Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

12 punkt porządku dziennego:


Przedstawiony przez prezesa Rady Ministrów dokument: Informacja Rady Ministrów o realizacji w roku 2013 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (druk nr 2713) wraz ze stanowiskiem Komisji Polityki Społecznej i Rodziny (druk nr 2802).


Poseł Zofia Popiołek:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Pani Minister! W imieniu Klubu Poselskiego Twój Ruch mam zaszczyt przedstawić nasze stanowisko wobec informacji Rady Ministrów o realizacji w roku 2013 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, druk nr 2713.

    Pan poseł Tomaszewski przedstawił tutaj szereg liczb, ustosunkował się do sprawozdania, jeżeli chodzi o liczby. Klub SLD uznaje, że nie jest to 100-procentowe wykonanie ustawy. Wydaje mi się, że w tak trudnym temacie, który dotyczy rodzin zagrożonych różnymi patologiami, same cyfry nie są najważniejsze. Nasz klub uznaje, iż samo wprowadzenie ustawy to krok w bardzo dobrym kierunku. To jest zmiana, która dotyczy pewnego rodzaju filozofii w zakresie zajmowania się rodziną, chodzi o inny stosunek do tych rodzin. Są pewne mankamenty. Chodzi między innymi o to, że sprawozdanie jest za 2013 r., a w 2014 r. mieliśmy szereg nowelizacji, które zmieniły charakter ustawy. Z jednej strony można to postrzegać jako coś negatywnego, deformowanie rzeczywistości, a z drugiej strony, że jest to bardzo szybka reakcja na postulaty, które są zgłaszane przez posłów, przez środowiska. Uważam to za rzecz bardzo pozytywną, ponieważ pracujemy na żywym organizmie, który przez lata był, moim zdaniem, w znacznym stopniu zaniedbywany. Te nowe rozwiązania, które wprowadziła ustawa, chodzi o asystenta rodzin, placówki wsparcia dziennego, wreszcie rodziny wspomagające, są rozwiązaniami, które powinny były zaistnieć lata temu. Być może dzisiaj bylibyśmy w zupełnie innym miejscu. Wiele osób można by było jakoś uratować, jeżeli chodzi o różne rodzaje patologii.

    Z uwagi na to, iż widzę otwartość na tego rodzaju zmiany, które idą w dobrym kierunku, jeżeli chodzi o Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, że widzę kreatywność w zakresie tworzenia nowych rozwiązań, a także szybką reakcję na zmieniającą się rzeczywistość i nowe problemy, nasz klub przyjmie to sprawozdanie.

    Przyznam się, że jeżeli chodzi o moje doświadczenie z zakresu działalności społecznej - nie doświadczenie zawodowe, bo zawodowo nie zajmowałam się sprawami społecznymi - dostrzegam to, co zauważyła także pani minister, chodzi o rodziny wspierające. To wiąże się z tym, że u nas generalnie zanika społeczeństwo obywatelskie, że zamknęliśmy się w domach, że nie potrafimy się otwierać na sąsiadów, na znajomych. Pamiętam ze swojego dzieciństwa, że w zasadzie sąsiedzi się znali, przyjaźnili. Kiedy moja mama, będąc właścicielką kamienicy, w której mieszkali lokatorzy, smażyła placki ziemniaczane, to w zasadzie wszystkie dzieciaki je jadły. Teraz tego nie ma, dlatego tym bardziej trzeba to propagować w tej formie, i to w dwójnasób, bo nie jest to tylko sprawa dotycząca małych dzieci, ale również sprawa dotycząca sąsiadów w starszym wieku. Chodzi o powrót do takich społeczności lokalnych, o których nie bez kozery się mówi, że czasami dobry sąsiad jest ważniejszy od rodziny, bo jest blisko. To również jest zagadnienie, jeżeli chodzi o dalszą współpracę, zgłaszanie problemów i dalsze ich propagowanie.

    Wbrew zarzutom, że postęp jest za mały, uważam, że jest duży. To jest bardzo trudna materia, to są zmiany w mentalności. Same środki finansowe niewiele tutaj pomogą. W pracy, jeżeli chodzi o tę bardzo trudną dziedzinę, same pieniądze nic nie dadzą. Tu potrzebna jest empatia, potrzebny jest szczególny rodzaj uzdolnień. Zgadzam się również z panem posłem reprezentującym PiS, który mówił o tym, że zatraca się aspekt usamodzielnienia się dziecka. Dziecko z chwilą osiągnięcia pełnoletności jest jeszcze na pograniczu dorosłości. Dopiero w pewnym wieku się to staje. To również powinno być zbadane, w jakiś sposób kontrolowane.

    Jestem pełna nadziei, jeżeli chodzi o takie rozwiązania i takie podejście państwa, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Mam ogromny szacunek, jeżeli chodzi o wprowadzenie bez obawy tych nowych rozwiązań i otwartość na wszelkiego rodzaju propozycje, dzięki którym będziemy zmierzać w dobrym kierunku. Dlatego mimo mankamentów popieramy to sprawozdanie. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Zofia Popiołek - Wystąpienie z dnia 04 grudnia 2014 roku.


75 wyświetleń

Zobacz także: