Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

18 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Zdrowia o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz niektórych innych ustaw (druki nr 3107 i 3343).


Poseł Barbara Czaplicka:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Panie Ministrze! Mam zaszczyt przedstawić w imieniu Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska RP opinię dotyczącą rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz niektórych innych ustaw, druk sejmowy nr 3107.

    Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz niektórych innych ustaw ma na celu dostosowanie przepisów istniejących w tym zakresie do aktualnej sytuacji na rynku środków psychoaktywnych. Dynamiczny rozwój rynku tzw. dopalaczy i środków zastępczych zmienia sytuację w zakresie dostępności substancji psychoaktywnych i wymaga dostosowania prawa, jak i zmiany w organizacji zwalczania narkomanii.

    Proponowane zmiany w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii mają za zadanie ograniczyć obserwowane nowe zjawiska na rynku środków psychoaktywnych przy pomocy nowych środków, bardziej odpowiadających obecnej specyfice rynku tych produktów. Omawiany projekt doprecyzowuje także niektóre pojęcia obecne w ustawie w celu lepszego stosowania w praktyce działań polegających na ściganiu przestępstw związanych z obrotem środkami psychoaktywnymi. Projekt dokonuje redefinicji pojęcia narkomania, uzupełniając ją o nową substancję psychoaktywną. Zgodnie z projektem nową substancją psychoaktywną jest substancja pochodzenia naturalnego lub syntetycznego o działaniu na ośrodkowy układ nerwowy. Podobnie zmianie ulega także definicja środka zastępczego.

    Istotną zmianą w proponowanej ustawie jest powołanie nowego zespołu opiniodawczo-doradczego. W gestii tego zespołu są zadania związane z oceną potencjalnych zagrożeń dla zdrowia i życia ludzi wynikających z używania substancji, co do których istnieje podejrzenie, że działają na ośrodkowy układ nerwowy, a także z oceną nowych substancji mogących wykazywać działanie na ośrodkowy układ nerwowy i rekomendowanie ministrowi zdrowia zmian w załącznikach do ustawy i rozporządzeniu o nowych substancjach psychoaktywnych. Omawiany zespół ma działać na rzecz ministra zdrowia, umiejscowiony będzie jednak przy głównym inspektorze sanitarnym. Członkami tego zespołu będą specjaliści z zakresu nauk chemicznych, farmakologii, toksykologii klinicznej, nauk społecznych i prawnych, gdyż niezbędna jest interdyscyplinarna ocena ekspercka.

    Kolejna zmiana w omawianym projekcie ustawy dotyczy uregulowania działań Służby Celnej w przypadku, gdy zachodzi podejrzenie przywozu do Polski produktu będącego nową substancją psychoaktywną (środkiem zastępczym).

    Niezwykle ważna jest proponowana zmiana w ustawie Prawo farmaceutyczne, dotycząca obrotu detalicznego produktami leczniczymi zawierającymi w składzie substancje o działaniu psychoaktywnym wydawane bez przepisu lekarza - OTC.

    W projekcie jest też zmiana w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej dotycząca przeprowadzania kontroli przedsiębiorcy odnośnie do wytwarzania, przewozu i dystrybucji. W tym przypadku projekt wymienionej ustawy proponuje odejście od wcześniejszego powiadamiania o kontroli.

    Proponowany rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz niektórych innych ustaw z druku sejmowego nr 3107 został pozytywnie zaopiniowany przez Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska RP.

    Jednocześnie chciałam zgłosić poprawkę do projektu ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz niektórych innych ustaw zamieszczonego w druku nr 3343. W art. 1 w zmianie 12 lit. b w ust. 4 po wyrazach: ˝podmioty, o których mowa w ust. 2˝ należy dodać ˝oraz jednostki naukowe˝. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Barbara Czaplicka - Wystąpienie z dnia 23 kwietnia 2015 roku.


162 wyświetleń

Zobacz także: