Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

3 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o lasach oraz niektórych innych ustaw (druki nr 3147 i 3216).


Poseł Jerzy Sądel:

    Dziękuję, panie marszałku, za przedłużenie czasu do 1,5 minuty.

    Wysoka Izbo! Aktualnie procedowane są równolegle dwie zmiany ustawy o lasach, co samo w sobie nie może nie budzić zdziwienia. Ten brak synchronizacji i koordynacji prac legislacyjnych nad zmianą ustawy o lasach jest uzasadniony pilnością wprowadzenia do porządku prawnego norm nakładających sankcje za naruszenie przepisów unijnych dotyczących sprowadzania do Unii Europejskiej drewna i produktów z drewna spoza granic Unii, a także dotyczących należytej staranności przy wprowadzaniu drewna i produktów z drewna po raz pierwszy na wspólny rynek.

    Rozporządzenia unijne mają to do siebie, że w państwach członkowskich stosuje się je wprost, są źródłem prawa powszechnego, choć nie stanowią konstytucyjnego źródła prawa. Oba rozporządzenia nie zawierają przepisów określających konsekwencje, czyli sankcje, za ich naruszenie, fachowo mówi się, że nie zawierają tzw. przepisów sankcjonujących.

    Przywóz drewna do Unii Europejskiej w sposób oczywisty nie jest częścią składową gospodarki leśnej. Uregulowanie w ustawie o lasach, która jako żywo nie powinna dotyczyć kwestii importu surowca drzewna, spraw zezwoleń na przywóz drewna do Unii Europejskiej spoza jej granic jest rozwiązaniem trudnym do zaakceptowania na gruncie zasad prawidłowej legislacji. (Dzwonek) Nie wolno ustawy, którą przez ponad 20 lat udało się utrzymywać w ryzach dyscypliny tematycznej, zachwaszczać zagadnieniami, które z gospodarką leśną nie mają nic wspólnego. Przepisy dotyczące sankcji za naruszenie obu rozporządzeń nie powinny być materią ustawy o lasach. Przepisy dotyczące sankcji za naruszenie drugiego z wcześniej wymienionych rozporządzeń powinny zostać uwzględnione w Prawie ochrony środowiska, a nie w ustawie o lasach. Naszym zdaniem Lasy Państwowe powinny podjąć wszelkie dozwolone działania o niewładczym charakterze, aby uświadomić czynnikom decydenckim, iż ujęcie w ustawie o lasach przepisów sankcjonujących przepisy wcześniej wymienionych rozporządzeń unijnych jest rozwiązaniem nieprawidłowym, niezgodnym z zasadami prawidłowej legislacji.

    Panowie posłowie i panie posłanki z PO i PSL, dokąd zmierzacie?

    (Poseł Ewa Wolak: Minęły już 3 minuty.)

    Dokąd zmierzacie? Prawo i Sprawiedliwość będzie głosowało za odrzuceniem projektu wymienionej ustawy. Dziękuję.



Poseł Jerzy Sądel - Wystąpienie z dnia 18 marca 2015 roku.


128 wyświetleń

Zobacz także: