Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

11 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Obrony Narodowej oraz Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy Prawo o ustroju sądów wojskowych (druki nr 2675 i 3189).


Poseł Bożena Sławiak:

    Serdecznie dziękuję, panie marszałku.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Mam zaszczyt w imieniu Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska zaprezentować stanowisko wobec rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo o ustroju sądów wojskowych, druki nr 2675 i 3189.

    U podłoża konieczności zmian tej ustawy leży likwidacja w 2011 r. na poziomie ustawowym komórki organizacyjnej Ministerstwa Sprawiedliwości - Departamentu Sądów Wojskowych, a co za tym idzie, potrzeba określenia realizowanego przez ministra sprawiedliwości zewnętrznego i wewnętrznego nadzoru nad sądami wojskowymi w zakresie ich organizacji i działalności administracyjnej.

    Konieczne stało się przyjęcie rozwiązań podobnych do tych, jakie funkcjonują w sądach powszechnych. Projekt nowelizacji tej ustawy pozwala określić, kto w imieniu ministra będzie realizował zadania służby nadzoru, precyzuje zakres tego nadzoru i ustala czynności realizowane w jego ramach. Niezbędne stało się także ustalenie zapisami tej ustawy czynności, jakie w ramach nadzoru będą wykonywać służby reprezentujące nasz kraj przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Znowelizowana ustawa wyposaży także ministra sprawiedliwości w kompetencje umożliwiające przeprowadzanie lustracji sądu lub wydziału sądu, a także działalności nadzorczej prezesa sądu, pozwalające na analizę informacji rocznej o działalności sądów wojskowych na obszarze okręgu, dające możliwość żądania wyjaśnień lub wezwania do uzupełnienia informacji.

    Projekt ustawy odnosi się również do trybu powoływania prezesów sądów wojskowych, znosząc jednocześnie kadencyjność stanowisk w tych sądach ze względu na specyfikę sądownictwa wojskowego. Dotyczy to głównie etatyzacji stopniami wojskowymi oraz małych możliwości przesunięcia osób funkcyjnych na równorzędne stanowiska. Nowelizacja przedmiotowej ustawy stała się więc koniecznością i, jak to określono w podkomisji, ważne jest, że wyeliminuje ona zbędną procedurę prowadzenia postępowania w sytuacji, kiedy kandydująca na stanowisko sędziego sądu wojskowego osoba nie spełnia warunków do objęcia tego stanowiska. Zniesienie tych procedur pozwoli zredukować zbędne koszty i oszczędzić czas im poświęcony. Należy podkreślić, że w trakcie prac nad projektem ustawy uwzględniono sugestie środowiska sądów wojskowych dotyczące rezygnacji z kadencyjności prezesów i zastępców prezesów sądów wojskowych. Uszczegółowiono także zasady archiwizacji, warunki i tryb niszczenia i przekazywania archiwom państwowym akt sprawy.

    Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska stoi na stanowisku, że projekt nowelizacji ustawy jest słuszny i zasadny, a zmiany, które wprowadza poprzez sprecyzowanie kompetencji ministra sprawiedliwości w zakresie nadzoru nad sądami wojskowymi, pozwolą na lepsze funkcjonowanie sądów wojskowych i usprawnią nadzór ministra w tym zakresie, a co ważne, nie naruszą niezawisłości sędziów.

    Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska rekomenduje Wysokiej Izbie przyjęcie tej ustawy, a jednocześnie wnosi poprawkę, którą kieruję na ręce pana marszałka. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Bożena Sławiak - Wystąpienie z dnia 19 marca 2015 roku.


87 wyświetleń

Zobacz także: