Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

29 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie ministra spraw wewnętrznych z realizacji w 2014 r. ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (druk nr 3304) wraz ze stanowiskiem Komisji Spraw Wewnętrznych (druk nr 3349).


Poseł Bogdan Rzońca:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! W imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość mam zaszczyt odnieść się do sprawozdania ministra spraw wewnętrznych z realizacji w 2014 r. ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców.

    Ustawa z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców zawiera regulacje dotyczące problemu nabywania nieruchomości przez cudzoziemców w Polsce. Wprowadzają one wymóg wydania zezwolenia jako decyzji administracyjnej przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych. Zezwolenie wymagane jest także w przypadku nabycia lub objęcia przez cudzoziemca udziałów lub akcji w spółce handlowej z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, będącej właścicielem lub wieczystym użytkownikiem nieruchomości w Polsce w przypadku określonym w art. 3e ust. 1 i 2 ustawy.

    Omawiana ustawa obowiązuje od dnia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, tj. od 1 maja 2004 r. Przepisy ustawy są dostosowane do wymogów prawa europejskiego. Wszyscy cudzoziemcy, także z Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Konfederacji Szwajcarskiej, mają obowiązek przy zakupie nieruchomości rolnych i leśnych uzyskać zezwolenie od ministra spraw wewnętrznych. Akty prawne regulujące kwestię nabywania nieruchomości przez cudzoziemców to właśnie ta ustawa, rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych z dnia 20 czerwca 2012 r. oraz rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 23 listopada 2004 r. w sprawie trybu postępowania i szczegółowych zasad prowadzenia rejestrów nieruchomości, udziałów i akcji nabytych lub objętych przez cudzoziemców.

    Zawsze, gdy podejmujemy temat nabywania nieruchomości przez cudzoziemców, powinniśmy pamiętać o tym, czy decyzja o sprzedaży nie zagraża bezpieczeństwu państwa, nie zagraża obronności państwa polskiego, czy nie zagraża ona porządkowi publicznemu. Mamy co do tego pewne wątpliwości, jako Prawo i Sprawiedliwość, chociażby z tego powodu, że ponad 2 lata temu Prawo i Sprawiedliwość złożyło projekt ustawy dotyczący zabezpieczenia praw polskich rolników do zakupu ziemi na cele rolnicze, a rząd tego tematu nie podjął.

    Dzisiaj słyszę, że jest powołana podkomisja, natomiast finału tej sprawy na razie nie ma, dlatego że do tej pory rząd nie wyraził zdania na ten temat, a posłowie, rolnicy oczekują tego. Ponadto ten rząd nie chce przeprowadzić referendum ogólnokrajowego, w którym chcielibyśmy zapytać Polaków o ich zdanie na temat prywatyzacji Lasów Państwowych, bo takie konsekwencje może mieć zapis o włączeniu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe do sektora finansów publicznych. Rząd PO i PSL wrzucił do kosza 2,5 mln podpisów, nie dopuszczając do przeprowadzenia referendum. Pamiętamy też sławetną noc z 17 na 18 grudnia 2014 r., kiedy zabrakło 5 głosów do zmiany konstytucji państwa polskiego, żeby można było sprzedawać lasy na cele publiczne. Akurat tak się złożyło, że tej koalicji zabrakło 5 głosów.

    (Poseł Jan Kulas: Ta debata dotyczy czegoś innego.)

    Proszę mi nie przeszkadzać, panie pośle.

    Ten rząd także nie chciał renegocjować traktatu akcesyjnego. Dziś wiemy - 1 maja 2016 r. już wkrótce - że można było przez te lata - o to wnioskowaliśmy - renegocjować traktat europejski. Dziś siła nabywcza średniej pensji Polaka jest niska, wobec tego należało renegocjować traktat w taki sposób, by wolny obrót ziemią w Polsce nastąpił wtedy, gdy siła nabywcza pensji Polaka będzie stanowić 90% średniej siły nabywczej w 5 najbogatszych państwach Unii Europejskiej. Dziwne jest też, że minister spraw wewnętrznych wydaje zezwolenia na nabycie nieruchomości rolnych przez cudzoziemców, jeśli sprzeciwu nie wniesie minister rolnictwa. Nie ma jednak wpisanego w ustawę przepisu mówiącego o obligatoryjności, konieczności pytania ministra środowiska o sprzedaż ziemi. Jest to fakultatywne. Polskie grunty rolne są atrakcyjne dla zagranicznych nabywców z bardzo wielu powodów. Grunty te są dogodnie położone, w centrum kontynentu europejskiego, w niewielkim stopniu zdegradowane intensywnymi uprawami, atrakcyjne cenowo. W Polsce średnia cena hektara ziemi wynosi ok. 5197 euro, w Holandii - 52 tys. euro, w Niemczech - 25 tys. euro.

    12 maja 2015 r. minęły 34 lata od założenia NSZZ Rolników Indywidualnych ˝Solidarność˝. Dziś rolnicy protestują w zielonym miasteczku przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów i nadal proszą o wprowadzenie ustawy dotyczącej ograniczenia sprzedaży polskiej ziemi cudzoziemcom.

    Jaka jest puenta tego wszystkiego? Po pierwsze: Czy rząd chce znać prawdę na temat rzeczywistych transakcji dotyczących sprzedaży polskiej ziemi? Naszym zdaniem nie chce znać prawdy. Czy rząd wie, że mamy do czynienia ze słupami, czyli osobami podstawionymi w celu zakupu polskiej ziemi? Na wsi ludzie wiedzą, że ktoś kupuje ziemię, ale urzędnik tego nie wie. (Dzwonek)

    Już kończę, panie marszałku, jeszcze 5 sekund.

    Polski rolnik zakupiłby ziemię na cele rolnicze, ale rząd po prostu nie chce mu pomóc, nie stwarza preferencyjnych dla niego warunków zakupu tej ziemi. Dlaczego rząd ignoruje 2,6 mln podpisów i obywatelski projekt ustawy dotyczący obrony polskiej ziemi i lasów? On cały czas leży. 9 maja minął rok od jego złożenia. Jak to się dzieje, że rolnika nie stać na kupno ziemi? Cena ziemi wzrasta. W Polsce w przeciągu ostatnich 14 lat cena ziemi wzrosła o 500%. Ktoś kupuje tę ziemie, ktoś ją sprzedaje, a rząd o tym nie wie czy nie chce wiedzieć, czy nie chce znać całej prawdy.

    W związku z tym, że mamy bardzo krytyczne uwagi do tego sprawozdania, że minister spraw wewnętrznych w tym wypadku właściwie jest tylko depozytariuszem informacji, nie reaguje on stanowczo na różnego rodzaju przejawy nieprawidłowości, składam wniosek o odrzucenie informacji, który niniejszym przekazuję panu marszałkowi. (Oklaski)

    (Poseł Jan Kulas: Oj, ciągle straszą.)



Poseł Bogdan Rzońca - Wystąpienie z dnia 15 maja 2015 roku.

Posiedzenie Sejmu RP nr 92 Sprawozdanie Ministra Spraw Wewnętrznych z realizacji w 2014 r. ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców wraz ze stanowiskiem Komisji


590 wyświetleń




Zobacz także:


Poseł Bogdan Rzońca - Wystąpienie z dnia 04 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Bogdan Rzońca - Wystąpienie z dnia 04 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Bogdan Rzońca - Wystąpienie z dnia 04 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Bogdan Rzońca - Wystąpienie z dnia 10 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Informacja bieżąca w sprawie działań rządu w dziedzinie opieki...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Bogdan Rzońca - Wystąpienie z dnia 10 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie uchwały w sprawie sytuacji...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Bogdan Rzońca - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o przedstawionym przez Prezydenta...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Bogdan Rzońca - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Przedstawiony przez Prezesa Rady Ministrów dokument: "Stan...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Bogdan Rzońca - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Przedstawiony przez Prezesa Rady Ministrów dokument: "Stan...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Bogdan Rzońca - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Informacja bieżąca w sprawie przyjęcia przez Polskę osób...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Bogdan Rzońca - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o rewitalizacji

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy