Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

24 i 25 punkt porządku dziennego:



  24. Przedstawione przez Radę Ministrów sprawozdanie z wykonania ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2011 r. (druk nr 2109) wraz ze stanowiskiem Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz Komisji Zdrowia (druk nr 2743).
  25. Przedstawione przez Radę Ministrów sprawozdanie z wykonania ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi w okresie od dnia 1 stycznia 2012 r. do dnia 31 grudnia 2012 r. (druk nr 2301) wraz ze stanowiskiem Komisji Zdrowia (druk nr 2744).


Poseł Jarosław Tomasz Jagiełło:

  Dziękuję.

    Pani Marszałek! Wysoki Sejmie! Chciałbym zadać kilka pytań. Zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi sprawozdanie z wykonania ustawy składane jest przez Radę Ministrów Sejmowi Rzeczypospolitej Polskiej corocznie. Czy mógłbym uzyskać odpowiedź na pytanie, dlaczego w 2015 r. rozpatrujemy aż dwa sprawozdania - za 2011 i 2012 r.?

    Drugie pytanie. Jednym z celów opisanych w sprawozdaniu jest podniesienie kompetencji członków gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych i zwiększenie skuteczności podejmowanych przez nie działań. Członkowie gminnych komisji na podstawie art. 18 ust. 8 ustawy o wychowaniu w trzeźwości przeprowadzają kontrolę punktów sprzedaży alkoholu. Bardzo proszę o odpowiedź na pytania. Jak wiele podczas takiej kontroli ujawniono nieprawidłowości mających znamiona wykroczenia lub przestępstwa? Czy współpraca członków miejskich i gminnych komisji w zakresie kontroli punktów sprzedaży napojów alkoholowych ze strażą gminną przy udziale funkcjonariuszy Policji jest standardem czy też rzadkością? Spożycie jakich rodzajów alkoholu w Polsce na przestrzeni ostatnich lat wzrasta, a jakich maleje? Czy państwo mają na ten temat jakieś dane, precyzyjne dane statystyczne?

    Kolejne pytanie. Od ogólnej zasady zakazu reklamy alkoholu ustawodawca przewidział wyjątek w odniesieniu do piwa, którego reklama dozwolona jest pod pewnymi warunkami. Czy są prowadzone badania dotyczące wpływu reklamy piwa na rynek sprzedaży piwa i innych alkoholi?

    Następne pytanie. W 2012 r. było ok. 152 500 punktów sprzedaży alkoholu. Czy w stosunku do lat poprzedzających nastąpił wzrost liczby punktów sprzedaży alkoholu, czy też spadek?

    I ostatnie pytanie. Zgodnie z zapisem ustawowym gmina reguluje liczbę punktów sprzedaży alkoholu. W niektórych dokumentach Światowej Organizacji Zdrowia na 15 tys. mieszkańców powinien przypadać jeden punkt sprzedaży. W Polsce jeden punkt sprzedaży przypada na 250 osób. (Dzwonek) Czy przyprowadzono analizę, w jak dużym zakresie zmniejszenie liczby punktów sprzedaży wpływa na zmniejszenie spożycia alkoholu? Dziękuję.



Poseł Jarosław Tomasz Jagiełło - Wystąpienie z dnia 06 lutego 2015 roku.


170 wyświetleń