Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

16 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (druk nr 1948).


Poseł Henryk Smolarz:

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Sytuacja powoli zaczyna się klarować. Poznaliśmy opinie Platformy Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości, został złożony wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. Poznaliśmy opinie, które są dołączone do projektu ustawy dotyczącej zmiany Kodeksu pracy oraz niektórych innych ustaw, zawartego w druku nr 1948. Przypomnę, iż ten projekt ustawy dotyczy bardzo szerokiego zakresu. W szczególności podejmuje kwestie dyskryminacji, mobbingu, stosunku pracy, wynagrodzenia, obowiązków pracodawcy i pracownika, odpowiedzialności porządkowej pracownika, odpowiedzialności za mienie powierzone pracownikowi, czasu pracy, rozpatrywania sporów ze stosunku pracy oraz tworzenia i działalności związków zawodowych. Chciałbym również przypomnieć, o czym mówili moi przedmówcy, że dotyczy on nie tylko zmian w Kodeksie pracy, ale także zmian w innych ustawach: Kodeksie postępowania cywilnego, Kodeksie karnym skarbowym, w ustawie o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, w ustawie o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania, w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, w ustawie o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, w ustawie o komercjalizacji i prywatyzacji, a także w ustawie o związkach zawodowych.

    Obszerność tego projektu i niespójność, jak powiedziała pani posłanka wnioskodawczyni, kontrowersje pojawiające się już na tym wstępnym etapie wskazują, iż te pozytywne i godne podkreślenia zapisy ustawy stoją w sprzeczności z rozwiązaniami, które w ocenie wielu ekspertów i instytucji są negatywne. Najważniejsze jednak jest to, co zostało podkreślone przez mojego przedmówcę. Otóż tego typu duże projekty, zawarte w wielu ustawach i mające ogromny wpływ na prawa pracownika i pracodawcy, a także bezpośrednio na rynek pracy, nie mogą być procedowanie bez szerokich konsultacji, dyskusji z partnerami społecznymi, a tego w tym przypadku było brak. Chciałbym podkreślić, że te rozwiązania, które są wprowadzane przez Sejm obecnej kadencji, w szczególności kładą nacisk na to, aby wszystkie nowo pojawiające się zapisy były efektem dialogu społecznego, zagwarantowanego zresztą w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

    Z tych opinii, które otrzymaliśmy, w mojej ocenie na uwagę zasługują pozytywne uwagi głównego inspektora pracy, podkreślające konieczność jednoznacznego uregulowania kwestii zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy, a także akceptacja ze strony inspektora pracy wysiłku określenia zasad stosowania monitoringu i innych środków technicznych służących kontrolowaniu wykonywania obowiązków pracowniczych. Jednak również w tej samej opinii inspektora pracy zauważa on, iż projekt budzi poważne zastrzeżenia pod względem formalnym i merytorycznym. Podobne stanowisko zawarł również rząd w swojej opinii, bardzo obszernej, odnoszącej się do szeregu zapisów, które państwo zaproponowaliście, podkreślając sprzeczność, niespójność wielu rozwiązań, które zostały zaproponowane.

    Klub Polskiego Stronnictwa Ludowego również dostrzega potrzebę dyskusji nad pewnymi rozwiązaniami. Mam nadzieję, że ta propozycja jest przyczynkiem do takiej dyskusji, dzisiaj ją rozpoczynamy. Nie sposób jej kontynuować, bowiem w ciągu naszych 5-minutowych wystąpień nie jesteśmy w stanie dotknąć nawet czubka góry lodowej, jaka jest ukryta w tym projekcie. Myślę, że wszelkie pozytywne elementy, które da się z tego wyłonić, będą mogły być zastosowane w tych rozwiązaniach, nad którymi w obecnej Izbie procedujemy, bądź też które będą realizowane przez kolejne kadencje Sejmu. Podzielam również pogląd, że procedowanie nad projektem tej propozycji w obecnym kształcie jest i trudne, i niemożliwe, a byłoby też niewłaściwe ze względu na brak konsultacji społecznych. Zatem klub Polskiego Stronnictwa Ludowego wyrazi swoją opinię w jutrzejszym głosowaniu nad przedłożonym projektem. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Henryk Smolarz - Wystąpienie z dnia 11 września 2014 roku.


56 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:









Poseł Henryk Smolarz - Wystąpienie z dnia 04 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Henryk Smolarz - Wystąpienie z dnia 04 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Henryk Smolarz - Wystąpienie z dnia 04 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy