Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

6 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (druk nr 2953).


Poseł Zofia Popiołek:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W imieniu klubu Twój Ruch mam zaszczyt przedstawić nasze stanowisko w sprawie zmiany ustawy Prawo budowlane, druk nr 2953.

    Padło tu dużo słów w obronie działkowców, mówiono, że oni jedyni, pierwsi. Nasze stanowisko było jasne od początku. Idea ogródków działkowych, która w Polsce tak pięknie rozkwitła, jest coraz modniejsza na Zachodzie. Unicestwiając te ogródki, w zasadzie cofamy się. Rzucanie tych kłód, ta niepewność ludzi, którzy mają te ogródki, jest to dla mnie i dla nas myślących perspektywicznie, przyszłościowo zupełnie niezrozumiałe.

    Oczywiście w pełni popieramy inicjatywę obywatelską, która ma na celu doprecyzowanie definicji altany. Tu podzielam zdanie mojego przedmówcy, który mówił o wykładni literalnej tylko. Bo skoro w zasadzie w praktyce ukształtowała się definicja swoistej altany jako małego budyneczku o powierzchni 35 m?, można było na przykład wprowadzić zmiany do słownika języka polskiego dookreślające inny rodzaj altany niż tylko ta tradycyjna, XIX-wieczna, ażurowa. Ale wydaje mi się, że Prawo budowlane powinno być bardzo czytane przez praktyków, nie tylko przez sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego, ale i nadzór budowlany, powinno być bardzo precyzyjne, dlatego taka precyzyjna definicja jest potrzebna. Oczywiście będziemy to całym sercem popierać.

    Mam jedną serdeczną prośbę do zarządów ogródków działkowych. Nie ukrywajmy, że my tutaj, oderwani trochę od rzeczywistości, nie zdajemy sobie sprawy, że ogródki działkowe bardzo często w zimie stanowią miejsce schronienia ludzi, którzy mieszkań nie mają. Wyjeżdżając na to posiedzenie z Bydgoszczy, usłyszałam taką relację dziennikarską, że właściciele ogródka mają tylko ten domeczek i próbują tam przezimować, bo nie mają mieszkania. Dopóki my tego nie ucywilizujemy, na tym gruncie, bądźmy bardziej liberalni i przyjaźni wobec tych ludzi, którzy znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji. Taki cel miała polska spółdzielczość mieszkaniowa i moim zdaniem takie społeczne i przychylne sąsiadom myślenie powinno być nakierowane właśnie na waszych członków. Oczywiście nie powinno być to powszechną praktyką, bo wiadomo, że te ogródki nie mają stanowić miejsca mieszkania, tylko być wykorzystywane zgodnie ze swym charakterem rekreacyjnym i sezonowym. Natomiast mamy sytuację mieszkaniową taką, jaką mamy, z czego Wysoka Izba chyba, pomijając ciągle ten temat, nie zdaje sobie sprawy, a coraz więcej ludzi...

    Mam jeszcze jedną serdeczną prośbę. Chciałabym stworzyć możliwość wystąpienia w sprawie tego wyroku Trybunału Konstytucyjnego człowiekowi, którego bardzo szanuję, panu posłowi Józefowi Zychowi, żeby zabrał głos i wyjaśnił kwestie związane z tym wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego. To w ramach czasu, który ja mam. (Oklaski)

    (Poseł Jakub Rutnicki: Brawo, pani poseł.)



Poseł Zofia Popiołek - Wystąpienie z dnia 18 grudnia 2014 roku.


35 wyświetleń

Zobacz także: