotychczasowe przepisy dotyczące powrotu do pracy przed terminem zakończenia urlopu wychowawczego i łączenia tego urlopu z pracą, uznając, że jeżeli jest to urlop bezpłatny, to wymaga on większej elastyczności dla pracowników. Wykreśliliśmy również nowe zasady korzystania z przerw na karmienie dziecka przez matki ze względu na wątpliwości podnoszone przez Ministerstwo Zdrowia, mówiła o tym pani poseł sprawozdawca.

    Wprowadziliśmy do ustawy nowe zasady wykorzystywania zwolnienia na dziecko do 14. roku życia. Pracownik będzie mógł wybrać: albo tak jak dotychczas dwa dni robocze, albo będzie mógł wykorzystać to zwolnienie w formie godzinowej. W zdecydowany sposób umożliwi to lepsze wykorzystanie tych dwóch dni, co do których pracownik będzie mógł podjąć decyzję. Nie zmieniliśmy wymiaru urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Teraz będzie to urlop rodzicielski i będzie mógł być wykorzystywany do ukończenia przez dziecko 6. roku życia - w obecnych przepisach było do 5. roku życia. Myślę, że to potrzebna i ważna zmiana. Wprowadzamy również proporcjonalność wydłużenia wymiaru urlopu rodzicielskiego w przypadku łączenia urlopu z pracą u pracodawcy, który go udzielił.

    Zmiany, które zostały przyjęte, to uproszczenie i ujednolicenie systemu urlopów związanych z rodzicielstwem. Wiązało się to również ze zmianami w ustawach dotyczących pragmatyk służbowych. W tym przypadku nie uwzględniliśmy wniosków, które były zgłaszane na posiedzeniu podkomisji ze strony Ministerstwa Obrony Narodowej, ABW, CBA i innych służb, aby ponownie dokonać zmian we wcześniej przyjętych rozwiązaniach dotyczących urlopów rodzicielskich. Z jednej strony było to wyjście poza zakres dotychczasowej propozycji zawartej w projekcie, a z drugiej strony uznaliśmy, że powrót do wcześniej przyjętych rozwiązań w tak krótkim czasie nie byłby wskazany.

    Dodatkowo musieliśmy wziąć pod uwagę, przyjmując ostateczne terminy wejścia w życie projektowanych zmian, równocześnie procedowane projekty ustaw dotyczących zarówno ustawy o świadczeniach rodzinnych, jak i zmian w Kodeksie pracy związanych z umowami na czas określony. Dlatego data wejścia w życie ustawy to 2 stycznia 2016 r., a art. 182 Kodeksu pracy - 1 marca 2016 r.

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! To jest kolejna zmiana, której dokonujemy w Kodeksie pracy. Myślę, że trzeba dać trochę czasu, aby nowe rozwiązania zaczęły dobrze funkcjonować. Myślę, że w nowej kadencji Sejmu będzie możliwość przyjrzenia się przepisom, które będą obowiązywać, jak powiedziałem, żebyśmy mieli możliwość późniejszej oceny, jak te przepisy funkcjonują. Kolejne szybkie zmiany, które są dokonywane, nie służą dobrze procesowi legislacyjnemu, tym bardziej że materia Kodeksu pracy już wielokrotnie była nowelizowana. Warto również, abyśmy w późniejszym czasie spokojnie zastanowili się nad tym, czy trzeba dokonać kompleksowej oceny tych przepisów i ewentualnie dokonać zmian.

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość poprze zaproponowane rozwiązania zawarte w sprawozdaniu Komisji Nadzwyczajnej. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Stanisław Szwed - Wystąpienie z dnia 22 lipca 2015 roku.

Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o przedstawionym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej projekcie ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw


203 wyświetleń




Zobacz także:


Poseł Stanisław Szwed - Wystąpienie z dnia 08 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 96 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o rozpatrywaniu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Stanisław Szwed - Wystąpienie z dnia 09 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 96 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Stanisław Szwed - Wystąpienie z dnia 21 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o pracy na morzu

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Stanisław Szwed - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Informacja bieżąca w sprawie funkcjonowania Regionalnego Systemu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Stanisław Szwed - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Stanisław Szwed - Wystąpienie z dnia 04 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Stanisław Szwed - Wystąpienie z dnia 09 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Stanisław Szwed - Wystąpienie z dnia 10 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Informacja bieżąca w sprawie działań rządu w dziedzinie opieki...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Stanisław Szwed - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Stanisław Szwed - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o: - poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy